0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Sluneční alergie: Jak jí předcházet a léčit příznaky


Sluneční alergie je nepříjemný stav, který postihuje mnoho lidí po celém světě. Po vystavení pokožky slunečnímu záření vznikne u citlivých osob v těle alergen, který způsobí vznik problémů. Projevuje se různými formami kožních reakcí. V našem článku se dočtete o příčinách, prevenci a léčbě slunečních alergií.

 

Projevy sluneční alergie

Sluneční alergie nebo také solární dermatitida nebo fotodermatóza se může v závislosti na intenzitě vystavení se slunci a typu pokožky projevovat různě. Nejčastějšími příznaky jsou zarudnutí pokožky a vyrážka. V těžších případech se mohou na pokožce vyskytnout otoky a puchýře. Pokožka je citlivá na dotek, svědí a pálí. Po odeznění akutní reakce může zůstat kůže suchá a šupinatá.

Nejčastěji postiženými oblastmi těla jsou krk, dekolt, ruce a nárty. 

 

Příčiny sluneční alergie

Sluneční alergie může být způsobena různými okolnostmi. Patří mezi ně genetická zátěž, užívání některých léků, použití chemikálií citlivých na sluneční záření.

 

Prevence sluneční alergie

Prevence je důležitá pro snížení rizika vzniku sluneční alergie. Mezi základní preventivní opatření patří:

 

1.   ochranné oblečení - klobouky, brýle s UV filtrem, oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi z prodyšných materiálů

 

2.   omezit dobu slunění mezi 10. - 15. hodinou, kdy je slunce nejintenzivnější

 

3.   používání opalovacích krémů - s vysokým SPF (min 30) v dostatečném množství několikrát denně. Na obličej se nanáší cca 1 kávová lžička opalovacího přípravku, po těle je třeba rozetřít množství přípravku o objemu cca 6 kávových lžiček. Pro čtyřčlennou rodinu jde tedy o 100-120 ml přípravku denně. Místa s jizvami, mateřskými znaménky, pigmentovými skvrnami je třeba chránit přípravkem s SPF 50+.

 

4.   postupné zvyšování doby strávené na slunci, aby se pokožka stihla přizpůsobit

 

Léčba sluneční alergie

Pokud už se přece jen sluneční alergie objeví, je vhodné rychle zmírnit její příznaky. Mezi základní léčebné postupy patří:

1.    antihistaminika - pomáhají zmírnit svědění a zarudnutí pokožky. Celkové účinky proti alergické reakci má léková forma tablet, lokálně lze použít antihistaminika ve formě gelu.

2.    kortikosteroidy  - snižují otok a působí protizánětlivě. Volně prodejná je mast s obsahem hydrokortizonu, ostatní kortikosteroidy jsou vázané na lékařský předpis.

3.    fototerapie - postupné vystavování pokožky předem definovaným dávkám UV záření by mělo zvýšit odolnost pokožky 

4.    imunosupresiva - vyhrazené do rukou lékaře pro těžké případy

5.    chladné obklady - zmírní svědění a otok

6.    hydratační krémy - pro obnovu pokožky, ideálně s obsahem panthenolu

 

Kromě tradičních metod můžete vyzkoušet i babské rady. Gel z aloe vera má zklidňující účinky. Přidání ovesných vloček do koupele může pomoci zklidnit svědění. Při poškozené pokožce můžete vyzkoušet i kokosový olej.

 

Sluneční alergie je nepříjemná. Nezapomínejte na ochranu před sluncem, vždy je lepší prevence, než řešení následků ostrých slunečních paprsků. Když už se přece jen alergické projevy na kůži objeví, rychlou reakcí je možné ji úspěšně zvládnout.

 

Sluneční alergie: Jak jí předcházet a léčit příznaky

Štítky: