0

KATEGORIE

Menu

Cestovní lékárnička: Co do ní zabalit, než vyrazíte na výlet nebo na dovolenou?

Ať už plánujete jednodenní výlet v nedaleké přírodě nebo dvoutýdenní dovolenou v zahraničí, je potřeba při balení věcí myslet i na nepříjemné situace, které vás můžou během cesty potkat. Stačí nevhodná obuv, nevinné uklouznutí nebo špatná strava a z cesty, na kterou jste se těšili, se rázem stane zážitek, který jste neplánovali. Připravte si cestovní lékárničku, se kterou vás žádná situace nerozhodí. 

Žádný cestovatel si určitě nechce připouštět, že by se během své výpravy měl potýkat s něčím horším, než je štípnutí komárem. Počítejte ale minimálně s tím, že vás na cestě můžou zastihnout zažívací potíže, puchýře na chodidlech nebo klidně jen obyčejná bolest hlavy či zubů. 

Jestliže se chystáte na sobotní nebo nedělní výšlap v blízkosti domova, pravděpodobně vám bude stačit mini lékárnička na opasek s nezbytným minimem, jako jsou náplasti nebo dezinfekce. Pokud vyrážíte na delší výlet, připravte lékárničku do batohu důkladněji.

Lékárnička na cesty: Seznam věcí, které nesmí chybět

Než vyrazíte za poznáním cizích krajin, představte si, co všechno by vás v dané lokalitě mohlo potkat. Čeká vás výstup kamenitými stráněmi? Budete se pohybovat hlavně v lese a u vody? Trpíte na migrény, žaludeční nevolnosti nebo vám nedělá dobře cesta autem či letadlem? Na základě toho si vytvořte seznam léků nejen pro sebe, ale i pro své spolucestující.  Co by v lékárničce nemělo chybět?

Cestovní nevolnost

Pokud víte, že trpíte nevolností při cestování dopravními prostředky, pravděpodobně budete mít Kinedryl doma v zásobě, raději ale zkontrolujte datum použitelnosti. Aby se jeho účinek dostavil, nezapomeňte ho užít hodinu před nasednutím do auta, vlaku nebo letadla.

Zažívací potíže

Patří mezi nejčastější omezení, které se může na cestě objevit. V lepším případě vás zastihne pálení žáhy nebo nadýmání, v tom horším pak žaludeční křeče, zácpa nebo průjem

Rýma, kašel, horečka a léky proti bolesti

V případě nachlazení přijde vhod sprej do nosu a přípravky proti kašli. Od bolesti a škrábání v krku pak pomohou klasické bonbony, pastilky nebo spreje do krku. Když budete mít zvýšenou teplotu nebo horečku, může vám ulevit Paralen, Ibuprofen nebo Valetol. Tyto léky zároveň působí proti bolesti a zánětu a vyřešíte s nimi i akutní bolest hlavy, zubů nebo menstruační bolesti.

Ošetření drobných poranění

Mezi časté úrazy na cestách patří také různá škrábnutí nebo řezné rány, proto by v žádné lékárničce neměla chybět dezinfekce kůže, abyste si ránu dobře vyčistili. Dobrou službu vám udělá Hemagel. Většinou je pak potřeba ránu zakrýt, zalepit nebo zavázat, proto nezapomeňte na gázu, obvazy a náplasti s polštářkem i bez polštářku a malé nůžky nebo ostrý turistický nožík. Tito pomocníci se vám budou hodit také tehdy, když se objeví puchýře nebo si vyvrtnete kotník, který bude potřeba zafixovat.

Speciální kapitolu tvoří alergie. Pokud míváte v přírodě jakékoli alergické příznaky, ať už jde o sennou rýmu, záněty spojivek či extrémní reakci na bodnutí hmyzu, nezapomeňte si s sebou přibalit přípravky mírnící alergické projevy.

Co se ještě bude hodit?

Jak se chovat, abyste lékárničku nepotřebovali?

Lékárnička do hor i jiných končin je nutnost, kterou byste měli mít vždy s sebou. Dodržujte pitný režim a mějte na výlet zásobu tekutin. Nezapomínejte ani na kvalitní jídlo. Při fyzicky náročnějších cestách je důležitá pestrá strava bohatá na hořčík, vápník a draslík. Tyto minerály účinně bojují se svalovými křečemi. Pokud na ně trpíte, je vhodná kombinace magnesia a vitamínu B6.

Samostatnou kapitolou jsou sluneční paprsky. Chraňte se před nimi opalovacími přípravky s odpovídajícím faktorem, a to nejen v létě. I zimní sluníčko může pěkně potrápit kůži, stejně jako oči. Proto nezapomeňte ani na sluneční brýle. 

Vždy mějte kvalitní, pevnou a odzkoušenou obuv a dodržujte zásady bezpečného chování v přírodě, mezi které patří pečlivý plán vaší túry, znalost prognózy počasí, pohyb pouze po značených trasách nebo nepřeceňování vlastních sil. Chovejte se zodpovědně, abyste dorazili v pořádku do cíle vy i ostatní.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Cestovní lékárnička: Co do ní zabalit, než vyrazíte na výlet nebo na dovolenou?

Štítky:


Novinky