0

KATEGORIE

Menu

Křečové žíly: Proč vznikají, jak se jim vyhnout a čím se dají léčit

Křečové žíly dokážou potrápit hlavně bolestmi, ale mohou vést k dalším vážnějším zdravotním komplikacím. Proto jejich léčbu nezanedbávejte a snažte se myslet také na prevenci. Jak přesně křečové žíly poznáte, koho nejvíce ohrožují a jak s nimi můžete bojovat? Dozvíte se v následujícím článku.

Co jsou křečové žíly a jak je poznáte?

Křečové žíly, odborně varixy, jsou zvětšené zohýbané povrchové žíly, které mohou vytvářet viditelné bulky a uzly. Křečové žíly poznáte podle toho, že se většinou na dolních končetinách tvoří modré až fialové žilky ve tvaru metliček. Ve vážnějších případech už přímo vystupují na povrch a dají se nahmatat. 

Když žíly ztrácí pružnost aneb příčiny vzniku křečových žil

Křečové žíly vznikají, pokud samotné žíly špatně fungují. Jejich úkolem je vrátit krev z tkání do srdce a během tohoto procesu musí pracovat proti zemské přitažlivosti. Na to mají pomocníky v podobě chlopní, které umožňují proudění krve pouze jedním směrem – nahoru k srdci.  

Pokud se ale stěny žíly roztáhnou a ztratí svou elasticitu (pružnost), chlopně mohou zeslábnout, nedoléhají a krev unikne zpět. Tehdy se začne uvnitř žíly hromadit a přelévat větší množství krve. Povrchový systém tuto zátěž nezvládne a začne se tvořit otok. 

Od těžkých nohou až po křečové žíly. Co patří mezi příznaky? 

Křečové žíly vznikají postupně a v začátcích jsou jejich příznaky velmi nenápadné. Mezi prvotní projevy patří tzv. pocit těžkých nohou. Poznáte jej podle toho, že se vaše nohy rychle unaví a často vás bolí. V této fázi se na nohou mohou objevit jemné žilky, které prosvítají skrz kůži. Tehdy ještě onemocnění nepředstavuje zdravotní komplikaci, ale spíše estetický problém

Později ale mohou počáteční příznaky vést k dalším projevům, jako je brnění nohou, zarudnutí a svědění podél žil, křeče, otoky a tvoření vystouplých žil. Tyto problémy mohou později představovat zdravotní riziko a tehdy je nejvyšší čas začít s léčbou a ošetřováním

Jak na léčbu křečových žil 

Počáteční léčba křečových žil zahrnuje především používání kompresních punčoch. Vybírat můžete mezi stehenními punčochami a lýtkovými punčochami s různou intenzitou stažení. Existují punčochy s kompresí 1. až 4. třídy. Zvolte vždy správnou velikost punčochy (míry vaší nohy zjistíte ihned po probuzení). Správně zvolená punčocha nejde moc dobře nasazovat, pro snazší nasazení použijte speciální navlékač punčoch. 

Kompresní punčochy sice varixy nevyléčí, ale pomohou ulevit od bolesti. Jsou vyrobené z pevných materiálů, které vytváří tlak na žíly, a podporují tak správné proudění krve. Dokážou nahradit pevnost žilní stěny a chlopně díky nim mohou správně fungovat. 

Dále je vhodné dlouhodobě užívat léky ve formě tablet, krémy a gely zase pomohou při akutních problémech, jako je bolest nebo otok. Pokud ale žádné z těchto opatření nezabírá a potíže s křečovými žilami se stupňují, je na místě chirurgický zákrok. U lékaře se dozvíte, že je několik variant operací podle toho, jaké žíly jsou zasažené a jak jsou velké. Patří mezi ně například laserové odstranění žil.

Patříte do ohrožené skupiny? Svoji roli hraje genetika i životní styl

Mezi faktory, které ovlivňují vznik problémů s křečovými žilami, patří dědičnost a životní styl. Pokud máte v rodině někoho, kdo na varixy trpí, je větší pravděpodobnost, že tato komplikace potká i vás. 

Většinou jsou ke křečovým žilám náchylnější více ženy než muži. Je to především kvůli hormonálním změnám, například při těhotenství nebo menopauze. Svou roli hraje také věk, lidé starší 60 let trpí křečovými žilami častěji než mladší ročníky. 

Vliv na vznik křečových žil má také styl života. Lidem, kteří ve svém povolání většinu času sedí nebo stojí, krev žilami dostatečně neproudí, a tím se riziko tvorby varixů zvětšuje. 

Před křečovými žilami by se měli mít na pozoru také kuřáci. Krev se totiž při kouření zahušťuje a tkáně nejsou dostatečně zásobované kyslíkem. Tok krve se potom zpomaluje, zvyšuje se krevní tlak a dochází k poškození cévních stěn. Mezi další rizikové faktory patří časté nošení vysokých podpatků nebo obezita

Prevencí ke zdravým žilám

Ať už máte genetické předpoklady k tvoření křečových žil, nebo máte například sedavé povolání, dodržujte několik jednoduchých pravidel, díky kterým se vám mohou problémy s varixy vyhnout. 

Mezi pravidelné aktivity zařaďte pohyb, vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání, do jídelníčku zahrňte potraviny bohaté na vlákninu a snažte se vyvarovat častému nošení vysokých podpatků. 

Pokud to bude možné, dávejte nohy do zvýšené polohy, čímž podpoříte jejich prokrvenost. Hlídejte si optimální tělesnou hmotnost. Vyzkoušet můžete také sprchování nohou střídavě studenou a teplou vodou

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Křečové žíly: Proč vznikají, jak se jim vyhnout a čím se dají léčit

Štítky: