0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Podle čeho vybrat pastu na zuby?

Zubní pasta je dalším důležitým pomocníkem při odstraňování zubního plaku, má ale na chrup i další blahodárné účinky. Ne každá je však vhodná na citlivé zuby, při krvácení dásní nebo pro ty, kteří užívají homeopatika. Jak vybrat zubní pastu, aby co nejvíc pomohla? A jak je to s fluorem? Škodí zubům nebo je naopak potřebný? Vše podstatné o zubních pastách najdete v tomto článku.

Abychom předešli vzniku zubního kazu a s ním spojeným komplikacím, je potřeba si pravidelně, minimálně dvakrát denně, čistit zuby. A k tomu nestačí pouze správný zubní kartáček, ale i osvojená technika čištění zubů a zubní pasta, která bude našemu chrupu vyhovovat a funkci kartáčku podpoří. Jak se v tom nepřeberném množství past vyznat?

Fluoridy jsou pro zuby důležité, ne každý je ale snese

Fluoridy v zubních pastách mají významnou roli. Jsou to látky, které neutralizují kyseliny, mají antibakteriální účinek, brání odvápnění zubů, dodávají zubní sklovině minerály, posilují ji a tím pomáhají předcházet zubnímu kazu. Při výběru pasty byste se měli řídit množstvím obsahu fluoridů (PPM index), jehož maximum je zakotveno v nařízení EU. Najdete ho na obalu pasty:

  • zubní pasta pro předškoláky – max. 500 PPM,
  • zubní pasta pro děti od 6 do 12 let – max. 1000 PPM,
  • zubní pasta pro starší 12 let a dospělé – max. 1500 PPM.

Záleží už na konkrétním výrobci, jakou formu fluoridu použije, může to být i více forem současně. Nejčastěji je to fluorid sodný (NaF), ale setkat se můžete také s fluoridem cínatým (SnF2), monofluorofosforečnany nebo organickými fluoridy, jako je např. olaflur.

Pokud máte alergii na fluor nebo některou z těchto sloučenin (dělá se vám vyrážka okolo úst při použití pasty s fluoridy), sáhněte po zubní pastě bez fluoru, která obsahuje přírodní cukr xylitol bránící usazování a množení bakterií.

Pasty na zuby podle jejich účinku

Z nabídky zubních past vybírejte podle toho, s jakými problémy se vaše zuby a dásně potýkají. Kdo je dítě štěstěny a má zuby jako perličky, nemusí si s pastou příliš lámat hlavu, stačí vědět, jakým kartáčkem čistit zuby a dodržovat pravidelnou zubní hygienu. Aby měl účinek pasty co největší efekt, nevyplachujte si ústa vodou po čištění zubů, přebytek pasty jen vyplivněte.

Zubní pasta na citlivé zuby

S citlivostí zubů se setkala asi polovina celého světa. Pro tyto účely slouží pasty s vyšším obsahem fluoridů, které dodávají zubní sklovině minerály a pomáhají zacelovat dentinové kanálky. 

Citlivé dásně a krvácení dásní

Máte zarudlé dásně nebo vám při čištění zubů teče krev? To je většinou příčina špatně odstraněného zubního plaku. V takovém případě je potřeba ústní dutinu dezinfikovat a zklidnit podráždění. Vhodná zubní pasta na dásně je například ta s obsahem antibakteriálního chlorhexidinu nebo přírodní zubní pasta s výtažky heřmánku, šalvěje a dalších bylin. V každém případě se snažte vyhnout pěnivým pastám s obsahem pěnidel SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát).

Zubní pasta na paradentózu

Pokud není zánět a krvácení dásní včas podchycený, může se rozvinout v paradentózu. I když není zubní pasta zázračná, pomůže dásním a zubům ulevit. 

Bělicí zubní pasta

Užijte si zářivý úsměv i bez profesionálního bělení zubů. Stačí vybrat vhodnou zubní pastu s bělicími účinky. Ty obsahují abrazivní mikročástice, které pomáhají odstraňovat skvrny a pigmentace z povrchu zubů, zároveň ale mohou částečně narušit zubní sklovinu. Jejich číselná hodnota (RDA) určuje, jak moc zuby pasta obrušuje. 

Pasty s nízkou abrazivitou do 70 RDA jsou vhodné pro bělení citlivých zubů, abrazivita v rozmezí 70-100 RDA je běžná a sklovinu výrazně nepoškozuje. Pasty s hodnotou vyšší než 100 RDA používejte opatrně a raději jen občas, k odstranění výrazných skvrn.

Zubní pasta bez mentolu

Nezapomínáme ani na uživatele homeopatik. Pokud mezi ně patříte, vhodná je pro vás zubní pasta bez mentolu

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Podle čeho vybrat pastu na zuby?

Štítky:


Doporučené produkty