0

KATEGORIE

Menu

Jak na kašel?

Kašel je jeden z obranných mechanismů těla, pomocí kterého se organismus snaží udržet volné dýchací cesty. Jde o příznak, ne o nemoc. Kašel se občas vyskytne u každého z nás. Abychom mohli kašel správně léčit, musíme určit správný typ kašle. Jaký kašel tedy existuje a jak se ho zbavit, když se objeví?

Kašel má důležitou roli v ochraně dýchacího centra. Vzniká podráždění receptorů ve sliznici dýchacích cest mechanicky nebo chemicky. Nejčastěji se vyskytuje           u chřipky a nachlazení. Může být způsobený i alergií, provází astma a chronickou obstrukční plicní nemoc. Zvláštní kapitolu tvoří kuřácký kašel.

Akutní kašel trvá maximálně 3 týdny. Pokud se kašel vyskytuje delší dobu, mluvíme o chronickém kašli.

 

Typy kašle

Suchý kašel bývá dráždivý, nedochází k produkci hlenu. Je nejčastěji vyvolán virovou infekcí při nachlazení, případně alergií, prachem nebo kouřem. Trvá zpravidla 1-2 týdny. Je vysilující, nemůžeme se při něm nadechnout. Často po 2-3 dnech přechází do vlhkého kašle. Pokud přetrvává ve své suché formě delší dobu, je nutné se obrátit na lékaře. 

Vlhký kašel je produktivní. Vyvolává ho obvykle virová nebo bakteriální infekce, případně zadní rýma. Může být projevem akutního zánětu průdušek nebo zápalu plic. Projevuje se bolestí na hrudi, obtížným dýcháním a zhoršením v noci. Neustále nás nutí odkašlávat hlen z dýchacích cest.

Štěkavý kašel bývá vyvolán virem. Vzniká náhle z plného zdraví nebo při lehké infekci hlavně v nočních hodinách. Typický je pro něj štěkavý zvuk. Může mít závažný průběh, proto je vhodné s ním navštívit lékaře.

Černý kašel je bakteriální kašel vyvolaný Bordetellou pertussis. Jde o vysilující suchý kašel s opakujícími se záchvaty. Obvykle se při něm tvoří malé množství bílého hlenu. Očkuje se proti němu v rámci povinného očkování, u starších lidí je vhodné nechat se přeočkovat.

Psychogenní kašel bývá vyvolán stresem. Jde spíše o pokašlávání nebo naopak hlučný kašel.

Sípavý kašel bývá projevem virového onemocnění nebo alergie. V průběhu prodlouženého výdechu je slyšet pískání na plicích. Bývá vyvolán zúžením průdušek. Je vhodné navštívit lékaře pro stanovení diagnózy.

 

Jak na kašel?

Běžný kašel při nachlazení můžete řešit samoléčbou, v ostatních případech je vhodná návštěva lékaře. Při samoléčbě je třeba rozlišit předem typ kašle a podle toho zvolit vhodnou léčbu.

Suchý dráždivý kašel potřebujeme tlumit. K tomu použijte antitussika. Můžete je použít i na noc pro utišení kašle v době spánku. Léčbu tohoto druhu kašle můžete podpořit i bylinkami s obsahem slizovitých látek, které zvlhčí krk a zklidní podráždení, např. lišejníkem nebo slézem.

Při zahlenění chceme podpořit vykašlávání. Volte expektorancia a mukolytika. Tento účinek doplní bylinky, např. jitrocel, divizna, tymián, břečťan, pelargonie… Při vlhkém kašli je nutno zvýšit příjem tekutin, např. pomocí průduškových čajů. Prostředky k podpoře vykašlávání nepodávejte před spaním, ztekucené hleny by vás v noci nutily kašlat.

 

Naše rady pro léčbu kašle

  • Dostatečně pijte - ideální je čistá voda nebo bylinkové čaje.

  • Zvlhčujte vzduch v místnosti - použijte zvlhčovač, který vytváří chladnou páru, anebo mokrý ručník na topení.

  • Větrejte - vdechování studeného vzduchu je vhodné při štěkavém kašli. Pozor ale na prochladnutí.

  • V noci mějte hlavu o cca 15 cm výše než nohy - použijte další polštář, nebo podložte nohy postele na straně hlavy.

  • Inhalujte - ať už nad hrncem, nebo pomocí inhalátoru.

  • Pokud to není nezbytně nutné, nekombinujte antitussika a expektorancia dohromady. Při vlhkém kašli antitussika zabraňují vykašlávání, dochází k hromadění hlenů v průduškách a zhoršení infekce. Kombinaci používejte jen ve výjimečných případech, když se potřebujete vyspat – antitussikum přechodně na noc, přes den expektorans. 

  • V případě zrychleného dýchání, horečky, zchvácenosti, přetrvávajícího kašle, sípavého kašle a při zhoršování se obtíží vyhledejte lékaře.

 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

 



 

Jak na kašel?

Štítky: