Alergie a oči: Jak na svědění a slzení v pylové sezóně?
Svědění, zarudnutí, pocit písku v očích nebo stálé slzení – to jsou typické příznaky alergie, které začnou trápit s příchodem jara mnoho lidí. Proč k tomu dochází a jak si ulevit?
Proč alergie postihuje oči
Oční alergie, odborně alergická konjunktivitida, vzniká, když se do oka dostane pyl nebo jiný alergen (např. zvířecí srst nebo prach). Imunitní systém na něj přehnaně reaguje a spustí obrannou reakci. Dochází k uvolnění histaminu, které může způsobit
-
Svědění (dojde k podráždění nervových zakončení)
-
Zarudnutí (rozšířením cév v oku)
-
Slzení (jde o obranu oka vyplavením alergenu).
Tyto reakce mohou být velmi nepříjemné a snižovat kvalitu života.
Jak zmírnit alergické projevy očí?
Alergické projevy očí můžeme zmírnit použitím očních kapek. Zároveň je třeba provádět několik opatření doma.
Oční kapky – jaké vybrat a jak fungují?
Oční kapky jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit alergické příznaky. Ne všechny vak fungují stejně.
Oční kapky s obsahem antihistaminik blokují účinek histaminu, který je hlavní příčinou svědění, pálení a zarudnutí očí. Působí rychle, obvykle do několika minut. Mohou působit několik hodin. Jedná se o kapky s účinnou látkou azelastin, levokabastin nebo na recept vázaný olopatadin.
Další skupinou očních kapek jsou kapky tzv. stabilizující žírné buňky. Tyto kapky nefungují okamžitě, ale dlouhodobě brání vzniku alergické reakce. Jsou vhodné pro lidi, kteří trpí alergiemi pravidelně, Nejlepší je začít je používat ještě před pylovou sezónou. Nejsou vhodné pro rychlou úlevu. Tyto kapky jsou vázány na lékařský předpis a obsahují např. účinnou látku kromoglykát sodný.
Umělé slzy neobsahují žádné léčivé látky proti alergii, ale pomáhají vyplavit alergeny z očí mechanicky a zvlhčují spojivky. Jsou ideální jako doplněk k léčbě. Pokud nosíte kontaktní čočky, vybírejte kapky bez konzervačních látek.
Domácí opatření proti alergii v očích
Pokud se chcete co nejvíce vyhnout nepříjemným příznakům alergie, je důležité minimalizovat kontakt s alergenem. Pomoci mohou změny v denním režimu.
Omezte pobyt venku v době maximální pylové zátěže, tzn. ráno a večer.
Během pylové sezóny noste sluneční brýle. Brýle pomáhají snižovat množství pylu, který se dostane do očí, a zároveň je chrání před větrem, který alergeny roznáší.
Pravidelně oplachujte oči oční vodou. Tím se mechanicky odstraní usazené částice pylu a oči se zklidní.
Větrání v domácnosti je důležité. Vyhněte se však větrání v ranních a večerních hodinách. Právě tehdy je totiž ve vzduchu nejvíce pylových částic. Můžete si také pořídit čističku vzduchu s HEPA filtrem.
Po příchodu z venku si doma umyjte obličej a ideálně i vlasy. Dále e převlékněte do čistého oblečení, aby se pyl nešířil po bytě.
Pokud běžná opatření nestačí, případně se zhoršují příznaky alergie, vyhledejte svého praktického lékaře, nebo alergologa.
Co rozhodně nedělat?
Netřete si oči! Dráždění se jen zesílí a může vést k infekci.
Nepoužívejte kapky na červené oči. Tyto kapky pouze cévy stáhnou, neřeší však příčinu a nejsou vhodné k dlouhodobému použití.
Neignorujte příznaky. Neléčená alergie se může časem zhoršit.
Alergické podráždění očí lze zmírnit správnou prevencí i vhodnými očními kapkami. Pokud jsou projevy alergie silné, je vhodné doplnit léčbu i tabletami s obsahem antihistaminika. Pokud víte, že vás alergie trápí každoročně, buďte připraveni včas.
Zdroj fotografií: Vista Create