0

KATEGORIE

Menu

7 tipů pro perfektně čisté zuby

Čištění zubů patří mezi naši každodenní rutinu, dokonalý a hlavně zdravý úsměv však potřebuje víc než jen několik tahů kartáčkem. Péče o chrup by měla zahrnovat správnou techniku čištění, použití vhodných zubních pomůcek a především ochotu věnovat svým zubům alespoň večer pár minut navíc. V našem článku se dozvíte, jak se správně starat o zuby a dásně, kdy a jak dlouho je čistit i jací pomocníci se vám k tomu budou hodit.

Zdravé zuby nejsou zadarmo

Zuby si musíme čistit proto, abychom odstranili zubní plak obsahující bakterie. Čištěním tak předcházíme tvorbě zubního kamene, kazů i zánětu dásní, ne všichni mu ale věnují dostatečnou péči. Pokud se chcete vyhnout zbytečným zákrokům u vašeho zubního lékaře a nechcete skrývat svůj úsměv, dodržujte jednoduchý návod, jak se starat o zuby.

Výběrem kartáčku vše začíná

V první řadě je důležité vědět, jaký vybrat kartáček na zuby. Nezáleží příliš na tom, jestli zvolíte manuální, nebo elektrický, jde především o to, aby nezatěžoval zubní sklovinu a nepoškozoval dásně. V ideálním případě si vyberte co nejměkčí štětiny, které budou zaoblené, rovně střižené a zarovnané do 4–5 řad. Měkký zubní kartáček sice vyžaduje o něco delší čas na čištění, ale je k vašemu chrupu šetrnější.

Technika čištění zubů

Správné čištění zubů spočívá v technice, do níž nepatří pohyby do stran nebo zvrchu dolů. Kartáček umístěte z poloviny na zuby a z poloviny na dásně v úhlu 45° a jemnými krouživými pohyby odspodu nahoru přejeďte alespoň 10x po ploše každého zubu, zepředu i zezadu. U stoliček pak nasměrujte štětiny kartáčku přímo proti jejich plochám a čistěte stejnými pohyby. 

Podstatné je také zbytečně netlačit. Velkým tlakem lepšího výsledku nedosáhnete, dřív si roztřepíte kartáček a můžete si narušit sklovinu i poškodit dásně. 

K čištění patří také výběr správné zubní pasty, která by měla být nepěnivá a obsahovat fluoridy.

Dočištění a mezizubní prostory

Klasický ani elektrický zubní kartáček se nedostane na těžko přístupná místa, ke kterým patří zadní strany stoliček nebo mezizubní prostory. V nich se plak usazuje velmi rád a při jeho nedostatečném vyčištění se zvyšuje riziko mezizubních kazů

Alespoň jednou denně, nejlépe večer, použijte mezizubní kartáček vhodné velikosti, aby nedošlo k poranění dásní. Velikost mezizubního kartáčku raději konzultujte se svým zubařem nebo dentálním hygienistou. K čištění mezizubních prostor můžete využít i dentální nit, flosser nebo dentální pásku. K dočištění zadních stoliček a vnitřních stran zubů použijte jednosvazkový kartáček, ke kterému není potřeba pasta, takže si ho můžete vzít klidně ke sledování televize.

Ústní voda ano, ale…

Vypláchnutí úst ústní vodou je finální krok péče o chrup. Odstraní zbývající bakterie a osvěží váš dech. S jejím používáním to ale raději moc nepřehánějte, protože dokáže zničit i přátelské bakterie. Poohlédněte se proto spíše po šetrnějších produktech, jako jsou bylinné ústní vody.

Jak dlouho si čistit zuby?

Fluoridy obsažené v zubní pastě fungují jako prevence před zubním kazem. Aby se dokázaly bezpečně navázat na zuby, je nezbytné věnovat čištění určitý čas. Pokud patříte k většině a zuby si čistíte méně než minutu, pak tato prevence nezabere. Je potřeba věnovat čištění minimálně 2 minuty. Když obětujete času víc, vaše zuby se vám odvděčí. Abyste si dobu čištění pohlídali, pořiďte si přesýpací hodiny na čištění zubů, nebo si v mobilu nastavte stopky. Chytré elektrické kartáčky mají tuto funkci většinou již integrovanou.

Jak často si čistit zuby?

Už od dětství je nám vštěpováno, že se zuby čistí minimálně dvakrát denně, ráno a večer. V ideálním případě také po každém jídle, ne vždy to však jde. 

Možná se také často potýkáte s otázkou ohledně čištění zubů před nebo po snídani. Logická odpověď po snídani není úplně jednoznačná. Čištění zubů po snídani může mít negativní dopad na vaši sklovinu díky kyselinám, které obsahují některé potraviny. Pokud tedy ke snídani konzumujete džusy, citrusy, pečivo nebo kávu, s čištěním byste měli vyčkat minimálně půl hodiny

Nejen kvůli čekání, na které většinou ráno nikdo nemá čas, je vhodnější vyčistit si zuby před snídaní. Odstraníte tak v noci nahromaděné bakterie a ochráníte sklovinu před působením kyselých potravin.

Nezapomeňte pravidelně měnit kartáček

Zdá se to jako banalita, ale výměna zubního kartáčku je nezbytnou součástí správné péče o chrup. Průměrně se kartáček dožívá 2–3 měsíců. Roztřepené štětiny nevyčistí zuby dokonale. Do kartáčku se usazují bakterie, které zpětně zubům škodí. Po každém čištění proto důkladně očistěte i kartáček a občas ho ponořte do horké nebo octové vody. Prodloužíte tak tím jeho životnost (ale ne na déle než 3 měsíce) a své zuby a dásně lépe ochráníte.  

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

7 tipů pro perfektně čisté zuby

Štítky: