0

KATEGORIE

Menu

Kolagen - co to je a jaký vybrat?

 

Přípravky s obsahem kolagenu se v poslední době staly velkým hitem. Kolagen najdeme v mnoha kosmetických přípravcích na pleť i vlasy a v mnoha doplňcích stravy. Řekneme Vám, co to kolagen je, jak se získává a proč má vliv na kvalitu pleti, kloubů a vlasů.

Kolagen vzniká v těle přirozeně z aminokyselin za účasti vitaminu C.  Je to základní stavební bílkovina těla. Z celkového množství bílkovin v těle zaujímá 30%. Vyskytuje se převážně ve vazivu, šlachách, kostech a chrupavkách. V kloubních chrupavkách tvoří 70% sušiny.

Molekula kolagenu se skládá ze tří propletených řetězců proteinů. Ty vytvářejí strukturu trojitého helixu. Uspořádání kolagenních vláken zajišťuje v dané tkáni odolnost v tahu i tlaku, nestlačitelnost, neroztažitelnost, pružnost, tvárnost, odolnost v zatížení a možnost dalšího zkroucení. Hlavní funkcí kolagenu tedy je, že stmeluje jednotlivé buňky k sobě, funguje jako tkáňové lepidlo.

Typy kolagenu

90% kolagenu v lidském těle představuje typ I, který se vyskytuje v kůži, šlachách, kostech a vazivu. Typ II se nachází v chrupavkách. Typ III se vyskytuje ve svalech, orgánech a  cévách, se stárnutím se tento kolagenový typ ztrácí a je nahrazován kolagenem I. typu. Typ V tvoří stěny cév.

Nedostatek kolagenu

S věkem klesá v těle přirozená tvorba kolagenu, od 25. roku se každým rokem snižuje o 1,5% a po 45. roce se netvoří už skoro vůbec. Nedostatek kolagenu v těle se projevuje stárnutím - na kůži se objevují vrásky, vlasy ztrácejí lesk, zhoršuje se stav kostí a ochabuje svalstvo.

Faktory přispívající k poškození kolagenu

  • ·       přibývající věk
  • ·       nedostatek pohybu i nadměrná fyzická zátěž či nepřiměřená sportovní aktivita 
  • ·       nevhodná strava s nadměrným množstvím rafinovaných cukrů
  • ·       kouření
  • ·       nadměrné slunění bez ochranných faktorů
  • ·       stres
  • ·       úrazy

Kolagen v potravinách

Nejlepším zdrojem kolagenu v potravě jsou masové vývary od kosti ve formě polévek, příp. želatina vzniklá vařením hovězích a vepřových šlach a kostí. Mezi potraviny stimulující produkci kolagenu patří sója, fazole, zelí, avokádo, semínka, olivy a červené ovoce. Fazole jsou zdrojem bílkovin, bobulové ovoce je důležité jako zdroj vitaminu C, ořechy a semínka dodávají zinek, který je při syntéze kolagenu také potřeba.

Nativní kolagen versus hydrolyzovaný kolagen

Nativní kolagen je ve své přírodní podobě pro lidské tělo těžce vstřebatelný. Kolagenní peptidy se získávají hydrolýzou nativního kolagenu enzymaticky. Dochází ke štěpení aminokyselinových řetězců na malé molekuly. Tím se hydrolyzovaný kolagen stává pro naše tělo vstřebatelnější a efektivnější.

V lékárně najdete doplňky stravy s obsahem různých typů kolagenů, ať už v podobě tablet nebo prášku, který lze přimíchat do jídla, nebo z něj připravit nápoj.  Nejčastěji se využívá kolagen vepřového a hovězího původu. Existuje i kolagen mořský, který produkují ryby, ten je díky své nízké molekulární hmotnosti složen z kratších řetězců aminokyselin a lidské tělo ho vstřebává 1,5 krát efektivněji.

Pleti dodáte kolagen v podobě různých kosmetických přípravků.

 

 

Zdroj fotografií: Depositfoto

 

Kolagen - co to je a jaký vybrat?

Štítky: