0

KATEGORIE

Menu

Proč je ušní maz důležitý a kdy se z něj stává problém?

Produkce ušního mazu je přirozený proces, který chrání zvukovod před nepříznivými vnějšími vlivy. Za normálních okolností ušní maz putuje samovolně do zevního zvukovodu, odkud se dá pohodlně odstranit. Pokud však dojde k jeho nadprodukci, může se hromadit, vytvořit mazovou zátku a způsobit dočasné zhoršení sluchu. Proč ušní mazová zátka vzniká a jak se s ní vypořádat?

Jak se tvoří ušní maz a k čemu slouží?

Ušní maz neboli cerumen je žlutohnědá tekutina složená z výměšků potních žlázek ve zvukovodu, šupinek suché kůže a nečistot, které se průběžně v uchu usazují. Tímto způsobem chrání ucho před infekčními a plísňovými patogeny a jeho pokožku před vysoušením. Běžně se maz do vnějšího zvukovodu uvolňuje sám pohyby spodní čelisti, jemných chloupků a odlupováním odumřelých kožních buněk.

Příčiny vzniku ušní mazové zátky

Nesprávné čištění uší, zahnutý zvukovod nebo nadprodukce mazových žlázek může způsobovat hromadění ušního mazu a vznik mazové zátky. Její příčinou bývá i zánět kůže zvukovodu nebo kštice. Mezi rizikovou skupinu patří také osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu, který je součástí výměšků potních žlázek, a lidé pracující v prašném prostředí.

Mazová zátka je jedním z nejčastějších problémů, které přivádějí postižené k lékaři. Tato překážka brání průniku zvukových vln, člověk má pocit tlaku a plného zvukovodu, špatně doslýchá, objevuje se pískání, šumění, bolest a někdy i poruchy s rovnováhou.

Jak rozpustit mazovou zátku?

Mazovou zátku lze odstranit pomocí vhodných přípravků, které maz v uchu rozpouštějí a slouží jako prevence jeho opětovného hromadění. Podle způsobu aplikace existují:

Pokud by se vám nedařilo mazovou zátku odstranit svépomocí, navštivte ušního specialistu. Ten vám provede bezbolestný výplach zvukovodu vlažnou vodou, případně pomocí několika kapek vlažného oleje či roztoku zažívací sody, které tuhou zátku rozpustí.

Jak správně vyčistit ušní maz

Uši se čistí samy takřka nepřetržitě a je to právě díky produkci ušního mazu. Proto raději zapomeňte na čištění vatovými tyčinkami, které spíš vznik mazové zátky zapříčiní. Riziko je vyšší hlavně po koupání nebo mytí hlavy, kdy se voda dostane do ucha, maz nabobtná a po nesprávném čištění vatovou tyčinkou dojde k zatlačení mazu hlouběji do zvukovodu.

Stačí jednoduše odstranit přebytky mazu z ústí zvukovodu. Pokud na vatové tyčinky nedáte dopustit, použijte raději dětské vatové tyčinky s krátkou špičkou a silnějším koncem, které zabrání hlubšímu průniku, případně ty klasické použijte jen k čištění ústí zvukovodu směrem ven. Podobným způsobem můžete ucho očistit vlhkým ručníkem nebo papírovým kapesníkem. Ke správné hygieně uší vám pomohou také zmíněné ušní kapky a spreje. 

Čištění uší provádějte jednou týdně. Nedostatek ušního mazu totiž může vést k narušení přirozené ochrany uší, jejich vysoušení a většímu riziku vzniku infekce nebo zánětu zvukovodu.

Doplňky stravy pro dobrý sluch

Hučení, šumění nebo praskání v uších narušuje celkovou tělesnou pohodu i spánek. Vyzkoušejte vhodný doplněk stravy a dopřejte svým uším klid, abyste se mohli dostatečně soustředit na práci i dopřát si ničím nerušený odpočinek. 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

Proč je ušní maz důležitý a kdy se z něj stává problém?

Štítky: