0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Jak na unavené oči? Pomůžou kapky i bylinky

Oči patří k jednomu z nejdůležitějších smyslových orgánů, který používáme takřka bez odpočinutí celý den, od probuzení do usnutí. Stále více lidí pracuje u počítače, jejich oči jsou vystavovány nadměrné zátěži, která způsobuje únavu. Oči jsou suché, pálí nebo slzí. Unavené oči ale nezapříčiňuje jen modré světlo z monitorů a displejů. Co všechno může stát za únavou očí a jak se s ní vypořádat?

Unavené červené oči jsou běžným následkem vyčerpání po celém dni, na němž má v současné době největší podíl dlouhé sezení u počítače, které je hlavní příčinou tzv. syndromu suchého oka. Typickými příznaky je pak pálení, zarudnutí, slzení nebo podráždění doprovázející pocit cizího předmětu v oku. 

Mezi další spouštěče těchto symptomů patří také dlouhé čtení knížky, studium, řízení a další činnosti, které vyžadují soustředění a oči jsou při nich zaměřené na stále stejnou vzdálenost

Očím neprospívá ani suchý vzduch z klimatizace, silný vítr a prašné nebo zakouřené prostředí, které způsobuje jejich podráždění. Pokud vás unavené oči a příznaky s nimi spojené trápí, myslete v první řadě na prevenci, abyste se vyhnuli případným vážnějším komplikacím.

Jak předcházet únavě očí?

Stejně jako u jakéhokoliv onemocnění je i u únavy očí důležitá prevence. Abyste předešli pálení očí, bolesti za očima nebo jejich suchosti, osvojte si následující kroky, které pomáhají bojovat proti únavě očí:

  • dělejte si přestávky, během nichž se nebudete dívat do monitoru nebo na displej telefonu
  • zapamatujte si pravidlo 20-20-20 – každých 20 minut se po dobu 20 sekund dívejte na objekt vzdálený 20 stop (cca 6 metrů)
  • pravidelně mrkejte, zvlhčíte tak oči přirozeně
  • větrejte – hlavně v zimě je kvůli topení vzduch suchý, takže se vysušují i vaše oči
  • dopřejte si procházky na čerstvém vzduchu, který má na oči blahodárný vliv, a během nichž procvičíte svoje oči v ostření na dálku
  • mějte své pracovní místo dostatečně osvětlené a nenamáhejte oči prací v šeru
  • nastavte si správně výšku monitoru – jeho horní okraj by měl být zhruba ve výšce očí, oči by od něj měly být vzdálené na délku paže, tedy asi 50–70 cm
  • jas monitoru by vás neměl příliš oslňovat, ale zároveň byste na obraz měli dobře vidět, případně používejte brýle na počítač proti únavě, které zvládnou zachytit nadměrné množství modrého světla z obrazovky 

Co pomáhá na suché oči?

Suché a unavené oči mají často za následek rozmazané vidění, pojí se s nimi ale i bolesti hlavy, migréna nebo častá únava a ospalost. Někdy proto nezbývá než sáhnout po očních kapkách, které přinesou úlevu a zmírní podráždění. Jejich výběr závisí na konkrétním charakteru symptomů, měly by však být bez konzervantů a fosfátů, důležité je dodržet i termín použitelnosti. 

Pokud nosíte kontaktní čočky, je potřeba vybrat takové kapky, které jsou vhodné k aplikaci na čočky. Oční kapky na unavené oči mají zklidňující účinek, zmírňují zarudnutí a otok. Kapky na suché oči, neboli umělé slzy, oko zvlhčí a pomáhají obnovit přirozený slzný film. 

Babské rady na suché oči: Vitamíny a byliny ostřící zrak

Ulevit očím můžete také pomocí bylinek. Jedničkou mezi těmito léčivkami je světlík lékařský, který bývá obsažený v kapkách, ale dělá se z něj také obklad na unavené oči, stejně jako z heřmánku, měsíčku lékařského nebo fenyklu. Jak si takový obklad připravit? Čajové sáčky s bylinnou směsí stačí nechat vychladnout v lednici a pak alespoň na 10 minut přiložit na víčka. V případě, že vaříte přímo odvar z bylin, počkejte, až vychladne, namočte do něj vatové tampony a přiložte na oči. 

Blahodárný účinek mají také plátky okurky, které víčka zchladí a dodají očím hydrataci díky vysokému obsahu vody. Prospěšná je i jemná masáž okolí očí nebo oční jóga, která protáhne všechny oční svaly.

Abyste viděli jako ostříž, měli byste do svého jídelníčku zařadit také potraviny s obsahem vitamínů a minerálů, které jsou pro oči prospěšné, případně je nahradit vhodnými potravinovými doplňky. Mezi nejdůležitější patří vitamín A obsažený v mrkvi, špenátu, rajčatech, meruňkách nebo mléčných výrobcích, dále vitamín C, vitamíny skupiny B, zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny. Také borůvky jsou plodinou podílející se na ochraně zraku. A nezapomeňte ani na dostatečný příjem tekutin, který zabrání vysoušení očí.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Jak na unavené oči? Pomůžou kapky i bylinky

Štítky: