Atopická kůže - co s tím?
Atopický ekzém je vcelku hojně se vyskytující kožní onemocnění. Postihuje až 10% jak dospělé, tak i dětské populace.
U lidí s atopickým ekzémem (atopiků) je narušen ochranný kožní film, který pokrývá pokožku a u zdravých jedinců tak tvoří přirozenou kožní bariéru. Tato vrstva je u pacientů s atopickým ekzémem (atopiků) nedostatečná. Vlivem toho odumírají kožní buňky rychleji než u zdravých jedinců, kůže je pak často zarudlá, popraskaná a vysušená. Můžou se objevit i podlité mokvající pupínky a následně se tvořit tvrdá krusta.
Ložiska často pálí, svědí a vyvolávají nutkání na škrábání, které však přináší jen krátkodobou úlevu. Rozškrábaná ložiska jsou pak extrémně citlivá a bolestivá. Svědění pokožky, dostavující se hlavně v noci, negativně ovlivňuje kvalitu spánku a s tím i úzce související psychickou pohodu postižených jedinců.
Léčba atopického ekzému
V současné době, je primárním cílem léčby, udržet průběh onemocnění pod kontrolou. Úplné vyléčení atopického ekzému je bohužel stále ještě nemožné. Správně nastavená léčba však může plně potlačit projevy onemocnění a značně tak zvýšit životní komfort atopiků.
Doporučení:
- Eliminujte výskyt alergenů ve svém okolí (omezte kontakt se zvířaty, rostlinnými pyly, prašným prostředím a chemickými látkami, čisticími prostředky, saponáty,….) Citlivost na konkrétní alergen stanoví odborným vyšetřením lékař – alergolog, dermatolog.
- Ekzematická ložiska je potřeba pravidelně promazávat. Ideálně mastnými hypoalergeními přípravky obsahujícími vápník a vitaminy A a E.
- Nepoužívejte parfémovaná mýdla a sprchové gely. Vhodnější jsou přípravky určené přímo pro atopickou pokožku, např. speciální sprchové oleje, které podporují zvláčnění pokožky a eliminují její vysoušení.
- V případě, že se samoléčbou nedaří udržet ekzém pod kontrolou a stav se neustále zhoršuje, je na místě navštívit specialistu - dermatologa, který navrhne další léčebný postup.