0

KATEGORIE

Menu

Ostropestřec mariánský – bodlák s léčebnými účinky

Ostropestřec mariánský, známý také jako stříbrný pichlavý bodlák, patří mezi nejznámější a nejúčinnější byliny podporující celkovou regeneraci jater. Obsahuje řadu účinných látek, které napomáhají v ochraně jaterních buněk.

Vyznačuje se výraznými purpurově-fialovými květy a ostnatými listy s typickým bílým žilkováním. Aktivní složky, extrahované z této rostliny a známé též jako silymarin, podporují regeneraci jaterních buněk, posilují imunitní systém a vykazují antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti.

VYUŽITÍ:

1. Detoxikace jater

Ostropestřec mariánský pomáhá svým pozitivním působením na játra s jejich regenerací a zároveň i podporuje vylučování nevhodných látek z organismu. Řadí se tedy mezi účinné pomocníky při odstraňování toxinů se kterými náš organismus přichází do kontaktu v každodenním životě. Jsou to například pesticidy nebo těžké kovy obsažené v pitné vodě či znečištěném ovzduší.

2. Snížení vysoké hladiny cholesterolu

Ostropestřec se dále používá jako pomocník při snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Předběžné studie dokazují, že kombinace silymarinu (extraktu ostropestřce) a tradičních léčebných metod snižuje celkovou hladinu cholesterolu, zejména nízkodenzitního lipoproteinu (nebo také ,,špatného choresterolu”) a triglyceridů, čímž se zlepšuje celkový stav organismu.

3. Eliminace rizika výskytu diabetu

Pozitivní vliv ostropestřce na hladinu cukru v krvi potvrzuje jak studie z roku 2006, kterou provedl ústav farmakologie Ústavu léčivých rostlin tak i výzkumy Národního zdravotního institutu (National Institute of Health), které poukazují na to, že kombinace silymarinu s tradiční léčbou, stanovenou lékařem, udržuje hladinu glykémie v normálu.

4. Potlačení stárnutí

Díky obsahu antioxidantů ostropestřec napomáhá předcházet poškození lidského organismu volnými radikály a podporuje odstranění toxických látek z krve a trávicího traktu. Viditelně zpomaluje proces stárnutí organismu, napomáhá eliminaci výskytu vrásek a pigmentových skvrn.

Dále je ostropestřec mariánský vhodný při problémech s :

  • infekční mononukleózou
  • poruchami krevního oběhu
  • nízkým krevním tlakem
  • nevolností (přezdívaný ,,přírodní kinedryl”)
  • otravou
  • migrénou a závratěmi
  • astmatem
  • žlučovými kameny
  • alergiemi
  • tvorbou mateřského mléka

Ostropestřec mariánský by se měl užívat pravidelně po dobu několika týdnů, ideální je kůru po čase znovu zopakovat. Je možné užívat ho ve formě čaje, který se připravuje z listů a plodů a popíjí se v průběhu dne neomezeně. Další možné formy jsou oleje lisované z plodů za studena nebo standardizované extrakty obsahující až 80% silymarinu.

 


Novinky

Ostropestřec mariánský – bodlák s léčebnými účinky

Ostropestřec mariánský, známý také jako stříbrný pichlavý bodlák, patří mezi nejznámější a nejúčinnější byliny podporující celkovou regeneraci jater. Obsahuje řadu účinných látek, které napomáhají v ochraně jaterních buněk.

více  

KYSELINA HYALURONOVÁ - aktivní složka kosmetických přípravků

Základem zdravé a svěže vypadající pokožky je její dostatečná hydratace, kterou v mládí zajišťuje v pleti přirozeně se vyskytující kyselina hyaluronová.

více  

Vitamín C

Vitamin C (kyselina askorbová) ovlivňuje velké množství fyziologických procesů v lidském organismu a jeho správná hladina je pro naše tělo velmi důležitá.

více