0

KATEGORIE

Menu

Jak vybrat zubní kartáček a jak se o něj starat?

Pro dokonalé odstranění zubního plaku a předcházení vzniku zubního kazu je základem správný zubní kartáček. Na trhu je mezi tímto zbožím poměrně široký výběr, ale ne každý kartáček může být vhodný pro daný typ chrupu. Jaké jsou typy zubních kartáčků, jak se v jejich nabídce zorientovat? Na co je při výběru potřeba myslet? A který z nich je nejvhodnější? Po přečtení našeho článku budete mít v těchto otázkách jasno.

Správný typ zubního kartáčku je polovina úspěchu

Zubní kartáček je nejzákladnějším nástrojem zubní hygieny, díky němuž můžete předejít zbytečným zubním komplikacím a dopřejete dostatečnou péči také dásním. Abyste měli zdravý a zářivý úsměv, nestačí jen dodržovat správnou techniku čištění zubů (a to minimálně 2 minuty ráno a večer). Je třeba mít takový kartáček, který vás co nejlépe dokáže zbavit nahromaděného zubního plaku. Z čeho můžete vybírat a na co při tom brát ohled?

Mechanické zubní kartáčky

Tento typ kartáčku je stále velmi oblíbený a také nejprodávanější. Důvod? Mechanický zubní kartáček je k zubům, resp. zubní sklovině a dásním, šetrnější. Uvedený předpoklad ale nemusí platit, pokud si vyberete špatně. Kromě jeho tvrdosti, velikosti a štětin je třeba brát v potaz i individuální specifika. Nemáte žádné problémy se zuby? Usazují se vám často zbytky jídla na špatně přístupných místech? Nebo nosíte rovnátka?

Klasický zubní kartáček

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kterým byl dán zářivý a rovný chrup bez větší kazivosti, vystačíte si s osvědčenou klasikou. Při nákupu klasického zubního kartáčku dbejte na to, aby jeho hlavička nebyla příliš velká, maximálně by měla měřit 2,5 cm. Je to z toho důvodu, že se s ní potom bez větších potíží dostanete do všech míst. Štětiny by měly být zaoblené, aby příliš nenamáhaly zubní sklovinu, zarovnané do 4–5 řad a měly by být rovně střižené

V otázce tvrdosti sáhněte nejlépe po středně až velmi měkkém. Určitě nikdy nevybírejte příliš tvrdý kartáček, kterým byste si mohli poškodit sklovinu i dásně.

Jednosvazkový zubní kartáček

Jednosvazkový neboli tzv. solo kartáček je určený především k dočišťování plaku na špatně přístupných místech a stoličkách. Můžete si s ním preventivně (do)čistit i všechny zuby, jedná se totiž o nejúčinnější metodu odstranění zubního plaku při provádění jemných krouživých pohybů. I když nemáte se zuby větší potíže, doporučujeme jednosvazkový kartáček mít. Je vhodný také pro pacienty s rovnátky. 

Mezizubní kartáčky

Používají se pro čištění prostor mezi jednotlivými zuby. Mezizubní kartáčky se vyrábějí v různých velikostech. Můžete si  vybrat takové, které vám přesně sednou do jednotlivých mezer mezi zuby – jen tak totiž daný prostor dokonale vyčistíte. 

Zubní kartáček na fixní rovnátka

Pokud nosíte rovnátka na pevno, pak vás jistě váš ortodontista poučil o správném čištění zubů speciálním kartáčkem se zkrácenou řadou prostředních štětin, které čistí zámečky.

Elektrické zubní kartáčky

Popularita elektrických zubních kartáčků roste díky jejich komfortu, účinnosti při odstraňování zubního plaku a stále větší cenové dostupnosti. U tohoto kartáčku stačí vyměnit pouze jeho hlavici. Existují dva typy elektrických kartáčků.

Rotační zubní kartáček

Tyto kartáčky mají kulatou hlavičku, která se otáčí a pulzuje, čímž velmi dobře odstraňuje plak ze zubů. Na pozoru by se však měli mít ti, kteří mají citlivé dásně či paradontózu, protože tyto kartáčky nejsou k dásním šetrné a mohly by napáchat ještě větší škody.

Sonický zubní kartáček

 

Elektrický sonický kartáček, resp. jeho hlava, vypadá stejně jako mechanický. Na rozdíl od rotačního se ale neotáčí, pouze vibruje. Je tedy vhodný i pro citlivé zuby a citlivé dásně. Při jeho používání není potřeba, stejně jako u rotačního, vyvíjet žádný tlak na zuby, všechno zařídí sám. 

Jaký kartáček si mám tedy vybrat?

Jestliže se rozhodujete mezi mechanickým a elektrickým kartáčkem, zvažte především reálný stav vašeho chrupu. Při dodržení správné techniky čištění jsou mechanické kartáčky mnohem šetrnější a nenamáhají tolik sklovinu, elektrické zase lépe odstraňují plak a jejich používání je jednodušší, pro někoho i příjemnější. Mechanický kartáček by měl splňovat tato kritéria:

  • rukojeť 17–25 cm, rovná nebo pouze mírně prohnutá
  • štětiny rovně střižené, zaoblené a spíše měkčí
  • velikost hlavičky max. 2,5 cm

Jak je to s kartáčky pro děti?

Je zřejmé, že děti se ústní hygieně nemůžou učit s kartáčkem pro dospělé, natož s elektrickým. Máte doma ratolest, které se začínají prořezávat zoubky? Na čištění ústní dutiny použijte kartáček na prst, který je vhodný zhruba do 1. roku dítěte. Pak přejděte na klasický dětský kartáček s co nejmenší hlavičkou (ideálně do 1,5 cm). Když se v pozdějším věku rozhodnete pro dětský elektrický kartáček, nic tím nezkazíte, ale správné osvojení zubní hygieny docílíte nejlépe s mechanickým.

Jak často měnit zubní kartáček

Aby byly zuby v pořádku, je nutné je nejen poctivě čistit, ale také věnovat péči samotnému kartáčku. Kvůli bakteriím v zubním plaku, které se při čištění usazují do štětin kartáčku, je důležité ho po každém použití důkladně očistit, ne jen opláchnout, a nechat proschnout. Určitě kartáček nevracejte do kelímku hlavou dolů a ihned po oplachu ho nezavírejte do krytu. V případě, že sdílíte kelímek na kartáček s více členy domácnosti, vyhněte se vzájemnému kontaktu hlav kartáčků, aby se případné bakterie nepřenášely. 

A kdy vyměnit zubní kartáček? Ideálně každé 2–3 měsíce při pravidelném čištění dvakrát denně. Pokud si všimnete, že štětiny jsou roztřepené, nezdráhejte se vyměnit ho dříve, protože kartáček už neplní požadovanou funkci. Předčasnému roztřepení můžete předejít tak, že při čištění nebudete zbytečně tlačit na zuby. Dostatečným důvodem pro okamžitou výměnu kartáčku je také nemoc, především infekčního rázu.

Je třeba také dodat, že kartáčky nejsou zdaleka jediným nástrojem péče o ústní dutinu. Velkou službu vám při zubní hygieně udělají např. dentální nitě, s nimiž se dostanete i do mezizubních prostorů, kam kartáčky neproniknou. Doporučujeme také doplňky stravy s obsahem vápníku, který je základním stavebním prvkem zubů. Přejeme vám, aby vám chrup sloužil dlouho a se zubařem jste se vídali pouze na preventivních prohlídkách.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Jak vybrat zubní kartáček a jak se o něj starat?

Štítky:


Doporučené produkty