0

KATEGORIE

Menu

Co je keratóza pilaris a jak se jí zbavit?

Autor: Veronika Jelínková

Objevují se vám na pažích nebo stehnech drobné pupínky? Pak možná patříte mezi třetinu české populace, která trpí keratózou. Na zdraví člověka nemá vliv, jedná se spíše o neestetickou kožní poruchu. Co je příčinou „kuřecí kůže“, jak se jí také říká, a dá se trvale odstranit? Zjistíte v našem článku.

Neestetická, ale jinak neškodná

Keratóza pilaris, neboli folikulární keratóza, je neinfekční kožní onemocnění, které vzniká hromaděním keratinu ve vlasových folikulech. Keratin chrání kožní buňky před infekcí, ale jeho nadprodukcí se folikuly ucpávají a výsledkem je pokožka posetá krupičkou – malými pupínky tělové až červené barvy. Na dotek je suchá, ztvrdlá a hrbolatá, proto se tomuto onemocnění říká „kuřecí kůže“.

Existuje také seboroická keratóza, což je neškodný kožní výstupek nahnědlé barvy. Na kůži se vyskytuje nejčastěji v souvislosti s přibývajícím věkem, ale také dědičně nebo vlivem slunečního záření.

Proč krupička na těle vzniká a kde se nejčastěji objevuje?

Příčiny vzniku folikulární keratózy nejsou zcela objasněné, ale velmi pravděpodobně se jedná o dědičnou poruchu, která nejčastěji postihuje mladé lidi. Důvodem mohou být i hormonální změny a suché počasí. Prvotní příznaky se někdy objevují už v dětském věku, častěji pak u dospívajících. V dospělosti toto onemocnění postupně vymizí, ale může se opakovaně vracet.

Místa, která krupička nejvíce postihuje, se nacházejí na rukou na zadní straně paží, na stehnech, hýždích, méně pak v obličeji a na čele. Pokud máte obecně suchou pokožku, budete pravděpodobně k tomuto onemocnění náchylnější. Stejně tak ke zhoršení příznaků přispívá zimní počasí, kdy je vzduch suchý, a nadměrné nošení upnutého oblečení, které v zimě suchou kůži více dráždí.

Co na keratózu pomáhá?

Na tuto kožní poruchu zatím neexistuje žádný lék, který by ji zcela potlačil, ale příznaky můžete významnou měrou zmírnit dodržováním vhodné kosmetické péče i zdravého jídelníčku. Kosmetické přípravky by neměly být parfémované a obsahovat parabeny.

  • Používejte sprchové gely a mýdla, které jsou pro pokožku šetrné a zklidňují ji, ideálně s vyživujícími oleji. Nepřehánějte to s teplotou vody, horká koupel kůži vysušuje.
  • Dopřejte si častěji jemný tělový peeling, který suchou pokožku vyhladí, ale nepodráždí.
  • Nejlépe několikrát za den pokožku hydratujte. Nejvhodnější jsou tělová mléka a krémy s ureou, která váže vodu a brání keratinizaci.
  • Dodržujte pitný režim. Vypijte alespoň 2 litry vody za den, ale vyhněte se nezdravým sladkým nápojům.
  • Konzumujte čerstvou listovou zeleninu a potraviny bohaté na vitamín A, B, C a E, které jsou pro zdravou pokožku důležité. Pokud možno se vyhýbejte potravinám s obsahem lepku, který může způsobovat alergické reakce.

Jak se od keratózy liší akné nebo mílie?

S keratózou se často zaměňují některá další kožní onemocnění, které mohou krupičku připomínat. Keratózu poznáte podle suché kůže a hrbolatých pupínků, které se objevují na větší ploše kůže. 

U akné se jedná o propojení kožního mazu ve vlasovém folikulu s odumřelými kožními buňkami, po kterém vzniká zánět, a většinou se na pokožce vyskytují nerovnoměrně. Mílie jsou bílé pupínky, objevují se především na obličeji a vznikají nahromaděním keratinu pod kůží, ne ve folikulu.

Moře, slunce, sauna, … 

K léčbě keratózy můžete přispět i pobytem u moře. Slaná voda má na pokožku blahodárné účinky a společně se slunečními paprsky dokážou zázraky. Pobyt na slunci ale omezte na rozumnou míru, abyste se nespálili a nepřivodili si případné další komplikace. Neuškodíte si ani pravidelnou návštěvou (parní) sauny, kde vlhký vzduch pomůže odstranit odumřelé kožní buňky.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Co je keratóza pilaris a jak se jí zbavit?

Štítky: