Pylová sezóna: Co způsobuje alergii na pyl a jak s ní bojovat?
Příchod jara je spojovaný s načerpáním nové energie, jejíž díl si ukrojila zima. Pro mnohé může být ale opět vyčerpávající, protože se ve vzduchu začínají objevovat pylové alergeny. Organismus alergika totiž vynakládá velké úsilí na boj proti pylům, což nepříznivě ovlivňuje kvalitu jeho života. Přečtěte si, co kvete na jaře, jak dlouho trvá pylová sezóna i jak s alergií bojovat.
Pyl versus imunitní systém
Zjednodušeně řečeno je pyl shlukem mikroskopických částic (pylových zrn), které se ve vzduchu vyskytují v reprodukční fázi daných rostlin. Jejich šíření napomáhá sucho a větrné počasí. Imunitní systém zdravého člověka je považuje za neškodné, ale imunitní systém alergika je po usazení na kůži nebo v měkkých tkáních vyhodnotí jako něco nebezpečného. Na to pak organismus reaguje alergickou reakcí, která někdy přechází až do záchvatového stavu. Alergici by se tak v době největšího výskytu pylů měli více hlídat.
Projevy a příznaky alergie
Alergie na pyl patří mezi nejčastější druhy alergií, které se mezi lidmi vyskytují. V některých případech ji doprovází astma, což někdy projevy alergie zhoršuje. Alergická reakce je nejčastěji lokální:
- zarudlé a slzící oči, alergický zánět spojivek
- senná rýma neboli sezónní alergická rýma
- zduření nosní sliznice a ucpaný nos
- svědění kůže, případně ekzém nebo vyrážka
- kašlání a potíže s dýcháním
- neschopnost soustředění a celková únava
Mnohdy je těžké odlišit příznaky alergické rýmy od běžné rýmy nebo nachlazení. Pokud jste zatím alergií netrpěli a podobné projevy se dostavují opakovaně v době zvýšeného výskytu alergenů, je nejjednodušší cestou návštěva alergologa. Ten pomocí kožního testu nebo z rozboru krve zjistí, jestli jste na pyl alergičtí.
Pylový kalendář napoví, kdy se chránit
Pylová sezóna začíná nabírat na síle v březnu a končí v říjnu. Doba jejího trvání však závisí na aktuálních klimatických podmínkách. Pokud je dlouhá tuhá zima, většinou se její nástup opozdí, teplý podzim ji zase může posunout až do listopadu. Trpíte alergií na pyl? Sledujte pylový kalendář, ze kterého se dozvíte, co kvete v dubnu i jaké alergeny vás můžou potrápit v létě a na podzim. Přesnější informace vám prozradí pylové zpravodajství s aktuálními alergeny i předpovědí na nejbližší období.
Kdy kvete bříza, trávy a plevele?
V našich klimatických podmínkách se rozlišují tři hlavní období, kterým dominují rozdílné skupiny alergenů.
Jarní alergie způsobují pyly dřevin, které občas začínají kvést už v únoru. Mezi hlavní alergeny patří jarní stromy: bříza, líska, olše, topol nebo platan. Pyl jehličnanů není tak významný, protože tyto stromy kvetou pouze jednou za několik let.
Letní alergie má na svědomí kvetoucí tráva, hlavně jílek, lipnice, kostřava, bojínek nebo jitrocel a šťovík. A žně má také obilí, mezi ty nejpalčivější se řadí pyl žita.
Alergie konce léta a raného podzimu doprovází pyly plevele. Dráždivá bývá kopřiva, lebeda, merlík nebo pelyněk. Mezi podzimní alergeny patří i spory plísní. Alergie na plísně je ale i běžným důsledkem dlouhodobého pobytu ve vlhké domácnosti, která jim poskytuje živnou půdu.
Jak se zbavit alergie?
V současné době zatím bohužel neexistuje léčba, která by vás alergie zcela zbavila. Se zmírněním příznaků pomáhají volně prodejné léky na alergii. Jejich užívání byste měli konzultovat s lékařem, který vám doporučí vhodný přípravek i jeho dávkování.
Alergii je možné léčit i díky specifické imunoterapii vpravováním alergenů do organismu. Největší účinek má tato léčba v zárodku podchycení alergie a provádí ji pouze alergolog. Kompletní procedura trvá několik let.
Co pro sebe můžete udělat sami, když trpíte alergií?
- větrejte brzy ráno
- procházky si dopřejte ideálně po dešti
- často si oplachujte obličej a vlasy
- noste sluneční brýle
- vyhněte se sekání trávy a sběru bylin
Alergie nedokáže pouze znepříjemnit každodenní život, ale pokud byste podcenili její léčbu, příznaky by se mohly zhoršovat a rozvinout až do chronických obtíží. Raději proto navštěvujte alergologii v pravidelných intervalech.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com