0

KATEGORIE

Menu

Péče o pleť pod rouškou: Jak předcházet kožním problémům?

Nošení roušek a respirátorů se pro nás stalo běžnou každodenní rutinou. I když nás chrání před infekčními onemocněními nebo smogem, používání těchto ochranných pomůcek s sebou nese některá negativa. Jsou nám nepohodlné, hůř se s nimi dýchá. Své o nich ví především v zimě ti, co nosí brýle. Nejvíc ale dostává zabrat kůže, která je při jejich dlouhodobém nošení více citlivá a náchylná k akné a dalším dermatologickým potížím. Jak se tedy starat o pleť, když nosíme roušky?

Akné a ekzémy: Jak jim předcházet

Pod rouškou se ukrývá dokonalá živná půda pro vznik nejrůznějších kožních problémů. Může za to nedostatek kyslíku, teplo a vlhko způsobené dýcháním, mluvením nebo pocením v kombinaci s mechanickým třením roušky či respirátoru, které na kůži způsobuje neviditelné trhlinky. Do těchto trhlinek se pak usazují bakterie a nečistoty zapříčiňující tvorbu akné, suchých šupin, ale i ekzémů. Abyste takovýmto projevům předcházeli, je potřeba se správně starat o pleť i o ochranu dýchacích cest, kterou nosíte.

Prevence na prvním místě

I v tomto případě je důležitá prevence. Abyste se vyhnuli problematické pleti v důsledku nošení roušek, nasazujte si ji jen tam, kde je to nezbytně nutné (samozřejmě v souladu s platnými vládními opatřeními). Pokud se nepohybujete v blízkém kontaktu s lidmi a jste na čerstvém vzduchu, vaše pokožka se vám odvděčí za to, že ji necháte volně dýchat. 

Aby byla kůže zdravá a svěží (nejen pod rouškou), potřebuje také dostatečný přísun tekutin a vitamínů. Dodržujte proto pitný režim a nezapomeňte na zdravý jídelníček. Vyvarujte se dotýkání se obličeje špinavýma rukama. Protože velký vliv na stav pleti má i psychická pohoda, vyvarujte se stresu.

Jak pečovat o pleť, když nosíme roušku, nebo respirátor?

Zvýšená náchylnost k obličejovým dermatózám vlivem nošení roušek trápí více ty, kteří mají obecně citlivou či aknózní pleť, trpí na atopický ekzém, seboreu nebo rosaceu. Vznik kožních problémů se ale v tomto ohledu týká i těch, kteří problematickou pleť nemají, proto doporučujeme péči nepodceňovat. 

Vytvořte si každodenní návyk, kterým minimalizujete vznik kožních potíží. Vyčistěte si pleť každé ráno čisticím gelem, emulzí nebo pěnou, k dočištění můžete použít i pleťové tonikum. Důležitou součástí je pak hydratační krém. Ten vytvoří ochrannou bariéru před větším třením roušky o pleť. Nepoužívejte ale příliš mastné výživné krémy nebo vazelíny, které by se nevstřebaly a otřely se do roušky. Krém nanášejte 15–30 minut před nasazením roušky

Po návratu domů, kdy víte, že už ochranu dýchacích cest nebudete používat, proveďte hloubkové čištění pleti, abyste odstranili nečistoty, nahromaděný maz a pot. Poté ji hydratujte. Můžete použít speciální regenerační krém pro péči o podrážděnou pleť po používání roušek a respirátorů

 

Pokud máte některé části pleti zarudlé, svědí vás, nebo se vám vytvořily pupínky, proveďte lokální ošetření, např. emulzí s obsahem zinku. Alespoň jednou týdně si dopřejte pleťovou masku, která pokožku regeneruje a osvěží.

Líčení pod rouškou

Zástupkyně ženského pohlaví zřejmě nebudou mít radost, ale používání make-upu pod rouškou by mělo být omezené na minimum, a to z důvodu jeho otírání a zanášení pórů. Jestliže si ale tento rituál nedokážete odepřít, nebo potřebujete zakrýt drobné nedostatky, použijte podkladovou bázi, která pleť tolik nezatěžuje, postačí např. BB krém

Jaké roušky jsou pro pleť nejlepší?

Aby rouška pokožce příliš neškodila, nehraje roli pouze materiál, kde vede 100% bavlna, ale i správné zacházení. V případě, že používáte textilní roušky, před prvním použitím je vyperte nebo vyvařte. Odstraníte tak zbytky konzervačních látek, případně barvivo, které by mohlo dráždit pleť. Po použití je opět vyperte, nejlépe i vyžehlete. 

Ať se jedná o roušku nebo respirátor, dodržujte vždy maximální dobu použití předepsanou výrobcem. Zároveň je vyměňte vždy, když ucítíte, že se uvnitř nahromadila vlhkost. Je proto vhodné nosit u sebe více těchto pomůcek. Je také důležité, aby vám rouška dobře seděla a nebyla příliš velká nebo malá. A pokud ochranu úst a nosu používáte delší časový úsek, dejte své pleti nadechnout alespoň jednou za 2 hodiny.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Péče o pleť pod rouškou: Jak předcházet kožním problémům?

Štítky: