0

KATEGORIE

Menu

S jarem přichází i sezóna klíšťat. Jak se před nimi chránit?

Z výletu do přírody se každý chce vrátit jen s hezkými vzpomínkami, ne se suvenýrem v podobě přisátého klíštěte. S těmito parazity se můžete setkat ale i doma na zahradě nebo v městském parku. Abyste minimalizovali riziko, že se „do vás zakousnou“, a zároveň tak předešli některému z onemocnění, které mohou přenášet, je potřeba vědět, jak se proti nim bránit. A když už se některému podaří na vás uchytit, hodí se znát postup, jak klíště správně vytáhnout.

Kde žijí klíšťata a kdy jsou aktivní?

Klíšťata a jejich výskyt se v posledních letech proměnil, důvodem je postupné zvyšování průměrných ročních teplot a vlhkosti vzduchu, což pro ně vytváří ideální podmínky pro život. Najít je tak můžete hlavně v listnatých a smíšených lesích, v trávě na louce, v parku nebo na zahradě, na březích vod, v křovinatých porostech, na místech, kde je hojně zastoupená vegetace bylin, a to jak v nížinách, tak i ve vyšších nadmořských výškách

Obecně je pro ně příznivým stanovištěm porost vysoký 20–150 cm na teplém a vlhkém místě. Aktivita klíšťat začíná zhruba v druhé polovině března a končí v polovině listopadu, přičemž kulminuje od května do července.

Jak poznat klíště a co jsou létající klíšťata?

Klíště obecné je členovec řadící se mezi pavoukovce a pro člověka je nebezpečná samice, která po přichycení saje krev. Nenasátá larva je v průměru velká necelý 1 mm, nymfa do 1,5 mm a dospělá samice, která má 8 nohou a černohnědý flíček na zádech, až 4 mm, po nasátí i více než 1 cm. Naproti tomu okřídlené klíště, jak se přezdívá kloši jelenímu, má 6 nohou, živí se krví jelenovité zvěře a pro člověka je spíše nepříjemným parazitem.

Klíště a nemoci, které přenáší

Mezi nejčastější nemoci přenášené klíšťaty patří lymská borelióza, jejímž nejběžnějším příznakem je zarudlý flek v místě, kde bylo klíště přisáté. Může se objevit i po několika týdnech, proto je potřeba postižené místo bedlivě hlídat, a pokud se skvrna začne rozšiřovat, neprodleně vyhledat lékaře, který nasadí antibiotika. Bez včasné léčby hrozí riziko vážných chronických onemocnění (např. zánět svalů a kloubů, zánět mozku, psychické změny,...). Proti borrelióze zatím bohužel neexistuje očkování. 

Klíště může být původcem i klíšťové encefalitidy (zánět mozkových blan), u které se prvotní příznaky podobají chřipce, bez rýmy a kašle. Proti tomuto onemocnění se mohou očkovat dospělí i děti od 1 roku. Od 50. roku věku je očkování plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Zájemci nižšího věku mohou čerpat příspěvek od pojišťovny v rámci preventivních balíčků.

Co odpuzuje klíšťata a jak se jim bránit?

Než vyrazíte do přírody, nezapomeňte si do batohu přibalit repelent, nejlépe na bázi přírodních esenciálních silic, které klíšťatům nevoní. Samozřejmě můžete použít i kterýkoliv jiný repelent. Aplikujte ho hlavně na nohy od kolen dolů, ale také na ruce, oblečení a boty v intervalu uvedené délky účinku. Můžete si vyrobit i vlastní odpuzovač klíšťat vylouhováním asi 15 kusů hřebíčku ve skleničce Alpy, případně si na cestu vezměte repelentní náramek proti klíšťatům. 

 

Ideálním oblečením jsou dlouhé světlé kalhoty zakončené gumou, na kterých se klíšťata dají rozpoznat, svršek s dlouhým rukávem a vysoké turistické boty. V místech, kde je vyšší pravděpodobnost výskytu klíšťat, si raději nesedejte na zem, ani když s sebou máte kempingovou deku nebo karimatku. Po návratu domů a pro jistotu i druhý den ráno si pečlivě prohlédněte celé tělo.

Jak vytáhnout klíště?

Pro případ, že si klíště proklestí cestu přes oblečení nebo vrstvu repelentu, je dobré mít po ruce i další přípravky na klíšťata, které pomohou s jejich odstraněním. Než se totiž klíště přichytí, může se po těle pohybovat i několik hodin a hledat vhodné místo. Nejčastěji se přisaje do podpaží, třísel, podkolenní jamky, za uši a u dětí často i na hlavě. Důležitou roli hraje čas, protože klíště může člověka infikovat boreliózou za 24 hodin, encefalitidou ale klidně za pouhé 2 hodiny. 

Názorů na to, jak vyndat klíště, je spousta. Vytočit proti směru hodinových ručiček? Nebo je vhodnější pinzeta na klíšťata? Správný postup je následující:

  • při odstraňování klíštěte mějte umyté ruce
  • postižené místo nejdříve vydezinfikujte, nebo použijte sprej na klíšťata, který klíště znehybní, či přímo usmrtí
  • vezměte vatovou tyčinku, pinzetu nebo háček na klíšťata se zářezem a viklavými pohyby ze strany na stranu postupně klíště uvolněte
  • postižené místo opět vydezinfikujte a sledujte, jestli se netvoří větší červená skvrna
  • klíště po vytažení nerozmačkávejte, ideálně ho zabalte do ubrousku a na nehořlavém podkladu spalte

Na odstranění klíštěte určitě nepoužívejte olej ani jiné masti, kterými se zadusí a může tak vypustit případnou infekci do rány. Ze stejného důvodu ho ani nevytáčejte prsty. Pokud v ráně zůstanou zalomená kusadla, není důvod k panice, potenciální infekce se jimi nepřenáší a tělo se s nimi vypořádá. 

Pokud chcete mít jistotu, že klíště nebylo infekční, zabalte ho do plastového sáčku, zkumavky nebo krabičky a pošlete k vyšetření do některé z laboratoří, které se testováním klíšťat zabývají. Kontakt na ně najdete na internetu.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

S jarem přichází i sezóna klíšťat. Jak se před nimi chránit?

Štítky: