0

KATEGORIE

Menu

Trápí vás nadměrné pocení? Odhalte jeho příčinu

Pocení je přirozený fyziologický proces, který je pro život nezbytný. Pokud jsou ale potní žlázy hyperaktivní, dochází k nadměrnému pocení. Může to být pouze dočasný stav, ale i signál, že v našem těle není něco v pořádku, a je potřeba pátrat po příčině. Přečtěte si, co může nadměrné pocení způsobovat a jak se dá tento problém řešit.

Proč se potíme?

V lidském těle je asi 5 milionů potních žláz, přičemž nejvíc se jich vyskytuje na chodidlech, dlaních a na čele. V závislosti na fyzické aktivitě a individuálním rozpoložení denně vypotíme 0,5–4 litry potu. Přirozené pocení organismus používá k termoregulaci a zabraňuje tak jeho přehřátí, ale je to zároveň proces, kterým zbavujeme tělo škodlivých látek. 

Nadměrné pocení se běžně objevuje při infekčním onemocnění, sportu, stresových situacích nebo vysokých venkovních teplotách. Jakmile se ale dostaví bez zjevné příčiny a tento stav přetrvává nebo se zhoršuje, je nutné zbystřit.

Hyperhidróza a její příčiny

Nadměrné pocení neboli hyperhidróza je stav, kdy tělo vylučuje nadměrné množství potu, aniž by to potřebovalo. Hyperhidróza může být globální, při které se pot objevuje najednou po celém těle, nebo lokální, u níž dochází k nadměrnému pocení na jednom místě, např. na nohou, na rukou nebo v podpaží. Tento jev je sám o sobě stresující, protože se s potem, jak známo, pojí i nepříjemný zápach, který může člověka sociálně izolovat

Základním předpokladem k omezení nebo úplnému zastavení nadměrného pocení je nalezení jeho příčiny. Nejčastěji za ním stojí dědičná dispozice, ale neméně významný je i životní styl nebo zdravotní stav.

Jaké příčiny jsou tedy ty nejčastější?

  • obezita
  • kouření a nadměrná konzumace alkoholu a kofeinových nápojů
  • nedostatek vitamínu D
  • nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)
  • onemocnění štítné žlázy
  • nádorové, kardiovaskulární nebo neurologické onemocnění
  • malárie, tuberkulóza

Vzhledem k tomu, že pocení řídí centrální nervová soustava, ale i hormonální systém, je běžné, že dochází i k nadměrnému pocení po porodu, kdy se tělo zbavuje nahromaděné vody, a v období klimakteria doprovázeného častými návaly horka.

Co pomáhá proti pocení?

Přirozené pocení se dá řešit dodržováním základních hygienických zásad, ke kterým patří pravidelné sprchování, nošení pohodlného oblečení z přírodních materiálů a jeho pravidelná výměna. Snažte se také vyhnout ložnímu povlečení a nočnímu prádlu z umělých tkanin.

Proti nadměrnému pocení v podpaží jsou účinným pomocníkem antiperspiranty s obsahem solí hliníku, které zastavují tvorbu potu, ale mohou být agresivní na citlivou pokožku. Pokud netrpíte nadměrnou tvorbou potu, je vhodnější spíše deodorant, který pocení nepotlačí, ale eliminuje zápach.

Jak se dá ještě bojovat s pocením?

  • úpravou životního stylu
  • omezením kořeněných jídel
  • omezením kouření, konzumace alkoholu a kávy
  • pitím bylinkových čajů, např. šalvějového 
  • zařazením stravy bohaté na hořčík a zinek
  • podpažními vložkami proti pocení

Léčba hyperhidrózy

V případě, že k omezení nadměrné produkce potu tyto kroky nestačí, obraťte se na svého lékaře, ten zváží předpis léčiv, která snižují činnost potních žláz. Oblibu si získává i botulotoxin aplikovaný do postiženého místa, jeho účinnost ale po půl roce mizí, proto je potřeba ošetření opakovat. Mezi nákladnější metody patří laserová terapie nebo iontoforéza.

Pokud žádný z těchto postupů nefunguje, může lékař doporučit chirurgické odstranění potních žláz nebo přerušení nervových vláken, které dávají mozku signály k produkci potu.

I v případě, kdy je příčinou nadměrného pocení pouze špatná skladba stravy, doporučujeme navštívit lékaře, který vás kompletně vyšetří a vyloučí riziko možného onemocnění.  

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Trápí vás nadměrné pocení? Odhalte jeho příčinu

Štítky: