Ucpaný nos nemusí způsobovat jen rýma
Ucpaný nos je nejčastějším důsledkem akutní rýmy a nachlazení, ale můžou za ním stát i příčiny jiného původu. Pokud vás trápí trvale ucpaný nos bez rýmy, je možné, že máte chronickou rýmu, trpíte alergií, nebo máte deformovanou nosní přepážku. V tomto článku vám vysvětlíme, co všechno může způsobovat ucpaný nos a jak ho uvolnit, aby se vám lépe dýchalo.
Co na ucpaný nos, když přijde nachlazení a rýma?
Zvláště v zimním období je člověk více náchylný k prochladnutí, které má pak často za následek rýmu. Ta je nejběžnější příčinou ucpaného nosu, dochází při ní totiž k zánětu nosní sliznice a jejímu otoku. Horní dýchací cesty jsou téměř neprůchozí a jsme nuceni dýchat takřka jen ústy.
V tomto okamžiku pravděpodobně každý sahá po spreji nebo kapkách do nosu s účinnou látkou, které patří k nejužitečnějším pomocníkům v boji s ucpaným nosem. Jejich užívání by ale nemělo být dlouhodobé, jen zhruba 5–7 dní, protože vysušují nosní sliznici. Ta si na jejich přítomnost dokáže navíc velmi rychle zvyknout a vybudovat si závislost, čímž se i oslabuje její imunita.
Co si počít se zadní rýmou
O něco horší variantou akutní rýmy je rýma zadní, kdy jsou zánětem postiženy i vedlejší nosní dutiny a nosohltan. Poznáte ji tak, že vám zaléhají uši, cítíte v dutinách tlak, který přechází až v bolest hlavy, a hlen nejde pořádně vysmrkat, protože stéká do krku.
V tomto případě pomůžou nosní kapky, ale existuje také způsob, jak uvolnit ucpaný nos bez nich. Použijte konvičku na výplach nosní dutiny slanou vodou. Solný roztok (9 g soli na 1 litr vody) rozpouští hlen a také zvlhčuje sliznici.
Chronická rýma a alergie
Pokud akutní a zadní rýma není opakovaně dostatečně vyléčená, může se z ní vyvinout chronická rýma, která bývá ale i důsledkem dlouhodobého užívání kapek či spreje do nosu s obsahem účinné látky, oslabeného imunitního systému nebo alergií. U chronické i alergické rýmy, která je většinou sezónní záležitostí, pomáhají na ucpaný nos také solné výplachy konvičkou. Neměla by chybět ani odborná konzultace s vaším lékařem, který stanoví vhodnou léčbu.
Ucpaný nos v těhotenství
Některé ženy může během těhotenství trápit pocit neustále ucpaného nosu. Tzv. těhotenská rýma je způsobena hormonálními změnami, ale také vyšším krevním objemem, který dráždí nosní cévy a většinou ustoupí do dvou týdnů po porodu. Stejně jako u ostatních druhů rýmy je účinnou pomocí proplachování nosní dutiny slanou vodou, napařování nebo silný slepičí vývar. Jestliže je však rýma v těhotenství spojena s virovou nebo bakteriální infekcí, je nejlepší se o léčbě poradit s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Deformovaná nosní přepážka a nosní polypy
Příčinou ucpaného nosu nemusí být pouze rýma, zvlášť když tento pocit trvá dlouhodobě. Jedním z původců může být deformovaná nosní přepážka, která zapříčiňuje špatné proudění vzduchu. K deformaci přepážky dochází ve většině případů při jejím růstu nebo následkem úrazu a o této „odchylce“ nemusíte vůbec vědět.
Zhoršená průchodnost nosu vlivem deformace má za následek špatné dýchání, poruchy spánku, ale i chronickou rýmu, protože strana, kam proudí méně vzduchu, zadržuje více sekretu, který je ideálním útočištěm pro viry a bakterie. Řešení je nejčastěji operativní.
Obdobným problémem jsou polypy v nose, které se objevují po chronických zánětech nosní dutiny, často pak u alergiků a astmatiků. Mezi příznaky tohoto onemocnění může patřit zhoršení čichu a chuti, záchvaty kýchání nebo vodnatý výtok z nosu a důsledky jsou obdobné jako u deformace nosní přepážky. Nosní polypy se léčí kortikosteroidy, případně operativně, vhodnou léčbu ale vždy určí specialista.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com