0

KATEGORIE

Menu

Co jsou probiotika a kdy je užívat?

Každý určitě někdy zažil potíže spojené s trávením, ať už to byla zácpa, průjem nebo křeče. Příčinou těchto neduhů může být nerovnováha bakterií ve střevní mikroflóře, která dokáže nadělat nehezkou paseku – počínaje těmito prvotními banalitami a zánětlivým onemocněním a bakteriální infekcí konče. Pokud se vás tento problém týká, je namístě zvážit probiotika jako doplňkovou léčbu. 

Probiotika vs. prebiotika

Probiotika patří do skupiny živých mikroorganismů, které se přirozeně vyskytují v našich střevech. Jsou to ty „hodné“ bakterie, které se starají o správné trávení, rovnováhu střevní mikroflóry a zabraňují přemnožení „zlých“ bakterií. Bez jejich přítomnosti by nemohl správně fungovat náš imunitní systém. Když jich máme v těle nedostatek a začne převažovat výskyt těch špatných bakterií, dojde k zhoršenému trávení, průjmům, zácpám nebo nadýmání. Pro naše zdraví jsou tedy tyto „hodné“ bakterie nepostradatelné. 

Prebiotika jsou potravou pro probiotika. Vytváří jim zdravé podmínky pro jejich růst a rozmnožování. Mají na starosti správnou aktivitu střevní mikroflóry. Jedná se o nestravitelnou složku potravy (vlákninu) a najdeme je především v ovoci a zelenině, např. v banánu, jablkách, fazoli, ale i v cibuli, česneku a, pórku jablkách nebo banánech. 

Je také nutné dodat, že pro zdravé trávení jsou nezbytné trávicí enzymy, které mají mj. na starost štěpení bílkovin, sacharidů a tuků tak, aby se přes stěnu tlustého střeva dostaly do krevního oběhu. Pokud organismus postrádá dostatek trávicích enzymů, vede to zpravidla k poruchám trávení. Tato nedostatečnost může mít svou příčinu i v genetickém fondu jedince, což je běžné např. u absence enzymu laktázy, která zapříčiňuje laktózovou intoleranci. Ti, kdo touto nesnášenlivostí trpí, by se tak měli vyhýbat mléčným výrobkům s vysokým obsahem laktózy. 

Probiotika jako doplňková léčba aneb Kdy brát probiotika

Nedostatek tělu prospěšných bakterií v našem trávicím traktu může mít spoustu příčin. Nejskloňovanější z nich je užívání antibiotik, které mají za cíl vymýtit z organismu aktuální/probíhající infekci, ale bohužel, současně působí i na přátelské bakterie, které se antibiotiky zničí. To může pak vést ke krátkodobým potížím, jako je bolest břicha, průjem nebo nevolnost, tak i k dlouhodobým, mezi kterými se mohou objevit poruchy imunitního systému, infekce a záněty trávicího traktu nebo dokonce obezita. Proto je dobré začít brát probiotika již v počátcích bakteriální infekce, společně s antibiotiky. Pro maximální účinek se doporučuje rozestup alespoň 2 hod mezi užitím. Doporučené užívání je cca ještě týden až 14 dní po dobrání antibiotické léčby.

Ne každé probiotikum je však vhodné na všechny obtíže, protože se jedná o různé kmeny s odlišnými účinky. U složitějších diagnóz se raději poraďte se svým lékařem, příp. výživovým poradcem. Pokud vás trápí „pouze“ průjem po užívání antibiotik, hledejte na obalu Lactobacillus rhamnosus.

Nejčastější probiotické kmeny

  • laktobacily acidophilus, casei, rhamnosus aj. – bakterie mléčného kvašení, které mění laktózu na kyselinu mléčnou a vytváří tak ve střevech nepřátelské kyselé prostředí pro „zlé“ bakterie
  • bifidobakterie bifidum, infantis, lactis aj., které se s laktobacily vzájemně doplňují a probiotika tuto kombinaci obsahují nejčastěji, jsou to probiotika vhodná např. na zácpu
  • enterobakterie pomáhají při průjmech po užívání antibiotik
  • kvasinky, např. Saccharomyces boulardii, které se užívají jako probiotikum při dráždivém tračníku, u cestovatelských průjmů, ale i k léčbě akné

Jakou formu probiotik si vybrat?

Každý bude souhlasit, že nejpřirozenější formou jsou probiotika v potravinách. Najdeme je v mléčných výrobcích, jako jsou acidofilní mléko, kysané podmáslí, kefír nebo plnotučný bílý jogurt, ve fermentované zelenině, kysaném zelí, probiotika obsahuje ale i kombucha nebo jablečný ocet. Nevýhodou je, že u těchto potravin neznáme skutečný počet aktivních kmenů, proto jsou spíše nezbytnou součástí každého zdravého jídelníčku a slouží jako prevence před nežádoucími obtížemi. Jako pomoc při akutních stavech nebo dlouhodobých potížích s trávením existuje doplňková léčba ve formě kapek (nejčastěji pro děti), kapslí a tablet, příp. vaginálních čípků v případě kvasinkových infekcí.

Jak dlouho užívat probiotika?

Probiotika jsou vhodná pro všechny věkové kategorie, mohou se užívat preventivně i jako doplněk léčby, nejlépe před jídlem. Při vleklých obtížích je lze brát i dlouhodobě, ale jak se říká, všeho moc škodí. Nadbytek přátelských bakterií v trávicím traktu může způsobit opačnou bakteriální nerovnováhu a s tím i další komplikace, proto se u náročnějších diagnóz raději poraďte s odborníkem. Konzultaci s lékařem ohledně užívání probiotik by měli absolvovat i těhotné a kojící maminky, onkologičtí pacienti, lidé s poruchou imunitního systému, se záněty trávicího traktu, žaludečními vředy a zánětem slinivky břišní. 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Co jsou probiotika a kdy je užívat?

Štítky: