0

KATEGORIE

Menu

Co jsou pigmentové skvrny a jak je odstranit?

Pigmentové skvrny jsou jednou z forem hyperpigmentace a patří k běžným kožním projevům. Potýkají se s nimi i muži, ve větší míře však tuto kožní „nedokonalost“ řeší ženy. Proč pigmentové skvrny vznikají, jak jejich vzniku zabránit a jak je odstranit, pokud už se na vaší pokožce vyskytly? A jaké mohou být další poruchy pigmentace?

Pigmentace a melanin

Pigmentové skvrny, stařecké skvrny nebo sluneční skvrny jsou menší i větší ploché, nevystouplé flíčky různých odstínů hnědé barvy, které se objevují důsledkem nerovnoměrného rozložení pigmentu v pokožce. K tomu začíná docházet přibližně okolo 30. roku života. Příčinou této nesourodé pigmentace pokožky je zvýšená produkce melaninu – přirozeného pigmentu, který vzniká jako obrana před UV a především UVA zářením. 

Typy hyperpigmentace

Pigmentových skvrn je celá řada typů. Uvedeme si ty nejčastější. Jaké to jsou?

Pigmentové skvrny po opalování

Hlavním faktorem způsobujícím tmavší zabarvení pleti a její nejednotný tón jsou sluneční paprsky, díky kterým naše kůže chytá nejen krásný bronzový odstín (v případě, že dodržujeme pravidla pro zdravé opalování), ale objevují se kvůli nim i pigmentové skvrny. Nejčastěji se s nimi setkáme na rukou, obličeji, zádech a v dekoltu – na místech, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření. 

Pigmentové skvrny v těhotenství

Těmto typům skvrn se také přezdívá těhotenská maska a vznikají díky hormonálním změnám za podpory slunečního záření. Tvoří se hlavně na místech, která jsou vystavena slunci, především v oblasti obličeje. Po porodu ve většině případů dochází k vymizení skvrn. Typ této hyperpigmentace vlivem hormonů se označuje jako melasma a může se vyskytovat i u žen, které užívají hormonální antikoncepci, nebo jsou v období menopauzy.

Pigmentové skvrny po akné a poranění kůže

U problematické pleti je náchylnost k pigmentovým skvrnám větší a mohou vznikat v jakémkoliv věku. Do zanícené nebo poraněné kůže se začne produkovat melanin, ten způsobí růžové, červené, nebo světle hnědé zabarvení pokožky a svůj díl pak dokoná UV záření.

Další příčiny vzniku pigmentových skvrn

  • životní styl
  • nezdravý jídelníček a diety
  • kouření
  • pobyt ve znečištěném prostředí
  • genetika
  • věk a stárnutí kůže

Jak odstranit pigmentové skvrny?

Pigmentových skvrn se můžete z velké části zbavit. Jak? Tady je pár rad a doporučení, jak jim předcházet a jak jim dát sbohem. 

Prevence

Základním pravidlem, jak jednoduše předcházet pigmentovým skvrnám, je prevence. Důležitá je především ochrana před slunečním UV zářením. Nesmíme zapomínat, že sluneční paprsky na naši pleť působí i tehdy, když je pod mrakem, a proto je nezbytná každodenní péče o pleť. Každé ráno použijte pleťový krém, nebo make-up s SPF faktorem, případně opalovací krém s vysokým faktorem ochrany. Pokud je to možné, vyhýbejte se přímému polednímu slunci, vezměte si klobouk a sluneční brýle. Nedoporučuje se také pobyt v soláriích.

Korekce

Patříte mezi ty „šťastlivce“ s různorodým zabarvením pokožky a chcete vědět, jak na pigmentové skvrny? Máme pro vás dobrou zprávu: lze je postupně odstranit. Používejte speciální krémy a séra na sjednocení tónu pleti a redukci pigmentových skvrn. Tyto přípravky je nutné aplikovat pravidelně a i když je to běh na dlouhou trať, výsledky se časem dostaví. Jejich receptura navíc často obsahuje zázračnou kyselinu hyaluronovou a vitamín C, které účinně zabraňují stárnutí pokožky. 

Pokud vyznáváte přírodní postupy a rady našich babiček a prababiček, můžete vyzkoušet např. výtažek ze zeleného čaje, citron, jablečný ocet, nebo kefír či podmáslí. Počítejte ale, že aplikací těchto surovin na pigmentové skvrny se sjednocené pleti jen tak přes noc nedočkáte.

Profesionální odstranění pigmentových skvrn

Dnešní moderní technologie nabízí již celou řadu invazivních řešení a mají návod na to, jak odstranit pigmentové skvrny na obličeji i jiných částech těla. Patří mezi ně např. depigmentační laser, intenzivní pulsní světlo nebo kryoterapie. Nejdříve však raději navštivte svého dermatologa, který vás prohlédne a určí vhodnou léčbu nebo způsob odstranění. Pigmentové skvrny nejsou životu nebezpečné, pokud ale máte dojem, že se jejich tvar a zabarvení mění, s návštěvou odborníka neotálejte.

Další poruchy pigmentace

Ať se jedná o stařecké skvrny, pigmentové skvrny po opalování, pihy nebo melasmu, vždy je příčinou nadměrná tvorba pigmentu. Existují ale i poruchy pigmentace, kdy dochází k nedostatečné tvorbě melaninu či jeho úplné absenci. V tomto případě se jedná o albinismus. Obdobnou vadou je vitiligo, bílé skvrny vytvářející se vlivem chybějícího kožního barviva nejčastěji okolo očí a úst, na pažích nebo prstových kloubech.

Pigmentace kůže není žádná tragédie. Můžete jí předejít správnou péčí o pleť a pokud se i přesto objeví, v dnešní době ji lze poměrně snadno kosmeticky řešit či odstranit. 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

 

Co jsou pigmentové skvrny a jak je odstranit?

Štítky: