Padání vlasů je přirozené, ale může signalizovat i problém
Pevné, silné a lesklé vlasy jsou symbolem krásy, a to především pro ženy. Jsou ale také znamením, že je s naším tělem všechno v pořádku a netrpí žádným nedostatkem. Pokud se budíte na polštáři pokrytém vrstvou vypadaných vlasů, nebo se s nevolí po každém česání díváte do spár vašeho hřebenu, nemusí to nutně signalizovat zdravotní komplikace. Proč padají vlasy a co proti padání vlasů dělat?
Nad hrstí vlasů v hřebenu není nutné hned panikařit
Obdobně jako u nehtů, také kvalita vlasů, jejich hustota a celkový vzhled jsou pomyslným zrcadlem našeho fyzického i psychického rozpoložení. Jestliže jste zaznamenali nadměrné vypadávání vlasů, může to být výstraha, která souvisí se zdravotním stavem, nemusí se však okamžitě jednat o závažné diagnózy.
Jaký je životní cyklus vlasů
Každý vlas má svůj životní cyklus. Roste 3–7 let a během této doby projde třemi vývojovými fázemi. V anagenní fázi je pevně ukotvený ve vlasovém kořínku, nepřetržitě roste, a kdybyste ho chtěli vytrhnout, ucítíte nepříjemnou bolest. Jakmile vlas přestane cibulka vyživovat, dochází ke klidové, katagenní fázi, která trvá zhruba 2–4 týdny, a vlasový folikul se v ní připravuje na nový cyklus. Je to období mezi růstem a vypadnutím vlasu, které nastává v telogenní fázi.
Je naprosto běžné, že člověku denně vypadne asi 100 vlasů. Takže pokud máte dojem, že je neustále nacházíte v koupelně, na koberci nebo na oblečení, není to nic neobvyklého. Nadměrné padání vlasů může mít však příčiny, kterým je nejlepší přijít na kloub včas.
Proč mi padají vlasy?
Ve své plné síle jsou vlasy do 25.–30. roku života jedince, s přibývajícími léty začnou slábnout a postupně řídnout. Velkou roli hraje i pohlaví, genetické dispozice a hormonální nerovnováha.
Padání vlasů u žen a mužů
U žen často dochází k nadměrnějšímu padání vlasů po porodu, kdy se velmi pomalu dostává do normálu hladina estrogenu. Tento stav by se měl stabilizovat zhruba do 9 měsíců. Dalším milníkem je období menopauzy, kdy v těle tento hormon přirozeně ubývá.
Na rozdíl od žen, u kterých padání vlasů nezpůsobuje genetika, si muži mohou udělat obrázek o své budoucí kštici podle vlasového porostu předků. Na padání vlasů má u nich totiž vliv dědičná citlivost vůči testosteronu, resp. dihydrotestosteronu (DHT), jehož přebytek ničí vlasové kořínky. Tato forma vypadávání vlasů se označuje jako androgenní alopecie.
Padání vlasů: Příčina může být v životním stylu i ročním období
Stav vlasů ovlivňuje také životní styl jedince, celková tělesná energie a dostatek živin. Neprospívá jim špatná životospráva, omezení přísunu vitamínů a minerálů, nedostatek pohybu, nadměrné požívání alkoholu a kouření, ale v neposlední řadě i stres.
S nadměrným vypadáváním vlasů se často setkáváme i v souvislosti s daným ročním obdobím. Padání vlasů na podzim je zcela běžné, vrcholem bývají měsíce říjen a listopad. Děje se tak proto, že vlasům v létě dělá dobře slunce a rostou nejrychleji, s klesajícími teplotami pak dochází k jejich úbytku, nehledě na to, že zkracující se dny mají nepříznivý vliv na naši náladu a celkové rozpoložení.
Další možné příčiny vypadávání vlasů
- radioterapie a léčba onkologických onemocnění
- užívání léků
- onemocnění štítné žlázy nebo nadledvinek
- kožní problémy
- nesprávná péče o vlasy
Dosud ne zcela probádanou oblastí je padání vlasů po covidu, které je pravděpodobně způsobeno celkovou únavou organismu a snížení schopnosti regenerace. I zde by měly pomoci nejrůznější vlasové doplňky s vitamíny a minerály.
Co na padání vlasů?
Pokud vám vlasy vypadávají více, než je obvyklé, je potřeba jednat a co nejdříve zjistit důvod, aby prázdné vlasové folikuly úplně neodumřely. V případě, že tělu chybí důležité živiny, zařaďte do svého jídelníčku vajíčka, ryby, košťálovou zeleninu, obilniny, rýži nebo pohanku, ale také lněné semínko a oříšky, které jsou zdrojem železa, zinku a selenu, bez nichž se vlasy neobejdou. Výsledky se dostaví asi za čtvrt roku, kdy by se měla hladina vitamínů a minerálů srovnat do normálu.
Pokud Vám nestačí doplnění vitaminů a minerálů prostřednictvím stravy, můžete využít produkty z lékárny s obsahem těchto látek:
Nezapomeňte ani na šampon proti padání vlasů, příp. vlasové stimulátory, které tento proces díky svým aktivním složkám potlačují. Vyhýbejte se však kosmetice s obsahem parabenů a silikonů. Účinnou zbraní je také masírování pokožky hlavy, která se tak dobře prokrví a vlasům dodá sílu.
Mýty o padání vlasů
Na závěr ještě několik mýtů a faktů, která se s padáním vlasů pojí:
- časté fénování, kulmování a žehlení vlasům sice příliš dobře nedělá, ale neohrožuje samotnou folikulu, která je za růst vlasů zodpovědná, dochází „pouze“ k poškození struktury samotného vlasu
- množství užívaných vitamínů a doplňků stravy nemá vliv na počet vlasů, které vám narostou, pouze na jejich kvalitu
- nošení čepice, klobouku nebo jiné pokrývky hlavy padání vlasů nezpůsobuje, naopak v zimě pomáhá předcházet vysušování pokožky hlavy
- dnešní hádka s vaší drahou polovičkou nepovede k tomu, že vám zítra vypadá mnohem víc vlasů – stres působí negativně na kvalitu a zdraví vlasů v dlouhodobějším horizontu
- používání stále stejné značky kosmetiky vlasům neškodí a střídat výrobce po každém spotřebování šamponu nemusíte, zaměřte se hlavně na jeho kvalitní složení.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com