0

KATEGORIE

Menu

Dejte stříbru zelenou: Koloidní stříbro pomůže s akné i rýmou

Koloidní stříbro a jeho účinky jsou známé od nepaměti, v poslední době však tento zázračný minerál zažívá návrat na výsluní. Už staří Řekové ho dokázali využít k lékařským účelům i v potravinářství. Co je koloidní stříbro, jakým způsobem se používá a jaké obtíže pomáhá léčit? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku.

Stříbrný elixír mládí

Už v antice byly pozorovány blahodárné účinky stříbra, které naši předkové využívali k hojení ran a obnově tkání. Není žádným tajemstvím, že i stříbrné nádobí a příbory sehrály důležitou roli. Nádoby ze stříbra prodlužovaly životnost potravin a tím i dobu skladování, příbory zase chránily před infekčními chorobami

K velkému průlomu v používání stříbra došlo na přelomu 19. a 20. století, kdy bylo až do 2. světové války používáno jako antibiotikum. Od starověku se tak stříbro účinně používá k ochraně proti nežádoucím mikroorganismům.

Co je koloidní stříbro a jak funguje?

Jedná se o koloidní roztok, který je složený z rozpuštěných mikročástic stříbra v destilované vodě. Tyto malé částice jsou pravidelně rozptýlené, navzájem se nepřitahují a díky jejich několikanásobně menší velikosti, než jakou mají viry a bakterie, mohou do nevítaných hostitelů pronikat a ničit je. 

Na trhu existuje celá řada roztoků s různou koncentrací stříbra, která se udává v jednotkách ppm (Parts Per Million). Pro představu 20 mg stříbra v 1 kg destilované vody znamená, že se jedná o roztok koloidního stříbra s koncentrací 20 ppm.

K čemu slouží koloidní stříbro?

Koloidní stříbro se využívá v mnoha medicínských odvětvích. V současnosti je však nejvíce skloňováno v souvislosti s péčí o pleť.

Koloidní stříbro na akné a problematickou pleť

Koloidní roztoky s obsahem stříbra využívá kosmetika jako prostředek proti akné. Tím, že stříbro dokáže rozložit patogenní enzymy nepřátelských mikroorganismů, účinně bojuje s problematickou pletí. Má čisticí a regenerační účinky, zmenšuje póry a snižuje produkci kožního mazu. Aplikuje se stejně jako běžná pleťová tonika, nejlépe ráno a večer. 

I když je určeno spíše pro mastný typ pleti, je vhodné i pro normální a suchou kůži. Při pravidelné aplikaci koloidního stříbra na pleť dochází k vyhlazení pokožky. Pokud si nejste jistí, jaký roztok je pro vás ten nejlepší, zde je malé vodítko:

  • koloidní stříbro 40ppm – vhodné na problematickou pleť zasaženou akné, se sklony k opakovanému zanícení
  • koloidní stříbro 25ppm – vhodné pro pleť s občasnou tvorbou akné
  • koloidní stříbro 15ppm – vhodné pro každodenní péči a tonizaci

Další využití koloidního stříbra

Na co se ještě používá koloidní stříbro? Díky svým antibakteriálním a antifungálním účinkům, kdy dokáže likvidovat jak bakterie, tak plísně a kvasinky, se s ním běžně hojí rány (i pooperační) a regenerují postižené tkáně. Logicky je tedy účinným pomocníkem i při ošetřování popálenin, ekzémů, plísní a jiných dlouhodobých kožních onemocnění. 

Používá se také jako podpůrná léčba při vaginálních obtížích spojených s kvasinkovou mykózou, ale i při rýmě a nachlazení, jelikož je aktivní složkou některých sprejů do nosu.

Jak se koloidní stříbro používá?

Jak jsme již zmínili v souvislosti s aknózní pletí, užívá se jako tonikum přímou aplikací na pleť, v případě běžných poranění, kožních plísní a k dezinfekci je možné použít dokonce koloidní stříbro ve spreji. Najdete ho také jako součást gáz a náplastí, hygienických potřeb, deodorantů i roušek. 

V České republice platí od roku 2008 zákaz vnitřního užití koloidního stříbra, v celé EU pak od roku 2010. Při dlouhodobém vnitřním užívání se u jedince může totiž objevit tzv. argyrie, kdy dochází k nevratnému šedomodrému zbarvení kůže vlivem ukládání solí stříbra do tkání. Je nevhodné pro těhotné a kojící i pro lidi trpící alergií na stříbro, naopak blahodárné účinky koloidního stříbra byly potvrzeny i u domácích mazlíčků a rostlin.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Dejte stříbru zelenou: Koloidní stříbro pomůže s akné i rýmou

Štítky: