0

KATEGORIE

Menu

Ostropestřec mariánský umí mnohem víc než detoxikovat játra

Ostropestřec mariánský, latinsky Silybum marianum, má v lidovém léčitelství dlouholetou tradici a díky svým blahodárným účinkům není jeho užívání jen prevencí nejrůznějších onemocnění, ale mnohdy také skutečným lékem. Není proto překvapením, že tato bylina zažívá v posledních letech velký boom. Na co má ostropestřec vliv a kdy vám může pomoci?

Ostropestřec mariánský, latinsky Silybum marianum, má v lidovém léčitelství dlouholetou tradici a díky svým blahodárným účinkům není jeho užívání jen prevencí nejrůznějších onemocnění, ale mnohdy také skutečným lékem. Není proto překvapením, že tato bylina zažívá v posledních letech velký boom. Na co má ostropestřec vliv a kdy vám může pomoci?

 

Původem je ostropestřec, kterému se díky jeho vzhledu také přezdívá Kristova koruna, ze Středomoří a oblasti Kanárských ostrovů. Roste ale také v Malé a Přední Asii. V Česku se ve volné přírodě téměř nevyskytuje a často si ho můžete splést s bodlákem obecným, který je mu velmi podobný. Vyznačuje se výraznými purpurově fialovými květy a ostnatými listy s typickým bílým žilkováním. Dorůstá výšky až 150 cm, a proto je takřka nepřehlédnutelný.

Ostropestřec a jeho účinky

Největší užitek při užívání ostropestřce přináší jeho semena, ve kterých se nachází směs silných antioxidantů nazývaných silymarin. Tyto antioxidanty mají protizánětlivé a antivirové účinky a obnovují jaterní tkáň. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají vstřebávat vitamíny a minerály, proto je ostropestřec účinným pomocníkem při posilování imunity našeho organismu. Do jeho složení se také řadí vysoký podíl rostlinného oleje. Pokud máte semena ostropestřce, může se tedy stát, že vám začnou žluknout. V tom případě je už raději neužívejte, protože dochází k vymizení účinků.

Detoxikace jater

Ostropestřec mariánský napomáhá regeneraci jater a zároveň podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Řadí se tak mezi účinné pomocníky při vylučování toxinů, se kterými náš organismus přichází denně do styku. Nejsou to jen pesticidy nebo těžké kovy v pitné vodě či znečištěné ovzduší, ale také nevhodné stravování, kouření nebo alkohol. 

Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

I když je ostropestřec známý především díky svým účinkům při očistě jater, má blahodárný vliv i na kardiovaskulární systém. Kromě toho, že regeneruje a posiluje cévní stěny a křečové žíly, bojuje s nízkým tlakem a poruchami krevního oběhu, pomáhá i při snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Předběžné studie dokazují, že kombinace silymarinu a tradičních léčebných metod snižuje celkovou hladinu cholesterolu, zejména toho špatného, čímž se zlepšuje celkový stav organismu. Má také pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Ostropestřec zabraňuje stárnutí

Pro svůj vysoký obsah antioxidantů v semenech napomáhá ostropestřec lidskému organismu bojovat s volnými radikály, podporuje vylučování toxických látek z krve i trávicího traktu a viditelně tak zpomaluje proces stárnutí, eliminuje výskyt vrásek a příznivě působí i při kožních potížích, kdy zabraňuje výskytu pigmentových skvrn nebo akné.

Další neduhy, se kterými si ostropestřec zavdá:

  • nevolnost – přezdívá se mu také přírodní kinedryl
  • poruchy trávicího traktu, žaludeční kolika
  • záněty žlučníku a žlučové kameny
  • infekční mononukleóza
  • alergie a astma
  • migréna
  • závratě
  • deprese a únava
  • hemoroidy
  • žloutenka
  • poruchy tvorby mateřského mléka

Jak se ostropestřec užívá

Jak jsme již zmínili, nejvíce účinných látek obsahují semena, resp. jejich slupka. Jejich užití může mít mnoho podob, nejúčinnější jsou však nadrcená. Čaj z ostropestřce je asi nejužívanější variantou, nadrcená semena si ale můžete přidat např. do jogurtu. Užívá se také olej ze semen lisovaných za studena, různé tinktury nebo standardizované extrakty z ostropestřce, které obsahují až 80 % silymarinu. Pokud chcete zahájit očistu organismu s touto bylinou, měli byste ji užívat pravidelně po dobu až 12 týdnů, a poté na několik týdnů vysadit.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com 

 

Ostropestřec mariánský umí mnohem víc než detoxikovat játra

Štítky: