0

KATEGORIE

Menu

Štítná žláza: Malý, ale životně důležitý orgán

 

Štítná žláza je pro život nezbytný orgán. Při její nesprávné funkci se může spustit koloběh potíží vedoucí k vážnějším onemocněním, a pokud se její poruchy neléčí, může mít i tento zdánlivě zanedbatelný problém fatální důsledky. Co ovlivňuje štítná žláza, jaké jsou příznaky její snížené nebo zvýšené funkce a co můžete udělat pro to, abyste případné dysfunkci předešli? Na tyto otázky najdete odpovědi v našem článku.

Kde se štítná žláza nachází a jaká je její funkce?

Štítná žláza je umístěna ve spodní části krku na štítné chrupavce, těsně pod ohryzkem. Její velikost je zpravidla o něco větší u žen a může se měnit v souvislosti s některým z onemocnění štítné žlázy. Při jejím zvětšení může zasahovat až do hrtanu. Má motýlovitý tvar a její tělo se skládá z malých váčků, které vytváří folikulární buňky. Tyto buňky produkují tři důležité hormony, trijodtyronin, tyroxin a kalcitonin, a vysílají je do oběhu, aby zajistily správnou funkci dalších orgánů. Patří tedy mezi endokrinní orgány – žlázy s vnitřní sekrecí. 

Hormony trijodtyronin (označovaný také jako T3) a tyroxin (T4) mají vliv na správné fungování oběhové soustavy a spotřebu kyslíku, metabolismus cukrů, tuků a bílkovin a celkově na růst a vývoj člověka, v prenatálním období zvláště na vývoj mozku plodu. Kalcitonin je zodpovědný za metabolismus vápníku a fosforu a podporuje ukládání těchto látek do kostí, čímž se zvyšuje jejich pevnost.

Onemocnění štítné žlázy svým nositelům může přinášet řadu problémů vzhledem k faktu, že hormony štítné žlázy ovlivňují prakticky všechny systémy.

Poruchy štítné žlázy a příznaky

Mezi nejčastější poruchy štítné žlázy patří nedostatečná produkce výše zmíněných hormonů, nebo naopak jejich nadprodukce. Tyto obtíže postihují především ženy, ale nevyhýbají se ani mužům. Obvyklou příčinou je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém přestane považovat štítnou žlázu za přirozenou součást lidského organismu, začne s ní bojovat a pomocí protilátek ji ničí. Dalšími příčinami poruch štítné žlázy může být genetika, hormonální poruchy nebo chirurgické zákroky.

V České republice poruchy štítné žlázy postihují až 5 % populace, u žen ve srovnání s muži se poruchy vyskytují 6–8krát častěji. Ve středním a vyšším věku je jejich prevalence u žen kolem 10–15 %.

Hypotyreóza

Snížená funkce štítné žlázy se označuje jako hypotyreóza a dochází k ní při nedostatečné produkci hormonů T3 a T4. Pokud se tato porucha dlouhodobě neléčí, mohou nastat chronické potíže, které trvale poškodí organismus, či dokonce smrt. 

Příznaky hypotyreózy

  • nabývání na hmotnosti – tělo začne zadržovat vodu
  • celková únava a zpomalení organismu
  • špatná nálada vedoucí k depresím
  • křehké nehty a lámající se vlasy
  • suchá kůže
  • zimomřivost
  • poruchy menstruačního cyklu
  • pokles libida
  • u mužů problémy s potencí

Hypertyreóza

K hypertyreóze dochází při zvýšené funkci štítné žlázy. Ta produkuje více hormonů a organismus pracuje víc, než by měl, což se týká především metabolismu. Pro tento typ poruchy je typická tzv. struma, tedy zvětšená štítná žláza, která je doprovázena citlivostí, bolestí nebo obtížemi při polykání.

Příznaky hypertyreózy

 

  • rychlé hubnutí
  • nadměrné pocení
  • změny nálad a poruchy spánku
  • bušení srdce, zvýšený krevní tlak a zrychlený tep
  • pocit horkosti
  • zhoršený zrak, suché oči, pálení očí
  • padání vlasů a měkké nehty
  • poruchy menstruačního cyklu a plodnosti
  • u mužů problémy s potencí

Prevence a léčba poruch štítné žlázy

Pokud na sobě pociťujete příznaky snížené nebo zvýšené funkce štítné žlázy, nemusí se skutečně jednat o jednu z těchto poruch, ale může jít např. pouze o nedostatek některého z vitamínů nebo minerálů v těle. Porucha štítné žlázy se zjišťuje laboratorním rozborem krve, proto při podezření raději navštivte svého praktického lékaře nebo endokrinologa, který stanoví přesnou diagnózu a navrhne vhodnou léčbu. Správnému fungování štítné žlázy se dá ale pomoct prevencí.

Důležitý je především dostatečný příjem vitamínu C, E a vitamínů skupiny B, ale také jódu, který je pro funkci štítné žlázy nezbytný. Zařaďte tedy do svého jídelníčku čerstvé ryby, mořské plody a používejte jodizovanou sůl. V případě, že trpíte hypertyreózou, příjem jódu omezte a upřednostněte syrovou košťálovou zeleninu. U hypotyreózy doplňujte kromě jódu také zinek a selen. 

Doplňky stravy a štítná žláza

Existují doplňky stravy obsahující přírodní látky, které přispívají k normální činnosti štítné žlázy a produkci jejich hormonů, např. chaluhu bublinatou nebo řasu Laminaria

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Štítná žláza: Malý, ale životně důležitý orgán

Štítky: