0

KATEGORIE

Menu

Co je imunitní systém a jak ho posilovat?

Imunitní systém je základním stavebním kamenem, který je nezbytný pro přežití člověka. Oslabená imunita způsobuje zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním a virózám, a proto je potřeba ji neustále posilovat, aby byl lidský organismu v kondici. Jak imunita funguje a co můžeme dělat pro posilování celého imunitního systému?

Imunita je obecně definovaná jako odolnost organismu vůči krátkodobému i dlouhodobému působení patogenních buněk. Je to soubor buněčných mechanismů, které nás chrání před viry, bakteriemi a dalšími mikroby a slouží jako ochranný štít před infekcemi. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o odolnost organismu vůči nemocem. Hlavním pilířem imunitního systému jsou bílé krvinky.

Jak funguje imunitní systém

Bílé krvinky, které putují cévami, se neustále snaží hledat nepřátelské buňky a ničit je. Když na nepřítele narazí, začnou se množit a vysílat signály do jiných typů buněk, aby dělaly to samé. Jejich centra najdeme v lymfatických orgánech – ve slezině, slepém střevě, mandlích, mízních uzlinách nebo kostní dřeni. Imunitní systém má schopnost rozpoznat naše vlastní („dobré“) buňky od těch nepřátelských. Dokáže si také zapamatovat předchozí útoky na nevítané hosty a produkci protilátek, což vede k přirozenému posilování imunity. Pokud dojde k selhání těchto mechanismů, mohou vzniknout  autoimunitní poruchy, kterými jsou např. diabetes typu I nebo celiakie. 

Oslabená imunita a jak ji posílit

Oslabený imunitní systém má za následek to, že jsme více náchylní vůči virózám (např. chřipce), bakteriálním infekcím (např. angíně nebo zánětům uro-genitálního traktu) a jiným infekčním onemocněním. Základním předpokladem pro jeho správné fungování je zdravý životní styl – tedy dostatek pohybu v kombinaci s pestrou stravou bohatou na vitamíny a minerály. Funkce imunitního systému je velmi důležité podporovat především v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí, v době rekonvalescence, po operacích a úrazech, ale i při dlouhodobé fyzické a psychické zátěži.

Imunitní systém a jeho posílení

Chcete předcházet onemocnění a posilovat svou imunitu?

  • zařaďte do svého denního harmonogramu příjem zdravých potravin v dostatečném množství
  • důležitý je pohyb (nejen cvičení, ale i pobyt na čerstvém vzduchu) a také i odpočinek
  • snažte se co nejvíce omezit stres
  • dopřejte si dostatečně dlouhý a kvalitní spánek
  • omezte kouření a alkohol
  • vrhněte se na otužování - nemusí jít hned o koupel v zimě v rybníku, stačí začít s postupným snižováním teploty vody ve sprše, nebo třeba snížením teploty v ložnici na 18°C
  • vyzkoušejte saunování (pozor sauna není vhodná pro osoby s onemocněním srdce či léčící se s vysokým tlakem)

Doplňky stravy a imunita

Pokud víte, že vaše strava není dostatečně pestrá, můžete svůj zdravý životní styl doplnit užíváním výživových doplňků, kterých je na trhu nepřeberně. Můžete vyzkoušet např. vitamíny a minerály, probiotika, betaglukany, bakteriální lyzáty, případně alternativní medicínu.

Vitamíny a minerály

Vitamíny jsou velmi důležitou součástí správného fungování imunitního systému, patří k nim především vitamín D, který můžete doplnit pobytem na slunci, ale najdete ho i v rybách, vejcích nebo hovězím mase, dále pak vitamín C, který má vliv nejen na imunitu, ale také bojuje s únavou, a vitamín E se silnými antioxidačními účinky. Doplňujeme formou doplňků stravy, pokud jejich příjem z běžné stravy nepokrývá doporučené denní dávky.

Na správnou funkci imunitního systému má vliv i hladina minerálů, zejména zinek a selen, které najdete v potravinách s vysokým obsahem bílkovin – jsou to celozrnné obiloviny, luštěniny nebo hovězí maso.

Pro tvorbu bílých krvinek je důležitá kyselina listová, proto do svého jídelníčku zařaďte špenát, ale i košťálovou zeleninu jako květák, kapustu, brokolici nebo hlávkové zelí

Probiotika

Jde o živé, tělu prospěšné bakterie, které pomáhají ke správnému udržení střevní mikroflóry. Starají se o to, aby ve střevě nepřežívaly patogenní bakterie. Až 70 % imunitních buněk se totiž nachází v naší střevní mikroflóře.

Betaglukany

Jsou to polysacharidy získané z hub nebo kvasinek (z hlívy ústřičné nebo ze Saccharomyces). Aktivují makrofágy, které jsou zodpovědné za pohlcování cizích částic (bakterií, virů, parazitů) v těle.

Bakteriální lyzáty

Jde o zlomky bakterií, které aktivují imunitní systém. Ten je pak schopen bojovat při setkání se skutečnou bakterií.

Bylinky

Po staletí je využívána síla kořene nebo celé rostliny echinacey(třapatky nachové). Echinacea by se měla užívat maximálně 8 týdnů v kuse. Známé jsou účinky lichořeřišnice, zázvoru a česneku.

Alternativní medicína

Alternativní medicína doporučuje vyzkoušet také medicinální houby (např. reishi nebo shiitake). Homeopatické přípravky lze využít v případě možnosti kontraindikace s užívanými léky a i v době těhotenství a kojení.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos 

 

 

 

Co je imunitní systém a jak ho posilovat?

Štítky: