0

KATEGORIE

Menu

Atopický ekzém a jak s ním žít

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je kožní onemocnění, které postihuje až 10 % populace včetně kojenců a dětí. Jedná se o neinfekční, chronickou, ve většině případů dědičnou nemoc, kterou provází svědění kůže, její zarudnutí i výskyt pupínků a puchýřků v ohnisku zánětu. Bohužel toto onemocnění nelze zcela vyléčit, ale s jeho chronickými i akutními projevy se dá úspěšně bojovat.

Jak vzniká atopický ekzém?

Jedincům s atopickou pokožkou bylo toto kožní onemocnění dáno do vínku ve většině případů geneticky. Pokud rodiče sami trpí atopickou dermatitidou, alergiemi nebo sennou rýmou, je velká pravděpodobnost, že jejich potomci budou mít atopický ekzém. Dochází k němu narušením ochranné kožní bariéry na povrchu pokožky. Směrem ven z pokožky se tak snáze odpařuje voda a směrem dovnitř pronikají nejrůznější alergeny. Kůže je pak zarudlá, vysušená a popraskaná. Mohou se na ní objevit i podlité mokvající puchýřky a následně tvrdá krusta.

Ložiska zánětu často pálí, svědí a vyvolávají nutkání ke škrábání, které však přináší pouze krátkodobou úlevu. Rozškrábáním ložisek navíc vzniká extrémní citlivost pokožky a zvyšuje se náchylnost k dalšímu pronikání alergenů do ní. Svědění se dostavuje především v noci, což neblaze ovlivňuje kvalitu spánku a s ní spojenou psychickou pohodu postiženého jedince.

Jaké jsou spouštěče projevů ekzému?

  • Potraviny – kravské mléko, vejce, ryby, obilniny, citrusy, exotické ovoce, rajčata, sója, mák, ořechy, kakao, čokoláda, …
  • Kosmetika a mycí prostředky – nevhodná mýdla, parfémy, sprchové gely, saponáty, prací prostředky
  • Alergeny ve vzduchu – pyly, prach, roztoči, zvířecí srst, …
  • Slunění, pocení
  • Roční období – zima
  • Stres, špatná psychika, nedostatek spánku
  • Hormonální vlivy – puberta, menstruace, těhotenství

Jak léčit atopický ekzém?

V současné době je primárním cílem léčby udržet průběh onemocnění pod kontrolou. Úplné vyléčení atopického ekzému je bohužel stále ještě nemožné. Správně nastavená léčba však může plně potlačit projevy onemocnění a značně tak zvýšit životní komfort atopiků. Jak tedy můžete bojovat s atopickou dermatitidou?

  • Eliminujte výskyt alergenů ve svém okolí - omezte kontakt se zvířaty, rostlinnými pyly, prašným prostředím a chemickými látkami, nevhodnými čisticími prostředky a saponáty; citlivost na konkrétní alergen stanoví odborným vyšetřením alergolog či dermatolog.
  • Ekzematická ložiska je potřeba pravidelně promazávat, ideálně mastnými hypoalergenními krémy a mastmi na atopický ekzém s obsahem vápníku a vítamínů A a E.
  • Nepoužívejte parfémovaná mýdla a sprchové gely, vhodnější jsou přípravky určené přímo pro atopickou pokožku, např. speciální sprchové oleje, které podporují zvláčnění pokožky a eliminují její vysoušení.
  • V případě, že se samoléčbou nedaří udržet ekzém pod kontrolou a stav se neustále zhoršuje, je na místě navštívit dermatologa, který navrhne další léčebný postup.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Atopický ekzém a jak s ním žít

Štítky:


Doporučené produkty