0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Vaginální infekce - příčiny, prevence a léčba

Vaginální infekce patří mezi běžné zdravotní problémy, kterým čelí mnoho žen. Bývají vyvolány různými mikroorganismy. V tomto článku se budeme zabývat příčinami těchto infekcí, jejich příznaky a tím, jak s nimi úspěšně bojovat.

 

Vaginální infekce u žen 

Vaginální infekce jsou záněty poševní sliznice. Mohou být způsobeny kvasinkami, bakteriemi nebo jinými mikroorganismy. Nejčastěji jsou diagnostikovány jako kandidózybakteriální vaginózy nebo trichomoniázy.

 

Příčiny vaginálních infekcí 

Za normálních okolností žijí bakterie a kvasinky spolu v rovnováze. Za určitých okolností dojde k jejich přemnožení.

Infekce se nejčastěji projeví při poruše pH rovnováhy v intimní oblasti, při snížené imunitě nebo při nesprávné hygieně. Během letních měsíců se zvyšuje riziko vaginálních infekcí, hlavně kvůli zvýšenému pocení a vlhkosti v intimní oblasti.

Také různá onemocnění a léky mohou zvyšovat riziko vzniku vaginální infekce. Patří mezi ně diabetes, onkologická onemocnění. Z léků například léčba kortikosteroidy, antibiotika (kromě patogenních bakterií vybijí i správné bakterie, dojde k poruše rovnováhy kvasinky-bakterie a infekce je na světě) nebo hormonální antikoncepce (mění konzistenci hlenu a tím se zeslabuje jeho ochranná funkce).

Strava má také vliv na rozvoj infekcí.  Hlavně jednoduché cukry jsou potravou pro kvasinky.

 

Příznaky vaginálních infekcí 

Mezi nejčastější projevy poševních infekcí patří:

·         Svědění, zarudnutí, pálení nebo podráždění v oblasti pochvy.

·         Zvýšený výtok z pochvy - podle typu infekce se liší jeho barva a zápach - u kvasinkové infekce bílý, tvarohovitý; u bakteriální infekce žlutý hnisavý nebo šedý vodnatý s nepříjemným zápachem po rybině.

·         Bolest nebo nepohodlí při močení nebo při pohlavním styku.

 

Prevence vaginálních infekcí 

Níže uvádíme několik rad, na které by měly ženy myslet.

 

Správná intimní hygiena

            Při koupeli je třeba oblast pořádně oplachovat čistou vodou. Vyhněte se používání klasických mýdel, parfémovaných sprchových gelů a parfémovaných menstruačních vložek, které mohou narušit rovnováhu pH v pochvě. Používejte jemné intimní mýdlo bez parfémů, ideálně se správným pH.

 

Suché prostředí

Udržujte svoji intimní oblast v suchu. Noste jemné a prodyšné spodní prádlo. Neprodyšné, příliš těsné prádlo ze syntetických materiálů je ideálním prostředím pro růst mikroorganismů.

 

Vaginální sprchy

Vaginální sprchy mohou odstranit přirozenou flóru v pochvě a narušit pH rovnováhu. Vyvarujte se proto jejich použití.

 

Kondomy při pohlavním styku

Používání kondomů při pohlavním styku a důsledná hygiena po něm může snížit riziko přenosu bakterií nebo infekčních agens.

 

Hydratace 

Letní teploty, chlorovaná voda a časté sprchy mohou vysušovat pokožku a sliznice v intimní oblasti. Pro udržení správné hydratace můžete použít speciální lubrikační gely nebo oleje, které pomohou snížit nepohodlí při pohlavním styku a udržovat vlhkost v intimní oblasti.

 

Léčba vaginálních infekcí 

Léčba vaginální infekce se liší v závislosti na jejím typu a závažnosti. Infekce lehčího rázu můžete zkusit vyřešit samoléčbou. Opakující se nebo závažnější infekce, infekce trvající déle než tři dny, v těhotenství a u dívek mladších 18 let je vhodné léčbu konzultovat s gynekologem.

            Kvasinkové infekce vyléčíte antimykotickými léky s účinnými látkami klotrimazol, ekonazol, fentikonazol, nystatin.  Na výběr máte krémy, masti nebo vaginální tablety. Je vhodné přeléčit i sexuálního partnera. Nedostatečně vyléčená infekce se může vracet.

Bakteriální infekce jsou složitější. Vyžadují antibiotickou léčbu, kterou napíše gynekolog na recept.  

 

Jako doplněk k této léčbě je vhodné zvolit produkty na bázi benzydaminu nebo stříbra, které působí proti širokému spektru mikrobů. 

 

Všechny infekce je vhodné podpořit obnovou pH rovnováhy v intimní oblasti. Na výběr máte přípravky s obsahem probiotik, buď k vnitřnímu užití, anebo přímo k zavádění do pochvy.

 

S vaginální infekcí se během svého života potká 75 % žen, u některých z nich se infekce vrací opakovaně. Dodržováním správné intimní hygieny, prevence a včasná léčba jsou klíčové pro zmírnění nepříjemných příznaků v intimní oblasti. Aby byla správně diagnostikovaná příčina a navržená úspěšná léčba, je vždy nejlepší konzultovat problém s lékařem nebo lékárníkem.

 

 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

 

Vaginální infekce - příčiny, prevence a léčba

Štítky: