0

KATEGORIE

Menu

Zásady správného opalování

Opalování je pro mnoho lidí oblíbenou aktivitou během letních měsíců. Nicméně abyste si mohli užít slunce bez rizika pro pokožku, je důležité řídit se zásadami správného opalování. V tomto článku se na ně podíváme.

Volba správného opalovacího faktoru

Když si vybíráte opalovací přípravek, je důležité zvolit takový, který obsahuje dostatečně vysoký ochranný faktor (SPF) a zároveň poskytuje ochranu proti UVA i UVB záření. SPF by měl odpovídat vašemu fototypu a intenzitě slunečního záření.  

Fototypy se rozlišují podle množství kožního barviva melaninu. Jeho úkolem je chránit naši pokožku před UV zářením. Dokáže to ale jen omezenou dobu. Proto přichází na řadu opalovací přípravky, které pokožce s ochranou pomohou.

·         fototyp 1 - lidé se světlou pletí posetou mnoha pihami, s modrýma očima a rezavými vlasy. Na sluníčku jim kůže nezhnědne, ale vždy se spálí do ruda. Ideálně použít faktor 50+.

·         fototyp 2 - lidé se světlou pletí bez pih, s modrozelenýma očima a blond až světle hnědými vlasy. Opalují se do červena, často se spálí. Jsou vhodné přípravky s SPF 25-50.

·         fototyp 3 - lidé se světle hnědou pletí, s hnědošedýma očima a hnědými vlasy. Snadno se opalují, spálí se jen málokdy. Jsou vhodné přípravky s SPF 15-30.

·         fototyp 4 - lidé s tmavou pletí, s tmavýma očima a tmavě hnědými nebo černými vlasy. I přes dobrou schopnost se opalovat je vhodné použít přípravky s SPF 15-30.

Vždy je možné samozřejmě použít vyšší ochranný faktor.

Volba typu opalovacího přípravku

Na trhu existuje spousta opalovacích přípravků, volte ideálně kvalitní a deklarující voděodolnost. Krémy jsou vhodnější spíše na obličej nebo sušší pokožku, pro aplikaci na celé tělo volte spíše mléko nebo sprej kvůli lepšímu roztírání. Zajímavou volbou jsou oleje, které vaše tělo lépe promažou a zabraňují vysušování pokožky během opalování. 

Máte-li problémy s pokožkou, využijte opalovací přípravky vhodné pro váš typ pleti – pro citlivou pleť, pro aknózní pleť,…

Pokud preferujete šetrné opalovací přípravky, zvolte ty s minerálním filtrem. Jsou vhodné zejména pro děti a alergiky. Minerální filtry (oxid zinečnatý a titaničitý) odrážejí sluneční záření od pokožky, což pomáhá snížit jeho pronikání do kůže. Konzistence těchto přípravků bývá tužší a tak se hůře roztírají.

Aplikace opalovacího přípravku

Naneste dostatečné množství opalovacího přípravku na všechny odkryté části těla, důkladně ho rozetřete, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí. Nezapomeňte na špatně dostupná místa, jako jsou uši, nos, zadní strana nohou nebo krku.

Plnou ochranu zajišťuje jen dostatečné množství přípravku, čím je tenší vrsta, tím je i menší ochrana. Na tělo dospělého člověka o váze 70-80 kg se doporučuje aplikovat množství o velikosti 0,5 dcl, tedy velkého panáka, krému nebo mléka. U spreje a mlhy aplikujte ze vzdálenosti 20cm 6 stříknutí na jednu část těla

Opalovací přípravky by měly být aplikovány minimálně 15-30 minut před vystavením se slunečnímu záření, chemické filtry se totiž musí nejdříve vstřebat do pokožky. U přípravků s minerálními fitry toto neplatí, chrání pokožku před sluníčkem hned po natření. 

Je důležité opalovací krém pravidelně obnovovat, zejména po pocení při sportu nebo plavání, minimálně však co dvě hodiny.

Noste vhodné oblečení a používejte ochranné pomůcky

Nošení vhodného oblečení je dalším způsobem, jak chránit pokožku před slunečním zářením. Noste lehké, vzdušné oděvy, případně oděvy s ochranou proti UV záření.

Velmi důležitou roli hrají ochranné pomůcky hlavy, jako jsou prodyšné šátky, klobouky, šiltovky, které vám ideálně zastíní i uši a krk.

Kupte si kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. 

Vyhněte se slunečnímu záření

Během letních měsíců je slunce nejintenzivnější mezi 10:00 a 16:00. Je-li to možné, vyhněte se dlouhodobému vystavení se slunečnímu záření právě v těchto hodinách. Pokud se však slunci vyhnout nemůžete, snažte se zůstat ve stínu.

Postupné zvyšování expozice slunci

Hlavně na začátku letní sezóny je vhodné postupně zvyšovat dobu strávenou na slunci. Začněte s kratšími obdobími a postupně zvyšujte čas. Dáte vaší pokožce čas na přizpůsobení se slunci.

Dostatečné množství tekutin

Pijte dostatek tekutin. Udržíte optimální hydrataci nejen těla obecně, ale i vaše pleť vám poděkuje.

Pozor na kosmetiku

Buďte opatrní, jakou používáte kosmetiku. Některé kosmetické přípravky, léčiva nebo parfémy mohou zvyšovat citlivost pokožky na sluneční záření.

Péče po opalování

Po opalování je důležité pečovat o pokožku. Použijte hydratační produkty, které pomohou regenerovat a hydratovat pokožku. Pokud jste se na sluníčku spálili, použijte přípravky s obsahem panthenolu nebo aloe vera, které pomohou pokožku zklidnit.

Kontrola stavu pokožky

Pravidelně kontrolujte svou pokožku a sledujte její změny. Nepodceňujte nové nebo neobvyklé skvrny, zbarvení nebo změnu velikosti znamének. Pokud se Vám něco nezdá, raději vyhledejte svého kožního lékaře. 

 

Nejlépe je neopalovat se vůbec, ale pokud si přesto chcete užít slunečních paprsků a načerpat trochu slunce do sebe, nezapomeňte na zásady uvedené výše. Používejte vhodný opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem, aplikujte ho v dostatečném množství a aplikaci pravidelně opakujte. Spolu s dodržováním dalších zásad uvedených výše bude vaše pokožka na sluníčku méně trpět. 

 

 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

 

 

 

Zásady správného opalování

Štítky: