0

KATEGORIE

Menu

Opar na rtu: Jaké jsou jeho příčiny a jak ho léčit?

Kdo trpí na opary, tomu je pravděpodobně dobře známé, že se tato dočasná vada na kráse objeví v tu nejmíň vhodnou chvíli. Čeká vás důležitá schůzka nebo pracovní pohovor a v tu ránu začne nepříjemné pálení na rtu, ze kterého se zanedlouho vyklube puchýřek. Co způsobuje opar na rtu, jak proti němu účinně bojovat, ale také jak předejít oparu se dočtete v našem článku.

Co způsobuje opar na rtu?

Opar na rtu je infekční onemocnění způsobené Herpes simplex virem typu 1 (HSV-1), který se přenáší slinami. Tento virus v sobě podle Světové zdravotnické organizace nosí asi dvě třetiny populace mladší 50 let, ne u každého však onemocnění propukne ve své známé podobě. 

Prvotní infekce probíhá nejčastěji v raném dětství a někteří jedinci si vůči HSV dokážou vytvořit protilátky, takže virus zůstává zapouzdřený ve shlucích hlavových nervových buněk a během života se nijak neprojeví. U ostatních se vlivem nejrůznějších spouštěčů projeví jako opar, který se v největší míře vyskytuje na rtu a v jeho okolí, ale může se objevit i na bradě, na nose nebo v jiné části obličeje.

Existuje také typ viru HSV-2, jehož projevy jsou stejné, ale vyskytuje se v oblasti genitálií. Je přenosný pohlavním stykem nebo z matky na plod dítěte a léčbu je vždy nutné konzultovat s odborníkem.

Jaké jsou spouštěče a jak poznat začínající opar na rtu?

Mezi rizikové faktory, které dávají viru zelenou, aby mohl propuknout ve své „plné kráse“, patří zejména oslabená imunita, ať už je to pouhé nachlazení nebo zvýšená teplota spojená s chřipkou, či stres, kterému je člověk vystavený právě před nějakým důležitým okamžikem, v práci nebo vlivem tíživé životní situace. Spouštěčem můžou být také klimatické podmínky, jako je přílišné vystavování se slunci, silný vítr nebo mráz (proto je opar někdy označován i jako zima na rtu). Vyvolat toto onemocnění může ale i alergie na potraviny,  nezdravý jídelníček, hormonální změny nebo menstruace.

Jak poznat opar, který se co nevidět objeví? Průběh tohoto onemocnění má několik fází, a ti, kteří s ním mají zkušenosti, už určitě poznají, že je něco v nepořádku. Postižené místo na rtu začne svědit, štípat nebo pálit a zpravidla hned následující den se objeví puchýřky naplněné tekutinou, které se můžou spojovat a vytvořit jeden velký opar na rtu. 

Do této doby je opar nejvíce infekční. Po několika dnech puchýřky prasknou a vytvoří se strupy, které jsou náchylné k praskání a krvácení při konzumaci jídla nebo při smíchu. Celkem se opar na rtu drží asi 7–10 dní, neléčený i 2–4 týdny. Je proto důležité zahájit léčbu co nejdříve.  

Co pomáhá na opar?

Na rozdíl od viru typu HSV-2 se dá opar na rtu léčit svépomocí použitím volně prodejných krémů, náplastí nebo hojivých gelů a olejíčků. Většina z nich obsahuje léčivá antivirotika (aciclovir, penciclovir), která zabraňují dalšímu množení viru a napomáhají hojení. Ideální je začít s léčbou už v první fázi, kdy se ještě neobjevily puchýřky, v již rozběhnuté fázi délka hojení narůstá. Jaké přípravky se na opar na rtu používají nejčastěji?

  • krémy Zovirax nebo Herpesin s obsahem acicloviru
  • tónovaný krém Vectavir s obsahem pencicloviru, který zároveň opar maskuje
  • filmotvorný gel, který vytváří nenápadný ochranný film bránící další infekci a je účinný ve všech stádiích oparu
  • náplast na opar, která ho izoluje a brání dotyku a dalšímu šíření

Co na opar na rtu podle rad našich babiček

Pokud vás trápí opar na rtu a zrovna nemáte po ruce hojivý krém nebo náplast, můžete pomoci hojení některou z domácích metod. Kostka ledu uleví od bolesti a zmenší otok, stejně jako obklady z česneku a cibule, které na opar přikládejte rozkrojené. Desinfekční účinky mají také odvary z šalvěje, heřmánku nebo tymiánu, případně mazání postiženého místa esenciálním tea tree olejem nebo mastičkami a tinkturami z konopí a propolisu.

Jak předejít oparu na rtech?

Jelikož vir útočí zvlášť tehdy, když je organismus oslabený, je potřeba neustále posilovat imunitu. Dopřejte si stravu bohatou na vitamín C, E, vitamíny skupiny B, omega 3 mastné kyseliny a nezapomeňte ani na minerály a stopové prvky, jako je například zinek, který přispívá k normální funkci imunity a k udržení normálního stavu vlasů, nehtů, pokožky a k normální funkci kostí a chrupavek. 

Snažte se, pokud možno, vyhnout stresovým situacím, a když už se opar objeví, nedotýkejte se ho a nevymačkávejte ho, často si myjte ruce a nesdílejte s ostatními věci denní potřeby – skleničky, příbory, ručníky aj. A vydržte se těch pár dní nelíbat, abyste vir zbytečně nešířili dál.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Opar na rtu: Jaké jsou jeho příčiny a jak ho léčit?

Štítky: