0

KATEGORIE

Menu

Vitamín D - jeho úloha a nedostatek v těle

Vitamín D je někdy nazýván hvězdou mezi vitamíny. Je nezbytný pro správné fungování našeho organismu. Jakou roli v něm hraje, odkud ho můžeme získat a co může nastat, když ho máme nedostatek? Seznamte se s „déčkem“!

Vitamín D je skupina látek rozpustných v tucích, které jsou souhrnně označované jako „kalciferoly“. Pro člověka jsou nejdůležitějšími sloučeninami této skupiny vitamín D3 (cholekalciferol) a D2 (ergokalciferol).

Úloha vitamínu D

Jedním z hlavních úkolů vitamínu D je pomoci tělu se vstřebáváním vápníku z potravy a udržováním hladiny fosforu v krvi, což je velmi důležité pro správný vývoj kostí, zubů a svalů.

Kromě toho vitamín D podporuje správné fungování imunitního systému i mozku.  

Účastní se procesu dělení buněk. Také se významně podílí na prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému.

Za co všechno může nedostatek vitamínu D?

Mezi prvotní příznaky nedostatku vitamínu D patří únava, bolesti svalů a kostí, ale také zvýšená kazivost zubů. 

Nedostatek vitamínu D se často týká dětí, u kterých dochází k měknutí kostí, v nichž převažují měkké chrupavčité složky, a dochází k tzv. křivici. Dalšími následky mohou být  časté zlomeniny, poruchy růstu, svalová hypotenze a špatný imunitní systém. Děti trpící nedostatkem vitamínu D mohou v pozdějším věku trpět cukrovkou nebo kardiovaskulárními problémy. 

U dospělých se tento nedostatek projevuje taktéž měknutím kostí a zvyšuje se riziko osteoporózy.

Nízká hladina vitamínu D se odrazí také na obranyschopnosti našeho organismu, na náladě a naší kondici. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojený s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím, chřipce a Covidu-19. 

Zdroje vitamínu D

Většinu naší populace trápí nedostatek vitamínu D v těle. Nedostatek se prohlubuje hlavně v zimních měsících. Jak můžeme získat vitamín D?

Pobyt na slunci

Přirozený způsob, jak získat vitamín D, je prostřednictvím slunečního záření. Po vystavení se UV-B paprskům se v kůži tvoří vitamín D. Proto se také často označuje jako „sluneční vitamín“. V létě máme většinou vitamínu D dostatek, v podzimních a zimních měsících je tomu ale jinak. Stačí však na 20 minut denně vystavit obličej, ruce, nebo nohy sluníčku a tělo vám poděkuje.

Vhodná strava

Nejlepšími přírodními zdroji vitamínu D jsou tučné ryby jako makrela, losos, tuňák, sardinkytresčí játra. Vitamín D dále obsahuje máslo, sýry, vaječný žloutek, hovězí játra nebo plnotučné mléko.

Doplněk stravy

Pro ty, kteří nemají dostatek slunečního záření nebo dostatek potravin uvedených výše, je vhodné zvážit užívání doplňků stravy s obsahem tohoto vitamínu. V současnosti je na trhu dostupná celá řada těchto produktů, ať už ve formě tablet, kapslí, ústních sprejů i kapek pro děti i dospělé. V doplňcích stravy se nejčastěji používá vitamín D3, který je biologicky více aktivní než vitamín D2.

Doporučené dávkování

V laboratoři se dá ze vzorku krve zjistit přesná hladina vitamínu D. Více než tři čtvrtiny naší společnosti má nižší hladiny vitamínu D, než je potřeba.

Protože jde o vitamín rozpustný v tucích, který se může v těle hromadit, je zapotřebí dodržovat doporučené denní dávkování. Obecně platí podle doporučení odborných společností následující:

kojenců (do 12 měsíců) se obvykle doporučuje 400 IU (10 mcg) vitamínu D denně.

dětí od 1 roku do 18 let se doporučuje 600 – 1000 IU (15 – 25 mcg) vitamínu D denně.                                                                          

dospělých je vhodné užívat 1000 – 2000 IU (25 – 50 mcg) vitamínu D denně. Vyšší dávky může doporučit ošetřující lékař na základě znalosti zdravotního stavu.

Je dobré připomenout, že pro usazování vápníku v kostech je nezbytný vitamín K2, který ze stravy nevstřebáme, proto se doporučuje užívat vitamín K2 spolu s vitamínem D.

Předávkování

Přirozenou cestou, tedy stravou nebo díky působení slunečních paprsků, je předávkování vitamínem D prakticky nemožné. U syntetických produktů, mezi které se doplňky stravy řadí, tu určitá pravděpodobnost existuje, což může způsobit problémy s ledvinami, jejich zavápnění nebo vznik ledvinových kamenů. Proto je zapotřebí dodržovat doporučené denní dávkování. Obzvlášť u miminek je toto důležité. V léčivých přípravcích a  doplňcích stravy ve formě kapek většinou platí rovnice 1 kapka = 400 IU vitamínu D. Při kápnutí omylem dvou kapek již dochází k dvojnásobné dávce vitamínu D, tedy i předávkování. Ověřte si také, kolik vitamínu D miminku stravou dodáváte, protože kojenecká mléka a kaše se u nás povinně obohacují o tento vitamín.

 

Vitamín D je klíčovým prvkem pro udržení zdravých kostí a zubů a podporuje správnou funkci imunitního systému. Je důležité zajistit tělu jeho dostatečný přísun. Vyhledávejte sluníčko, zařaďte do svého jídelníčku vhodnou stravu. Pokud to nezvládáte, můžete si pomoct doplňky stravy s obsahem vitamínu D. Doplněk stravy vhodný přímo pro vás jistě poradí váš ošetřující lékař nebo lékárníci a farmaceutičtí asistenti v naší lékárně.  

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com


Doporučené produkty