0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Cestovní lékárnička aneb co vzít s sebou na dovolenou

Při balení zavazadla na výlet nebo dovolenou je třeba myslet na vybavení cestovní lékárničky. Štěstí přeje připraveným. Sbalte si cestovní lékárničku, se kterou vás žádná situace nerozhodí. 

Než vyrazíte na výlet nebo dovolenou, představte si, co všechno by vás v dané lokalitě mohlo potkat. Jedete do přírody, k moři na sluníčko, chystáte se na túru, anebo se budete odpočívat u hotelu? 

Jestliže plánujete jednodenní výlet v blízkosti domova, pravděpodobně vám bude stačit mini lékárnička s nezbytným minimem, jako jsou náplasti, dezinfekce a něco na bolest. Pokud vyrážíte na delší dovolenou, připravte lékárničku důkladněji.

Nemyslete jen na sebe, ale i na ostatní spolucestující. Co by v lékárničce nemělo chybět?

 

Lékárnička na cesty: Seznam věcí, které nesmí chybět

Dlouhodobě užívané léky

V první řadě si nabalte s sebou léky, které pravidelně užíváte na předpis od lékaře. Ať už jde o léky na tlak, cholesterol, ředění krve, štítnou žlázu, deprese nebo alergii. Vyhnete se tím složitému shánění lékaře, který by vám byl ochoten vaše léky předepsat, a lékárny pro jejich vyzvednutí. Nezapomeňte, abyste měli dostatečnou zásobu léků na celý pobyt.

Cestovní nevolnost

Pokud trpíte nevolností při cestování dopravními prostředky, pravděpodobně znáte Kinedryl nebo Travel Gum. Aby se jejich účinek dostavil, nezapomeňte je užít půl hodiny před nasednutím do auta, vlaku nebo letadla.

Zažívací potíže

Patří mezi nejčastější omezení, které se může na cestě objevit. V lepším případě vás zastihne pálení žáhy nebo nadýmání, v tom horším pak žaludeční křeče, zácpa nebo průjem. Částečně lze zažívacím problémům předejít používáním balené vody a výběrem jídla. V případě průjmů je důležité doplňovat tekutiny, příp. lze využít rehydratační roztok, a držet vhodnou dietu.

Rýma, kašel, horečka a léky proti bolesti

Když budete mít zvýšenou teplotu nebo horečku, mohou vám ulevit přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. S těmito léky zároveň vyřešíte s nimi i akutní bolest hlavy, zubů nebo menstruační bolesti.

Od bolesti a škrábání v krku pak pomohou klasické bonbony, pastilky nebo spreje do krku. V případě nachlazení přijde vhod i sprej do nosu a přípravky proti kašli.

Ošetření drobných poranění

V žádné lékárničce neměla chybět dezinfekce na dobré ošetření škrábanců nebo řezných ran. Poté je potřeba ránu zakrýt, zalepit nebo zavázat, proto nezapomeňte na gázu, obvazy náplasti s polštářkem i bez polštářku a malé nůžky nebo ostrý turistický nožík. Tito pomocníci se vám budou hodit také tehdy, když se objeví puchýře nebo si vyvrtnete kotník. 

Alergie

Pokud míváte v přírodě jakékoli alergické příznaky, nezapomeňte si s sebou přibalit přípravky mírnící alergické projevy. Pamatujte na možnou celkovou alergickou reakci, projevy v očích a nose, příp. na kůži.

Ošetření očí

Přibalte kapky do očí pro výplach cizího tělíska, slané vody nebo na počínající zánět spojivek.

Ošetření uší

Uvízlá voda v uchu po potápění dokáže být pěkně nepříjemná. Ucho, do kterého nafoukalo, umí taky potrápit. Přidejte do lékárničky přípravek na ošetření uší.

Repelent, pinzeta na klíšťata

Pokud se budete pohybovat v lese nebo v blízkosti vodních toků, nezapomeňte používat vhodný oděv a uzavřenou obuv a nastříkat se repelentem, abyste minimalizovali riziko přisátí klíštěte nebo poštípání hmyzem. Po návratu z přírody se pořádně prohlédněte. Přisáté klíště odstraňte co nejdříve pomocí pinzety, místo pořádně vydezinfikujte. Štípance od hmyzu ošetřete gelem po štípnutí.

Opalovací krém, krém po opalování

Samostatnou kapitolou jsou sluneční paprsky. Chraňte se před nimi opalovacími přípravky s odpovídajícím faktorem. Důležité je ochránit i tenkou pokožku na rtech. Sluníčko dokáže pěkně potrápit i oči. Proto nezapomeňte ani na sluneční brýle. Po skončení pobytu na sluníčku ošetřete pokožku vhodným přípravkem po opalování, např. s obsahem panthenolu.

Dezinfekce rukou

Je vhodné mít s sebou přípravek na dezinfekci rukou. I kdyby jen pro případ, že se budete chtít najíst a nebudete mít možnost umýt si ruce čistou vodou.

 

Jak se chovat, abyste lékárničku nepotřebovali?

Na cestách se chovejte zodpovědně a s rozmyslem, abyste v pořádku dorazili do cíle vy i ostatní. Užijte si dovolenou a pořádně si odpočiňte. Přejeme jen pěkné zážitky.

Cestovní lékárnička aneb co vzít s sebou na dovolenou

Štítky: