Borelióza: příznaky, léčba a prevence. Jak se chránit a co dělat po kousnutí klíštětem?
Klíšťata jsou neodmyslitelnou součástí jara, léta i teplého podzimu. Mezi nejčastější infekce přenášené klíšťaty patří kromě klíšťové encefalitidy i lymská borelióza. Toto onemocnění může mít velmi různorodý průběh. Včasná diagnostika a správná léčba hrají klíčovou roli. Jako lékárníci často odpovídáme na otázky ohledně boreliózy. Proto jsme pro vás připravili článek s praktickými radami, jak se chránit a co dělat, když vás kousne klíště.
Borelióza
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění způsobené spirochetami rodu Borrelia burgdorferi. Onemocnění přenášejí infikovaná klíšťata. Ne každé klíště je nakažené, ale odhadem je to v České republice asi každé páté klíště.
Spirochety se nacházejí v trávicím ústrojí klíštěte. Po přisátí začnou migrovat do slinných žláz klíštěte, odkud se dostanou do kůže člověka. Riziko přenosu boreliózy roste s délkou přisátí klíštěte, výrazně stoupá po 24 hodinách přisátí, ale v některých případech může nastat infekce i dříve. Po průniku do těla člověka spirochety přežívají v kůži, následně se krví šíří do dalších orgánů – do kloubů, nervového systému a srdce.
Příznaky boreliózy
Borelióza se projevuje ve třech fázích:
1. Fáze (1-4 týdny po kousnutí)
Typickým příznakem bývá tzv. erythema migrans – červená skvrna v místě přisátí klíštěte s bledším středem, která se postupně rozšiřuje. Zároveň se mohou vyskytnout celkové příznaky podobné chřipce – únava, zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů.
2. Fáze (několik týdnů až měsíců po kousnutí)
Mohou se objevit neurologické potíže (bolesti hlavy, obrna lícního nervu, akutní meningitida), kloubní obtíže (bolesti kloubů s migrující charakteristikou), srdeční arytmie nebo myokarditida.
3. Fáze (měsíce až roky po kousnutí)
Dochází k chronickým zánětům kloubů, psychickým a kognitivním obtížím a poškození nervového systému (encefalopatie, neuropatie).
Ne každý však musí mít červenou skvrnu, proto je důležité i sledovat celkové příznaky a případně kontaktovat lékaře.
Co dělat při přisátí klíštěte
Pokud objevíte přisáté klíště, je nejdůležitější ho co nejdříve odstranit- nejlépe speciální pinzetou, háčkem nebo speciální kartou na klíšťata. Během odstraňování klíště nemažte olejem ani krémem. Je vhodné místo vydezinfikovat. Na trhu existují speciální sady pro odstranění klíštěte. Poté je důležité místo několik týdnů sledovat.
Pokud existuje podezření na nákazu (např. skvrna, horečka), je nejlepší navštívit lékaře. Ten vás může odeslat na krevní testy.
Domácí testy existují také, jsou ale vhodné nejdříve za 3-6 týdnů od kousnutí, kdy už tělo tvoří protilátky. Toto testování je však pouze orientační. Nákazu si poté nechte potvrdit u lékaře.
Léčba boreliózy
Diagnostikovaná borelióza se léčí antibiotiky – nejčastěji doxycyklinem, u dětí a těhotných amoxicilinem. Délka léčby obvykle trvá 14-21 dní. Důležitou roli hraje správná péče o místo po kousnutí, podpora imunity a rekonvalescence.
Prevence boreliózy
Základem prevence boreliózy je zabránit přisátí klíštěte, a tím snížit riziko nákazy.
Doporučujme vám nosit při pobytu v přírodě světlé, dlouhé oblečení.
Používejte kvalitní repelenty s účinností proti klíšťatům v dostatečné dávce. Při dlouhodobém pobytu v přírodě aplikaci repelentu zopakujte dle návodu výrobce.
Po návratu z přírody je třeba tělo důkladně prohlédnout, oblečení ideálně vyprat.
Pokud přece jen objevíte přisáté klíště, je nutné ho co nejdříve odstranit, ránu vydezinfikovat a sledovat ji minimálně 4 týdny.
V České republice se každým rokem eviduje čím dál více případů boreliózy. Vzhledem k častému výskytu nakažených klíšťat nejen v lese, ale i v parcích a zahradách je důležité věnovat velkou pozornost hlavně prevenci, včasnému odstranění přisátého klíštěte a sledování příznaků. V případě podezření na nákazu neváhejte kontaktovat svého lékaře. V naší lékárně vám rádi poradíme s výběrem repelentů nebo přípravků po kousnutí klíštětem.
Zdroj fotografií: Canva