0

KATEGORIE

Menu

Jak se bránit mykóze nehtů? Jak zatočit s kožní plísní?

Autor: Veronika Jelínková

Z plísně na nohou neboli mykózy nelze vinit nedostatečnou hygienu. Přijdete k ní snadno, i když jste v hygieně příkladní, dost často právě ve sprše či bazénu. Co mykózu kůže a nehtů způsobuje? Jak jí předcházet? A jak se jí zbavit? Jaké domácí recepty na ni platí a které volně prodejné přípravky lze doporučit? Řadu tipů najdete v našem článku.

Odkud se bere plíseň na nohou 

Co přesně je mykóza? Jde o plísňové kožní onemocnění infekčního původu, jemuž se nejlépe daří na nohou. Mají ho na svědomí určité druhy hub (dermatofyty) a kvasinek, kterým prospívá teplo a vlhko, takže pokud například trávíte letní parno v uzavřené obuvi, vytváříte pro ni ideální podmínky. Přinést si ji můžete z míst, kde se chodí naboso, jako jsou sauny, bazény, koupaliště, společné sprchy či šatny.

Jak se kožní plíseň projevuje?

Počátky této nepříjemné choroby jsou velmi nenápadné. Pokud však začínáte například cítit svědění či pálení, měli byste zbystřit. Postižené místo, často mezi prsty na nohou, bývá obvykle zarudlé, kůže suchá, případně popraskaná, nebo se na ní objevují puchýřky a může se olupovat. Pokud nezačnete problém řešit včas, plíseň na nohou se rozšíří do nehtů a tam nadělá obvykle značnou neplechu.

Je třeba také zmínit, že mykózy napadají kromě prstů na nohou a chodidel i další části těla, nejčastěji ruce, dále podpaží a pokožku hlavy. U žen je zároveň velmi rozšířená vaginální mykóza.

 

Onychomykóza – jak poznat plíseň nehtu

Plíseň nehtů neboli onychomykóza vzniká právě v důsledku kožní mykózy, pokud ji dostatečně neléčíme. Nehet postižený onychomykózou křehne, mění barvu obvykle do žluta či bělava, někdy i zčerná, což je projev rozkladu stavebního prvku nehtu, keratinu. Nehet ztloustne, třepí se, někdy dochází k jeho úplné deformaci či se odchlipuje od nehtového lůžka. Toto onemocnění postihuje často nehet palce či malíčku, nezřídka však plíseň napadá i více nehtů na noze. 

 

Prevence proti mykóze a jak se jí zbavit 

Plísněmi nehtů trpí až polovina populace a pro postiženého je to často nekonečný boj, protože mykóza se ráda vrací i tehdy, když máte dojem, že jste se jí natrvalo zbavili. Nejlepší obranou je útok, v tomto případě prevence: Noste raději bavlněné ponožky místo umělých, v kterých se nohy snáze zpotí. Pokud je to možné, v práci či kanceláři noste místo bot přezůvky, ať nohy mohou celý den dýchat, a obuv dezinfikujte pravidelně antimykotickým sprejem.

Že jste přes veškerou snahu mykóze či onychomykóze neunikli? Pak stojíte před otázkou, jak plíseň na nohou odstranit. Nemusíte zoufat, možnosti tu jsou a rozebereme si je níže.

Proti slabé mykóze si vystačíte s octem

Jestliže je plíseň na nohou teprve v počátcích, máte slušnou šanci, že se jí zbavíte pomocí octových lázní. Stačí nalít ocet (může být i jablečný) do vody v poměru 1:2 a každý den do tohoto roztoku namočit nohy minimálně na 15 minut. I poté, co plíseň zmizí, doporučujeme párkrát týdně vždy koupel opakovat. Pomůže i tea tree olej, kterým po umytí a důkladném osušení nohou potřete postižená místa a necháte ho co nejdéle působit. 

Když musí přijít ke slovu dermatologika a antimykotika

Přírodní řešení nepomáhají? Pak je kožní či nehtová plíseň nejspíš už ve fázi, kdy je nutné nasadit silnější prostředky.Naštěstí je na trhu široká škála volně prodejných léčivých přípravků proti mykóze kůže a nehtů ve formě roztoků či krémů, z nichž hojně využívaným je například Exoderil či Canespor. Jiným způsobem fungují produkty s „chytrou“ houbou, která proniká do buněk plísní a pro sebe z nich rychle vysává živiny. Během léčby plísně na nohou je vhodné také dezinfikovat vnitřek obuvi například roztokem Demycan Forte nebo Top gold

 

Léčba mykózy nehtu může trvat i roky a pokud se zlepšení nedostaví v řádu týdnů, rozhodně neotálejte s návštěvou dermatologa.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

Jak se bránit mykóze nehtů? Jak zatočit s kožní plísní?

Štítky: