0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Jak se projevuje těhotenská cukrovka a jak se léčí?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je důsledkem poruchy metabolismu cukrů. Příčinou mohou být hormonální změny, věk, genetické předpoklady, ale i nezdravý životní styl rodičky. Každá nastávající maminka podstupuje vyšetření na těhotenskou cukrovku a v případě, že se potvrdí, je potřeba přizpůsobit životosprávu, v některých případech užívat i léky. Jak tato porucha vzniká, jaké jsou její příznaky a jaká má těhotenská cukrovka rizika?

Odkud se těhotenská cukrovka bere?

Těhotenská cukrovka je způsobena zvýšenou hladinou cukrů v krvi, která se v těhotenství objevuje zpravidla poprvé. Příčinou nemusí být nadměrná konzumace sladkostí – mezi rizikové faktory patří vyšší věk nastávající matky, cukrovka v rodině, obezita nebo zvýšená konzumace alkoholu a kouření. Těhotenské hormony oslabují funkci inzulínu, který má na starosti udržovat hladinu cukrů v normálu.

Příznaky těhotenské cukrovky a vyšetření

Někdy se těhotenská cukrovka  může projevit větší žízní, častější potřebou močení nebo zvýšenou únavou. Ve  většině případů však nemá nastávající maminka žádné obtíže. Proto je u každé těhotné ženy kontrolována hladina cukru v krvi. Kdy? Podle aktuálních odborných doporučení se provádí dvoufázový screening, na který gynekolog vystaví žádanku pro laboratoř, koncem prvního a druhého trimestru.

Vyšetření v 10.–14. týdnu těhotenství

Během tohoto vyšetření probíhá pouze žilní odběr krve nalačno, zhruba 8 hodin před odběrem je tedy nutné nic nejíst a pít pouze čistou vodu nebo neslazený čaj. Pokud je naměřená hodnota glykemie pod 5,1 mmol/l, je vše v normě, u hodnot 5,1 mmol/l a vyšších je nutné opakované vyšetření v jiný den. Když je i po opakovaném odběru hodnota vyšší nebo rovna 5,1 mmol/l, je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky a nasazena příslušná léčba. Žena již další vyšetření neabsolvuje.

Vyšetření v 24.–28. týdnu těhotenství

Během těchto týdnů těhotenství absolvují vyšetření všechny nastávající maminky, které byly v první fázi negativní. Tentokrát se však nejedná o pouhý odběr krve. Jde o orální glukózový toleranční test (oGTT), kdy se po odběru krve nalačno musí během 5–10 minut vypít zátěžová dávka cukru (75 g glukózy rozpuštěné v asi 250 ml vody). Poté musí žena zůstat v klidu, nejíst, nepít a nekouřit. Po hodině podstoupí těhotná druhý odběr a za další hodinu třetí odběr krve. 

 

Celkem tedy toto vyšetření trvá zhruba 3 hodiny. Těhotenská cukrovka je pak potvrzena tehdy, když je hodnota glykemie vyšší nebo rovna 5,1 mmol/l u prvního odběru, vyšší než 10,0 mmol/l u druhého odběru a vyšší než 8,5 mmol/l u třetího odběru.

Diagnóza: těhotenská cukrovka – Co jíst a jak ji léčit?

V případě, že jsou hodnoty cukru v krvi vysoké nebo mají tendenci stoupat, musí pacientka dodržovat dietu, zařadit do denního rozvrhu pohyb (chůze, těhotenská jóga). Při vysokých hodnotách cukru v krvi volí lékař léky vhodné pro konkrétní pacientku (tablety nebo inzulinové pero) a doporučuje měřit si hladinu cukru pomocí glukometru každý den, jako u běžné cukrovky. 

A jakou dodržovat dietu? Těhotenská cukrovka vyžaduje jídelníček s omezeným obsahem sacharidů, který na míru sestaví nutriční terapeut. Základem je stravování v pravidelných intervalech, dostatečný příjem tekutin, strava bohatá na vlákninu a bez jednoduchých cukrů

Vhodné jsou ryby, luštěniny, klíčky, mléčné výrobky, ořechy, lněné semínko nebo ovoce a zelenina, kde se však musí dbát na obsažené množství cukru. Vyřadit z jídelníčku by se měly sladkosti, ovocné džusy nebo bílá mouka, omezit pak těstoviny, brambory a rýži.

V těhotenství nezapomeňte na správný přísun vitamínů a minerálů. Pokud potřebujete pomoci s jejich výběrem, rádi Vám poradíme.

Jaká jsou rizika a kdy těhotenská cukrovka odezní?

Kromě matky má těhotenská cukrovka vliv také na dítě, protože cukr prostupuje placentou do krevního oběhu plodu. U cukrovky, která není léčena dostatečně, mohou pro dítě vzniknout určitá rizika. Jedná se o jeho nepřirozeně rychlý růst a vyšší porodní hmotnost, zaostávání vývoje orgánů nebo poporodní hypoglykemii (nízká hladina cukru v krvi), kdy miminko nedostává takový přísun cukrů, na jaký bylo zvyklé v děloze. V budoucnu pak dítě může trpět poruchami vývoje intelektu, hyperaktivitou a zpravidla mívá sklony k obezitě i ke vzniku cukrovky 2. typu.

Pokud je však cukrovka v těhotenství léčena řádně a rodička striktně dodržuje dietu i zdravou životosprávu, komplikace by neměly nastat a po porodu by měla těhotenská cukrovka odeznít. Hladina cukru v krvi by se měla ale i nadále kontrolovat na pravidelných prohlídkách u lékaře.  

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com  

Jak se projevuje těhotenská cukrovka a jak se léčí?

Štítky: