0

KATEGORIE

Menu

Cestovní lékárnička na jarní prázdniny

Pojedete s dětmi přes jarní prázdniny na dovolenou? Vyrazíte do hor lyžovat, anebo se kvůli nedostatku sněhu vypravíte radějí do teplých krajin? Nezapomeňte si zabalit s sebou cestovní lékárničku.

Každá cestovní lékárnička má svá specifika. Důležité je zodpovědět si předem několik otázek: kdo bude cestovat, kam to bude a jaký je program dovolené? Budete celý den lyžovat na sjezdovce, vyrazíte na túru nebo vás čeká pohoda u moře a bazénu? Podle toho si vytvořte seznam léků.

Lékárnička na hory

Cestovní nevolnost - Kinedryl - užívá se cca hodinu před nasednutím do dopravního prostředku.

Rýma, kašel, horečka a léky proti bolesti - Základem každé lékárničky je lék na zvýšenou teplotu nebo horečku. Některé léky z této kategorie zároveň působí proti bolesti a zánětu a vyřešíte s nimi i akutní bolesti hlavy, zubů nebo menstruační bolesti. Nadšení lyžaři po celodenním lyžování určitě upotřebí mast proti bolesti svalů

V případě nachlazení přijde vhod sprej do nosu a přípravky proti kašli. Na bolesti a škrábání v krku použijete pastilky nebo spreje do krku.

Zažívací potíže -  V lepším případě vás může zastihnout pálení žáhy nebo nadýmání, v tom horším pak žaludeční křeče, zácpa nebo průjem.  

Ošetření drobných poranění - Puchýře z lyžáků nebo turistických bot bude potřeba správně vydezinfikovat. Na zakrytí a zalepení rány se budou hodit na gázunáplasti s polštářkem i bez polštářku a obvazy. Přibalte i elastické obinadlo, kdyby bylo náhodou potřeba na vyvrtnutý kotník či fixaci kolene. 

Přípravek do očí

Přípravek do uší

Opalovací přípravky s odpovídajícím faktorem, přípravky na spálení od slunce - i zimní sluníčko dokážebýt pěkně ostré, navíc sluneční paprsky se odráží i od sněhu.

Hroznový cukr na doplnění energie

Hořčík - Při fyzicky náročnějších cestách a celodenním pohybu na sněhu je důležitá pestrá strava bohatá na hořčík, vápník a draslík. Tyto minerály účinně bojují se svalovými křečemi. Pokud na ně trpíte, je vhodná kombinace magnesia a vitamínu B6.

 

Lékárnička k moři

Cestovní nevolnost - Kinedryl - užívá se cca hodinu před nasednutím do dopravního prostředku.

Zažívací potíže - Protože jde o nejčastější zdravotní problém u moře, vybavte se dostatečným množstvím přípravků na zácpu nebo průjem. Nezapomeňte ani na možné pálení žáhy nebo nadýmání.

Rýma, kašel, horečka a léky proti bolesti - Pro případ horečky mějte po ruce Paralen. Pro akutní bolesti hlavy, zubů nebo menses vybítejte z dalších vhodných analgetik. Na nachlazení přijdou vhod pastilky nebo sprej do krku, sprej do nosu a přípravky proti kašli

Ošetření drobných poranění - Na škrábance nebo pořezání nesmí chybět dezinfekce. Dobrou službu na hojení vám udělá Hemagel. Nezapomeňte na gázuobvazy a náplasti s polštářkem i bez polštářku a malé nůžky.

Alergie - přípravky mírnící alergické projevy využijí osoby citlivé na sluníčko, extrémně reagující na bodnutí hmyzu nebo alergici. 

Přípravek do očí - pro případ možného zánětu

Přípravek do uší - obzvlášť důležité, pokud se plánujete potápět

Opalovací přípravky s odpovídajícím faktorem, přípravky na spálení od slunce

 

Dělejte vše pro to, abyste lékárničku nepotřebovali

Doporučujeme mít s sebou při každém výletě či dovolené při ruce alespoň malou lékárničku. Důležité je kromě výše uvedeného nezapomenout přibalit všechny léky, které pravidelně užíváte. Zároveň při vaší dovolené myslete na dodržování pitného režimu a kvalitní stravu, aby vaše tělo bylo v kondici. Chovejte se zodpovědně a nepřeceňujte své síly.

Přejeme vám pěknou dovolenou, dětem hezké prázdniny a hlavně pořádný odpočinek a spoustu zážitků! 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

Cestovní lékárnička na jarní prázdniny

Štítky: