0

KATEGORIE

Menu

Jak léčit alergickou rýmu?

Jak léčit alergickou rýmu?

 

Alergická rýma je běžné alergické onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Je zdrojem značného nepohodlí a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života. V tomto článku se dozvíte, jakou strategii zvolit při léčbě alergické rýmy a jak si užít plnohodnotný život.

 

Příznaky alergie obecně

Alergie se projevuje následujícími příznaky:

-        Kýchání, ucpaný nos nebo tekoucí rýma

-        Svědění nosu, očí, kůže nebo krku

-        Vyrážka ve formě drobných červených pupínků nebo skvrn

-        Otoky obličeje, rtů, očních víček, jazyka

-        Dušnost nebo obtížné dýchání

-        Zažívací potíže (průjem, zvracení) jako reakce na potravinovou alergii

Tyto příznaky se mohou lišit v závažnosti a délce trvání u každého jedince.

 

Alergická rýma a její léčba

Alergická rýma je někdy nazývaná senná rýma. Jde o reakci imunitního systému na alergen. Když se člověk dostane do kontaktu s alergenem, imunitní systém reaguje uvolněním chemických látek, které způsobují příznaky alergie. Alergenem bývají nejčastěji pylová zrna z kvetoucí přírody, prach, zvířecí srst, roztoči, plísně, ale ve své podstatě jím může být cokoliv.

Sezónní alergická rýma je obvykle způsobena sezónními alergeny (pyl z konkrétní kvetoucí rostliny). Celoroční alergickou rýmu vyvolávají alergeny, které jsou přítomny po celý rok (prach, zvířecí chlupy).

 

Identifikace a minimalizace expozice alergenů

Prvním krokem při léčbě alergické rýmy je identifikovat alergeny, které vyvolávají příznaky. Identifikace se ideálně provádí pomocí kožních testů, sérologických testů nebo dalších diagnostických metod na alergologii.

 

Minimalizace expozice znamená vyvarovat se kontaktu s alergenem, anebo alespoň snížit možný kontakt s alergenem. Tzn. nepořizovat si domů zvířecího miláčka, když mám alergii na zvířecí srst; pravidelně uklízet domácnost od prachu, používat alergenové filtry; nechodit na čerstvě posekaný trávník, pokud mám alergii na trávy, ...

 

Antihistaminika

Antihistaminika jsou základní léky používané k léčbě alergie obecně. Mechanismem jejich účinku je blokáda účinku histaminu na histaminových receptorech (chemická látka, která je zapojena do alergické reakce). Starší generace těchto léčiv může mít mírně sedativní účinky (loratadin, cetirizin). Novějšígenerace zahrnuje selektivní blokátory H1 histaminového receptoru bez sedativního účinku (desloratadin, levocetirizin, bilastin).

 

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy ve formě nosních sprejů snižují zánět a otok nosní sliznice, a tím zmenšují příznaky alergie. Nosní aplikace má výhodu dosažení účinku s minimálními vedlejšími účinky, na rozdíl od kortikosteroidů k vnitřnímu užití. Bezpečné při dlouhodobém užívání jsou kortikosteroidy jen v rukou lékaře. Většina těchto používaných léčiv je vázaných na předpis lékaře. Nyní se na trhu objevil volně prodejný přípravek s obsahem mometasonu

 

Dekongestiva

Jde o léčivé přípravky, které stahují krevní cévy v nosní dutině, snižují otok nosní sliznice, a tím uvolňují ucpaný nos. Kvůli vzniku možné závislosti nejsou vhodné k dlouhodobému použití.

 

Imunoterapie

Alergenová imunoterapie zahrnuje postupné podávání alergenu, aby se postupně snížila citlivost na něj a snížily se, příp. zmizely příznaky alergie. Obvykle se podává pod jazyk nebo injekčně, patří do rukou lékaře.

 

 

          Správná léčba alergické rýmy je důležitá pro zlepšení kvality života pacientů.  Neléčená alergická rýma může mít významný dopad na každodenní život, včetně snížení koncentrace, omezení fyzických aktivit a sociálních interakcí, narušení spánku. K léčbě je důležité přistupovat individuálně, ideálně konzultovat příznaky s lékařem - alergologem, ORL specialistou.

 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

 

 

Jak léčit alergickou rýmu?

Štítky: