0

KATEGORIE

Menu

Atopická kůže - co s tím?

Atopický ekzém je vcelku hojně se vyskytující kožní onemocnění. Postihuje až 10% jak dospělé, tak i dětské populace.

U lidí s atopickým ekzémem (atopiků) je narušen ochranný kožní film, který pokrývá pokožku a u zdravých jedinců tak tvoří přirozenou kožní bariéru. Tato vrstva je u pacientů s atopickým ekzémem (atopiků) nedostatečná. Vlivem toho odumírají kožní buňky rychleji než u zdravých jedinců, kůže je pak často zarudlá, popraskaná a vysušená. Můžou se objevit i podlité mokvající pupínky a následně se tvořit tvrdá krusta.

Ložiska často pálí, svědí a vyvolávají nutkání na škrábání, které však přináší jen krátkodobou úlevu. Rozškrábaná ložiska jsou pak extrémně citlivá a bolestivá. Svědění pokožky, dostavující se hlavně v noci, negativně ovlivňuje kvalitu spánku a s tím i úzce související psychickou pohodu postižených jedinců.

Léčba atopického ekzému

V současné době, je primárním cílem léčby, udržet průběh onemocnění pod kontrolou. Úplné vyléčení atopického ekzému je bohužel stále ještě nemožné. Správně nastavená léčba však může plně potlačit projevy onemocnění a značně tak zvýšit životní komfort atopiků.

Doporučení:

  • Eliminujte výskyt alergenů ve svém okolí (omezte kontakt se zvířaty, rostlinnými pyly, prašným prostředím a chemickými látkami, čisticími prostředky, saponáty,….) Citlivost na konkrétní alergen stanoví odborným vyšetřením lékař – alergolog, dermatolog.
  • Ekzematická ložiska je potřeba pravidelně promazávat. Ideálně mastnými hypoalergeními přípravky obsahujícími vápník a vitaminy A a E.
  • Nepoužívejte parfémovaná mýdla a sprchové gely. Vhodnější jsou přípravky určené přímo pro atopickou pokožku, např. speciální sprchové oleje, které podporují zvláčnění pokožky a eliminují její vysoušení.
  • V případě, že se samoléčbou nedaří udržet ekzém pod kontrolou a stav se neustále zhoršuje, je na místě navštívit specialistu - dermatologa, který navrhne další léčebný postup.

Doporučené produkty


Novinky

Ostropestřec mariánský – bodlák s léčebnými účinky

Ostropestřec mariánský, známý také jako stříbrný pichlavý bodlák, patří mezi nejznámější a nejúčinnější byliny podporující celkovou regeneraci jater. Obsahuje řadu účinných látek, které napomáhají v ochraně jaterních buněk.

více  

KYSELINA HYALURONOVÁ - aktivní složka kosmetických přípravků

Základem zdravé a svěže vypadající pokožky je její dostatečná hydratace, kterou v mládí zajišťuje v pleti přirozeně se vyskytující kyselina hyaluronová.

více  

Vitamín C

Vitamin C (kyselina askorbová) ovlivňuje velké množství fyziologických procesů v lidském organismu a jeho správná hladina je pro naše tělo velmi důležitá.

více