0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Bylinky proti kašli, po kterých se dostaví úleva

První zakašlání se většinou dostavuje s příchodem podzimních sychravých dní, kdy ve vzduchu začínají řádit viry a narůstá výskyt respiračních onemocnění. Nemusí tomu tak být ale vždy. Může nás nemile překvapit i na jaře a v létě, stačí malý výkyv počasí. Jak léčit kašel, když nechcete hned sahat do lékárničky pro kapky proti kašli nebo šumivé tablety na odkašlávání? Vydejte se přírodní cestou a uvařte si čaj z některé z bylinek, které zklidní vaše dýchací cesty.

Kašel patří mezi nejčastější příznaky onemocnění horních a dolních cest dýchacích a je základním obranným mechanismem, který s tímto onemocněním bojuje. Zjednodušeně řečeno se náš organismus snaží zprůchodnit dýchací cesty. 

Rozlišujeme dva druhy kašle: 

  • Suchý, který způsobuje zánět horních cest dýchacích nebo hrdla a je často velmi nepříjemný, protože nás nutí vykašlávat, ale většinou není co, proto se označuje také jako dráždivý kašel.
  • Vlhký neboli produktivní, při kterém sliznice dýchacích cest produkují hlen, který následně vykašláváme. V průběhu nemoci se ze suchého kašle může stát vlhký, někdy se ale oba typy střídají v průběhu dne. Ráno vykašláváme v noci nahromaděný hlen, přes den nás dráždí suchý.

Abychom si ulevili od nepříjemné bolesti na hrudníku nebo podrážděného krku, nemusíme naštěstí hned spěchat k lékaři (pokud není kašel spojený s dalšími obtížemi, jako je horečka apod.). Existují totiž bylinky na kašel a průdušky, které si můžeme natrhat v zahradě nebo pořídit přímo nasušené v nálevových čajových sáčcích nebo jako sypaný čaj. Které z nich s nepříjemným kašlem účinně zatočí?

Bylinky, které pomáhají proti kašli

Divizna velkokvětá

Tato známá léčivka má silné protizánětlivé účinky díky obsahu flavonoidů a bojuje jak se suchým, tak s vlhkým kašlem. Její účinné látky vytváří ochranný film na stěnách dýchacích cest a chrání je před vysušováním. Odvar z divizny také ředí husté hleny a tím usnadňuje vykašlávání.

Šalvěj lékařská

Když si uvaříte čaj ze šalvěje, úleva se dostaví co nevidět. Díky obsahu silic a tříslovin pomáhá taky při vlhkém kašli. Tato silně aromatická bylina je známá a používaná pro své protizánětlivé, antivirotické i antibakteriální účinky. Odvar ze šalvěje se používá také jako kloktadlo proti škrábání v krku.

Lípa

Máte podrážděné dýchací sliznice? Pak vězte, že lípa je umí zklidnit. Její účinky jsou známé už od pradávna. Nejenže snižuje dráždivost dýchacích cest, ale také horečku, podporuje pocení, je účinná i při léčbě zánětu průdušek a kašle. Lipový čaj mj. působí blahodárně i na nervovou soustavu nebo hormonální nerovnováhu. 

Jitrocel kopinatý

Jitrocel je jednou z nejznámějších bylinek, která se užívá při léčbě kašle a dalších onemocněních dýchacích cest. Zlepšuje viskozitu hlenu, takže je vykašlávání snadnější. Zajímavostí je, že už v dobách antiky byl známý nejen svými protizánětlivými účinky, ale také jako protijed na vzteklinu.

Podběl lékařský

Podběl je se svou přezdívkou žluté zlato pokladem mezi léčivkami. Jeho odvar potlačuje záněty dýchacího ústrojí a napomáhá vykašlávání. Užívá se jako čaj, ale jeho lístky také jako obklad na prsa, na záněty žil, popáleniny nebo špatně se hojící rány. Díky obsahu zinku a draslíku podporuje funkci imunitního systému.

Černý bez

Významný zdroj vitamínu C, u kterého se při léčbě kašle využívají zejména květy, je černý bez. Odvar z květů rozpouští hlen a usnadňuje jeho vykašlávání, ale podporuje také pocení a celkově je tak účinným lékem při horečce a nachlazení.

Břečtan 

Při vykašlávání u dospělých i dětí velmi účinně pomáhají také sirupy s obsahem extraktu z břečťanového listu. Vybírat můžete například z přípravků Hedelix, Bronchipret, Prospan nebo Mucoplant.

Tymián

Tato bylinka nemá uplatnění pouze v gastronomii, kde je využívaná pro své aroma, ale dokáže také mírnit kašel díky antiseptickým účinkům. Čaj z tymiánu uvolňuje dýchací cesty, obsažené látky totiž usnadňují odkašlávání hlenu, odstraňuje bolest v krku i infekce v ústní dutině. Kromě čaje si můžete udělat tymiánový obklad, často se užívá i jako sirup.

Pro boj s kašlem jsou nejúčinnější bylinné směsi. Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com



Bylinky proti kašli, po kterých se dostaví úleva

Štítky: