0

KATEGORIE

Menu

Jste unavení, podráždění, bolí vás svaly? Čas doplnit hořčík!

Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů v našem organismu. Podílí se na stovkách chemických reakcí a jeho přítomnost je více než nezbytná. I když ho můžeme snadno vstřebat z potravin, často je toto množství nedostatečné a je potřeba jej pravidelně doplňovat. Jaké má hořčík účinky, co signalizuje jeho nedostatek a odkud ho můžeme získat?

Hořčík (magnesium) se z největší části vyskytuje v kostech, zubech a svalech, jeho stopové množství najdeme také v krevní plazmě. Je zodpovědný za přeměnu přijaté potravy na energii, ale i za přenos nervových vzruchů. Nejvíce hořčíku spotřebují svalové buňky, proto musí na jeho příjem dbát především sportovci nebo ti, kteří mají fyzicky náročné zaměstnání. K vyšší spotřebě dochází také vlivem psychického vypětí nebo při stresových situací.

Na co je hořčík a proč ho potřebujeme?

Hořčík zodpovídá za energetický metabolismus i přenos nervových signálů celým nervovým systémem. Přispívá k normální funkci i stahování svalů, uvolňuje napětí ze svalových tkání. Hořčík působí blahodárně na křeče včetně menstruačních. Napomáhá také zdravému růstu kostí a zubů a udržuje je pevné a bez sklonu ke zlomeninám.

Hořčík má vliv také na schopnost koncentrace, logického myšlení nebo rozhodování. Máte pocit, že jste nesoustředění a nedokážete vydržet pracovat delší časový úsek? Pak vám možná hořčík chybí. Tento minerál má vliv na dobrou paměť a schopnost učit se. Jeho příjem by tedy neměli podceňovat ani studenti. Správná hladina hořčíku v těle také zabraňuje častým bolestem hlavy a migrénám. 

Mimo jiné hraje hořčík důležitou roli i při správné funkci kardiovaskulárního systému. Zajišťuje, aby naše srdce vydrželo psychickou i fyzickou zátěž a zabraňuje ucpávání cév, které by mohlo vést k infarktu nebo mrtvici. 

Kdy doplňovat hořčík?

Všechny zmíněné přínosy hořčíku souvisí s jeho optimální hladinou v našem těle. Nedostatek hořčíku v těle se může projevit jako:

  • pravidelná a nadměrná únava, neschopnost se soustředit,
  • nespavost,
  • podrážděnost, úzkostlivost, náladovost, deprese,
  • křeče, bolesti a ztuhlost svalů,
  • časté tiky svalstva,
  • trávicí potíže, bušení srdce,
  • nadměrné padání vlasů a lámavost nehtů.

Kde je obsažen hořčík?

Nejpřirozenější cestou, jak doplnit tento stopový prvek, je vhodná strava. Hořčík najdete v listové zelenině, špenátu, brokolici, avokádu, banánech, sušených meruňkách, v mandlích, kešu a dalších oříšcích. Hořčík obsahuje také celozrnné pečivo, semínka a luštěniny nebo brambory. A kde najdeme nejvíce hořčíku? Tady si přijdou na své milovníci kvalitní hořké čokolády nebo kakaa, které je jedním z nejlepších zdrojů.

Hořčík v potravinách ale často není dostatečnou zásobárnou. Zvýšenou spotřebu hořčíku mají sportovci, těhotné ženy, lidé ve stresu a také ti, kteří častěji pijí alkohol nebo jí tučné a sladké pokrmy. 

V naší lékárně najdete spoustu volně prodejných léčivých přípravků a doplňků stravy s obsahem hořčíku. Hořčík se v nich nachází samostatně, anebo v kombinaci s vitamínem B6, který zefektivňuje účinek. Pro dlouhodobé užívání jsou vhodné tablety nebo kapsle. Pro sportovce se hodí granulát s aplikací přímo pod jazyk bez zapíjení. Pro rychlejší nástup účinku a úlevu od potíží vybírejte rozpustnou formu (šumivé tablety, sáčky).

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Jste unavení, podráždění, bolí vás svaly? Čas doplnit hořčík!

Štítky: