0

KATEGORIE

Menu

Vitamín D je pro organismus nepostradatelný

Na pozadí pandemie spojené s onemocněním Covid-19 se v zářích reflektorů objevila hvězda mezi vitamíny – vitamín D, který je pro správné fungování našeho organismu nezbytný. Jakou roli v něm hraje, odkud ho můžeme získat a co může nastat, když ho máme nedostatek? Seznamte se s „déčkem“!

Vitamín D je vlastně skupina látek, v tucích rozpustných, které jsou souhrnně označované jako „kalciferoly“. Pro člověka jsou nejdůležitějšími sloučeninami této skupiny vitamín D3 (cholekalciferol) a D2 (ergokalciferol).

Jsou nesmírně důležité pro správný vývoj kostí, zubů a svalů. Mají totiž na starost látkovou výměnu vápníku a udržování hladiny fosforu v krvi, což je velmi důležité pro udržení zdravých kostí. Kromě toho se vitamín D významně podílí na prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému a podporuje správné fungování imunitního systému i mozku. 

Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojený s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím, chřipce a dle nových studií i Covidu-19. 

Za co všechno může nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D se často týká dětí, u kterých dochází k měknutí kostí, v nichž převažují měkké chrupavčité složky, a dochází k tzv. křivici. Dalšími následky nedostatku tohoto vitamínu můžou být  časté zlomeniny, poruchy růstu, svalová hypotenze a špatný imunitní systém. Děti trpící nedostatkem vitamínu D mohou v pozdějším věku trpět cukrovkou nebo kardiovaskulárními problémy. 

U dospělých se tento nedostatek projevuje taktéž měknutím kostí a zvyšuje se riziko osteoporózy. Mezi prvotní příznaky nedostatku vitamínu D patří únava, bolesti svalů a kostí, ale také zvýšená kazivost zubů. 

Vitamín D? Zdroje tu jsou

V zimních měsících trpí nedostatkem vitamínu D až 50 % populace, proto je vhodné ho zvláště v těchto měsících doplňovat. Jak můžeme získat vitamín D?

Sbírejte déčko pobytem na slunci

Naše tělo si vitamín D jako jeden z mála dokáže vytvářet samo díky působení slunečních paprsků na naši pokožku. V létě ho většinou máme dostatek, v podzimních a zimních měsících se ale snižuje kontakt naší pokožky se slunečním zářením a tím i hladina vitamínu D. Pokud to situace dovolí, jděte na sluníčko. Stačí na 20 minut denně vystavit obličej, ruce, nebo nohy.

Vhodná strava je základ

Bohatý zdroj vitamínu D najdeme v nejrůznějších potravinách, především v těch živočišného původu. Jsou to tučné ryby jako makrela, losos, tuňák, sardinky, tresčí játra, dále máslo, sýry, vaječný žloutek nebo plnotučné mléko.

Vitamín D3 jako doplněk stravy

Ne vždy je člověk schopný nároky svého organismu na vitamín D či vitamín D3 plně pokrýt vhodným jídelníčkem nebo pobytem na sluníčku, proto je namístě zvážit výživové doplňky. V současnosti je dostupná celá škála doplňků stravy s obsahem vitamínu D3, ať už ve formě tablet, kapslí, ústních sprejů i kapek pro děti i dospělé.

Doporučené dávkování... a je možné předávkování?

Přirozenou cestou, tedy stravou nebo díky působení slunečních paprsků, je předávkování vitamínem D prakticky nemožné. U syntetických produktů, mezi které se doplňky stravy řadí, tu určitá pravděpodobnost existuje, což může způsobit problémy s ledvinami, jejich zavápnění nebo vznik ledvinových kamenů. Proto je zapotřebí dodržovat doporučené denní dávkování:

  • děti a dospělí do 75 let: 400 MJ vitamínu D3 denně
  • dospělí nad 75 let: 800 MJ vitamínu D3 denně (zdroj: Švédská národní agentura pro výživu)

kdy MJ je mezinárodní měrná jednotka pro množství účinné látky, často uváděná i jako IU.

Je dobré připomenout, že pro usazování vápníku v kostech je nezbytný vitamín K2, který ze stravy nevstřebáme, proto se doporučuje užívat vitamín K2 spolu s vitamínem D.

Vyhledávejte sluníčko, zařaďte do svého jídelníčku vhodnou stravu a pomáhejte si i doplňky stravy s obsahem vitamínu D! Budete tak lépe chráněni proti chřipce i Covidu-19.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com


Doporučené produkty