0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Liposomální vitamíny jsou účinnější formou doplňků stravy

Každý, kdo užívá doplňky stravy, si přeje, aby jejich účinek byl co nejlepší a tělo je dokázalo využít v co nejvyšší míře. Mezi ty nejefektivnější patří vitamíny a minerály v liposomální formě, které se, na rozdíl od běžných doplňků stravy, vyznačují maximální vstřebatelností. Díky speciální technologii výroby se totiž aktivní látky mohou dostat rychleji a snadněji tam, kam mají. Jak vitamíny a minerály v podobě liposomu vypadají a jak fungují?

Jsou doplňky stravy běžnou součástí vašeho dne? Pak vězte, že při jejich výběru není podstatná pouze cena nebo obsah dané látky, ale i forma a výrobní postup, který má vliv na vstřebávání a tím i celkový účinek. K těm nejúčinnějším se řadí vitamíny a minerály ve formě liposomů, které se nevstřebávají hned na počátku trávicího procesu. 

Co jsou liposomy a liposomální technologie?

Liposomy jsou malé mikroskopické částice, které zodpovídají za bezpečný a rychlý přenos aktivních látek vitamínů a minerálů do krevního oběhu a buněk, kde probíhají buněčné procesy. Jsou vyrobeny z výtažků slunečnicového lecitinu obsahujícího fosfolipidy. 

Vypadají jako velmi malé kulovité útvary, na jejichž povrchu se nachází fosfolipidové pouzdro, které chrání důležité látky před předčasným vstřebáním, uvnitř je pak dutina vyplněná vodou. V té se pak mohou rozpouštět molekuly látek přitahující vodu, zatímco ty, které vodu odpuzují, zůstávají rozpuštěné ve fosfolipidové membráně. Takto všechny důležité složky vitamínů a minerálů putují spolehlivě do krve a buněk.

Liposomální technologie a vstřebávání

Liposomální technologie se dříve využívala pouze při výrobě léků, ale v současnosti zaznamenává pokrok i na poli doplňků stravy. Aktivní látky vitamínů a minerálů v liposomální formě díky unikátní struktuře liposomů doputují nenarušené do tenkého střeva, kde dochází ke vstřebávání do střevního mízního systému a dále do cílových buněk. 

Vstřebatelnost těchto látek se uvádí okolo 90 %, naproti tomu běžné doplňky stravy, které nezvládnou „obejít“ trávicí trakt a jejichž aktivní látky se začínají rozkládat hned v ústech resp. v žaludku, mají vstřebatelnost zhruba 5–20 %, zbytek naše tělo vyloučí močí. Pokud tedy chcete, abyste z doplňků stravy vytěžili maximum, jsou liposomální vitamíny a minerály mnohanásobně lepší volbou.

Liposomy v kosmetice

Ještě před pár lety byly do kosmetických přípravků s liposomy vkládány obrovské naděje pro jejich schopnost zvýšit penetraci látek do kůže. Dnes už víme, že z těchto přípravků nepronikají do pleti jen účinné látky, ale také látky alergizující, jako jsou různé konzervanty, parabeny, alkohol, rozpouštědla, která se mohou do nich dostat v průběhu chemické výroby. Dnes liposomy najdete především v gelech a emulzích.

Jak vybrat kvalitní liposomální vitamíny?

Na trhu se vyskytuje celá řada doplňků, které se za liposomální pouze vydávají. Jedná se především o vitamíny a minerály ve formě kapslí a tablet s přídavkem fosfolipidů či mastných kyselin. I když nejprodávanějším produktem jsou tablety a kapsle, existuje např. i oční sprej s liposomy na podrážděné oči. 

Kromě formy je důležitá také kvalita obsažených látek. Aby byl účinek co největší, je nezbytný obsah biologicky aktivních forem, např. hydroxokobalamin jako vitamín B12, u minerálů to jsou nejrůznější chelátové formy, např. liposomální hořčík v chelátové formě bisglycinátu hořečnatého.

Vyžaduje váš organismus zvýšený příjem vitamínů a minerálů? Na podporu imunitního systému a pro boj s únavou můžete zvolit liposomální vitamín C. Pokud potřebujete, aby se vápník ukládal na správných místech, doporučujeme liposomální vitamín K2, který z běžné stravy do těla dostatečně nevstřebáme. 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Liposomální vitamíny jsou účinnější formou doplňků stravy

Štítky: