0

KATEGORIE

Menu

Svrab u člověka - příznaky a léčba

V České republice se po sezóně chřipek a nachlazení potýkáme s šířením další nakažlivé nemoci. Jedná se o kožní onemocnění, které lze snadno splést s kopřivkou nebo ekzémem. Včasná diagnostika a léčba od lékaře je však klíčová k zamezení dalšího šíření onemocnění. O co se jedná a jak se léčí? To se dočtete v našem článku.

 

Řeč je o svrabu. Svrab je vysoce nakažlivé kožní onemocnění. Způsobuje ho roztoč zákožka svrabová

 

Vývojový cyklus zákožky svrabové

Zákožka svrabová se živí lidskou kůží. Po kontaktu s člověkem se nejčastěji se usazuje v tenké a jemné kůži, do které vyvrtává chodbičky. V její spodní vrstvě klade jedno až dvě vajíčka denně. Z nich se vylíhnou larvy, které migrují k povrchu těla, kde se přemění v dospělé jedince. Cyklus začíná od začátku. Zákožka tedy potřebuje k životu lidského hostitele. Na těle dokáže přežít i pět týdnů.

 

Nákaza svrabem

Svrabem se může nakazit každý. Již dávno neplatí, že by šlo o nemoc lidí bez domova. Nakazit se můžete i v hotelu, ve veřejné dopravě nebo při návštěvě koupaliště. Infekce se přenáší kontaktem s nemocným nebo s kontaminovanými předměty. Svrab patří mezi sexuálně přenosné choroby. Velmi rychle se šíří v kolektivech, tzn. rizikové jsou kolektivy ve školách, školkách, domovech pro seniory. 

Inkubační doba je 21 dní při první infekci. Při opakované infekci je inkubační doba 1-3 dny.

 

Příznaky

Svrab se projevuje silným svěděním celého těla, které je nejintenzivnější v noci. Zákožce se nejlépe daří v teple, takže pokud člověk leží pod peřinou nebo se zahřeje sportem, zákožky se probouzí a začínají se pohybovat.

Na kůži se objevují cca 0,5-1 cm dlouhé chodbičky zakončené červenější tečkou.  Vypadá to jako malé činky. Nejčastější jsou mezi prsty, na zápěstí, v oblasti pasu, kolem pupku, v podpaží, na prsních bradavkách nebo penisu. U dospělých vynechává dlaně, plosky, obličej a krk, u malých dětí se projevuje na celém těle.

Tím, že si postižený svědivá místa škrábe, roznáší si zákožku po těle. Následkem škrábání bývají stroupky, hrubá vyrážka i mokvající ranky a sekundární infekce.

 

Léčba svrabu

Cílem léčby je důsledná likvidace zákožky svrabové.

K léčbě svrabu předepíše lékař na recept mast s obsahem permethrinu. Mast se aplikuje na celé tělo kromě hlavy a krku u dospělých, důležité je nezapomenout na prostor pod nehty nebo záhyby mezi prsty. Mast se nechá působit 8-12 hodin a poté se smyje koupelí. 

U lékaře můžete také dostat recept na individuální přípravu masti s obsahem 2 - 20% síry. Tu Vám připravíme v lékárně přímo na míru. Tato mast se nanáší na tělo po tři dny.

          Je třeba přeléčit všechny členy domácnosti a osoby, s nimiž byl infikovaný v kontaktu.

         Po léčbě je vhodné promazávat kůži hydratačními krémy. Pokud přetrvává svědění, lékař předepíše na recept masti s kortikoidy. Svědění je možné zmírnit pomocí léků na alergie. Po zahojení kožních projevů mohou pacienti cítit svědění i několik týdnů.

 

Režimová opatření

Důležité je nesdílet společně lůžkoviny či jiné textilie.

Zároveň je potřeba vyměnit ložní prádlo a veškerý oděv. Vše je třeba vyprat na minimálně 60 stupňů, přežehlit. Oděvy, které nelze vyprat, je vhodné umístit do uzavřeného igelitového pytle a nechat 4 dny vyvětrat. 

 

Preventivní opatření

Důležité je dodržování základní hygieny. Při cestování si dávejte pozor, neuléhejte do povlečení, v kterém již někdo spal, nepoužívejte vypůjčené ručníky či oblečení. Obezřetní buďte i při výběru sexuálního partnera.

 

 

Zdroj fotografií: www.ceskatelevize.cz

Svrab u člověka - příznaky a léčba

Štítky: