0

KATEGORIE

Menu

Co je intimní hygiena a proč je u dívek a žen důležitá?

Správná intimní hygiena je důležitou součástí každodenní péče o tělo, kterou by zvlášť ženy a dívky neměly podceňovat. Patřičná péče o intimní partie přispívá k pocitu čistoty a svěžesti a je prevencí nepříjemných zdravotních komplikací, jako jsou záněty nebo mykózy. Přečtěte si, co má vliv na správnou funkci intimního prostředí a jaké přípravky intimní hygieny je vhodné používat.

Jak funguje ženská vaginální mikroflóra?

Intimní prostředí zdravé ženy má přirozeně mírně kyselé pH díky přátelským mikroorganismům. Mezi ty nejdůležitější patří laktobacily tvořící ochrannou bariéru před patogenními mikroby. Produkují kyselinu mléčnou, která udržuje pH v rozmezí 3,5–4,5. To je nevhodné pro růst nepřátelských mikroorganismů.

Narušením přirozeného prostředí a zvýšením pH může docházet k přemnožení škodlivých bakterií a tím i ke vzniku vaginálních infekcí, mykóz, ale také zánětům močových cest. Jaké faktory mají vliv na změnu přirozené mikroflóry?

 • menstruace, těhotenství a menopauza
 • užívání hormonální antikoncepce nebo antibiotik
 • stres a únava
 • strava
 • pobyt v sauně nebo bazénu
 • nevhodné spodní prádlo a špatná hygiena

V každé životní etapě by proto žena měla o své intimní partie správně pečovat, aby se vyhnula gynekologickým komplikacím. Důležitou roli hraje výběr vhodného přípravku, který je určený pro intimní hygienu.

Proč klasické mýdlo nestačí?

Nestačí, a dokonce je nevhodné. Běžná mýdla a sprchové gely jsou zásadité a narušují tak přirozenou kyselost prostředí intimních partií, čímž napomáhají k množení škodlivých mikroorganismů. Používáním těchto přípravků může docházet k podráždění, svědění nebo pálení, případně i k zánětům a infekcím. 

Je proto důležité vybírat přípravky pro intimní hygienu, které mají podobné pH jako ženské intimní partie. Pro každodenní hygienu používejte gel na intimní hygienu, který funguje proti zápachu, zklidňuje a obnovuje přirozené pH vaginální mikroflóry. Pokud jste na cestách, nebo se dostanete do situace, kdy není možné se pohodlně umýt, použijte vlhčené intimní ubrousky

Tyto přípravky ale nejsou vhodné pro mladší generace. Intimní hygiena pro děti a dívky by měla zahrnovat mytí genitálu vodou, případně lze použít intimní mycí gel navržený speciálně pro dívčí intimní partie.

S intimní hygienou souvisí i vhodné prádlo nebo stravování

Gel na intimní hygienu nebo intimní ubrousky nejsou všespásnou prevencí zápachu nebo infekcí. Na zdraví intimních partií má pozitivní vliv i pohodlné a prodyšné prádlo, správná hygiena na WC a zdravý životní styl. Jak můžete předejít nepříjemným gynekologickým problémům?

 • Noste pohodlné kalhotky z přírodních materiálů a měňte je každý den nebo po každém ušpinění. Tanga noste pouze příležitostně, zabráníte tak podráždění pokožky a roznášení bakterií z okolí konečníku.
 • Na WC se utírejte zepředu dozadu, aby se bakterie z konečníku nedostaly do pochvy.
 • Během menstruace, kdy je náchylnost k infekcím zvýšená, měňte hygienické vložky a tampony každé 2–4 hodiny.
 • Pokud trpíte na infekce a záněty intimních partií, po mytí používejte dva ručníky. Jeden na celé tělo, druhý na tyto partie. Ručník je totiž domovem mnoha bakterií.
 • Po návštěvě bazénu nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách. Teplé a vlhké prostředí je pro množení nepřátelských mikroorganismů ideální.
 • Nepřehánějte to se sladkými jídly a potravinami s obsahem bílé mouky, které narušují přirozenou mikroflóru celého organismu. Dopřejte si raději bílé jogurty, zakysané mléčné výrobky a další potraviny bohaté na probiotika

Držte se ale známého přísloví, že všeho moc škodí – platí totiž i v případě intimní hygieny, protože nadměrná péče by vám mohla naopak uškodit. Nemusíte se mýt po každé návštěvě WC, stejně jako se nemusíte navždy vzdát sladkých dortů. Vyvážená životospráva a osvojené hygienické návyky jsou správnou cestou k intimnímu zdraví i zdraví celého organismu. 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Co je intimní hygiena a proč je u dívek a žen důležitá?

Štítky: