Veš dětská – postrach školáků i rodičů
Se začátkem školního roku roste šance přinést si ze školy nebo ze školky nevítaného společníka ve vlasech. Zjistěte, co jsou tihle paraziti zač a co dělat, když je objevíte ve vlasech u vás nebo svého dítěte.
Veš dětská a její vývojový cyklus
Veš dětská je bezkřídlý hmyz, který se vyskytuje výhradně ve vlasech. Má 3 páry nohou s drápky, kterými se přidržuje vlasu. Dospělá samička naklade za svůj život až 150 vajíček. Jde o hnidy, které jsou přilepeny na vlasech těsně u pokožky hlavy. Za 7-10 dní se z vajíčka vylíhne nymfa - drobná průsvitná larva, která bodá a saje krev potřebnou pro svůj vývoj. Za dalších 7-10 dní se z nymfy vyvine dospělá veš, která se dožívá asi 30 dní.
Veš dětská se šíří kontaktem s infikovanými vlasy, případně kontaktem se společně používanými předměty (čepicemi, hřebeny, šálami). Je proto velmi častá v dětských kolektivech, kde jsou děti v blízkém kontaktu.
Příznaky napadení vší dětskou
- svědění pokožky hlavy
- drobné škrábance na pokožce hlavy
- výskyt hnid - hlavně za ušima, na spáncích, v záhlaví
- neklid
- poruchy soustředění a spánku
Co na pedikulózu (zavšivení)?
Při pedikulóze můžete použít následující přípravky, které se liší mechanismem působení na veš:
- insekticidní přípravky - působí na nervový systém parazita
- přípravky se silikonovými látkami - obalí veš a udusí
- přípravky s obsahem přírodních silic a olejů
Jak postupovat při odstraňování vší
Naneste zvolený přípravek po celé délce vlasů tak, aby byly vlasy vlhké. Nechte působit předepsanou dobu a poté odvšivovací přípravek smyjte. Pro odstranění vší z vlasů je poté potřeba důkladné vyčesání pomocí speciálního odvšivovacího velmi hustého hřebenu, tzv. všiváčku.
Je důležité vyprat na vyšší teplotu povlečení a oblečení, vyčistit hřebeny a sponky do vlasů, vyměnit gumičky.
Celou akci je vhodné zopakovat zhruba po týdnu znovu.
Po aplikaci odvšivovacího přípravku a odstranění hnid nezapomínejte na každodenní kontrolu vlasů a případně nalezenou hnidu ihned mechanicky odstraňte. Smyslem opakované aplikace odvšivovacího přípravku a časté kontroly je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Kontrolujte všechny členy domácnosti, případně osoby v blízkém kontaktu.
Jaké jsou babské rady při zasažení vší dětskou?
Babské rady doporučují preventivně při výskytu vší v dětském kolektivu používat šampon s příměsí tea tree oleje. Olejíček kápněte přímo do běžného šamponu, kterým si myjete vlasy, nebo namažte přímo do suchých vlasů.