0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Chřipka - jak ji rozeznat a jak ji léčit?

 

Chřipka je virové onemocnění charakteristické svou sezónností. S rozbíhající se chřipkovou epidemií jsme pro vás připravili článek, ve kterém se dozvíte, jaké jsou příznaky chřipky, jak ji léčit a jak jí předcházet.

 

Virus chřipky

Původcem chřipky jsou Influenza viry typu A, B, C, které jsou známé svým rychlým šířením, vysokou nakažlivostí a schopností způsobit epidemie.

Inkubační doba tohoto onemocnění je obvykle 1-4 dny. Chřipkový virus se šíří kapénkovou infekcí (kapénky obsahující virus jsou vdechnuty nosem či ústy zdravé osoby), příp. dotykem kontaminovaných předmětů. Existuje několik kmenů tohoto viru, které navíc často mutují a mění se, proto není možné po prodělání chřipky získat dlouhodobou imunitu.  

 

Rizikové skupiny osob

Pro níže uvedené skupiny osob představuje chřipka riziko z důvodu vzniku možných komplikací, případně zhoršení původního onemocnění. Jde o:

- lidi nad 65 let věku

- těhotné

- diabetiky

- kardiaky

- pacienty s oslabením imunity

- pacienty s respiračním onemocněním

- obyvatele domovů s pečovatelskou službou, LDN

- zdravotnické pracovníky.

 

Příznaky chřipky

Toto onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:

náhlý nástup příznaků  - na rozdíl od nachlazení, které nastupuje pozvolna a plíživě

- často vysoká a rychle stoupající horečka

bolesti svalů, kloubů a hlavy 

únava a zchvácenost

kašel - zpravidla suchý

zimnice

- rýma - může, ale nemusí být přítomna

Průběh onemocnění může být komplikovaný sekundární bakteriální infekcí (zápal plic, myokarditida) nebo zhoršením současného zdravotního stavu. 

 

Prevence chřipky

očkování - doporučuje se každoročně očkovat rizikové skupiny, protože to může snížit závažnost a délku onemocnění.  Očkování by mělo být prováděno každý rok novou vakcínou, protože se viry mění a mutují. 

zdravý životní styl -  Udržování zdravého životního stylu, včetně vyvážené stravy, cvičení a dostatečného odpočinku, může posílit imunitní systém a zvýšit vaši odolnost vůči infekcím. 

hygienická opatření - Časté a důkladné mytí rukou (mýdlem alespoň 30 sekund, nezapomenout na záhyby mezi prsty), používání dezinfekčních prostředků, nedotýkat se obličeje nečistýma rukama, zakrývání nosu a úst rouškou mohou snížit riziko nákazy.  

omezení kontaktu nemocného se zdravými kvůli snížení rizika šíření viru, vyvarovat se účasti na místech s vysokou koncentrací lidí (viry chřipky byly prokázány i na nákupních košících, madlech v autobuse, na bankomatech).

 

Léčba chřipky

Pokud již chřipku máte, měli byste zůstat doma a léčit se. Pro chřipku je typická symptomatická léčba. Používají se:

analgetika a antipyretika pro snížení bolesti a horečky (s obsahem paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicové)

expektorancia (při vlhkém kašli) nebo antitusika (při suchém kašli) pro úlevu od kašle

pastilky, kloktadlo nebo sprej při bolesti v krku

- v případě rýmy nosní spreje s obsahem mořské vody na propláchnutí nosu, příp. spreje s obsahem účinné látky působící na ucpaný nos

Oblíbené jsou přípravky s obsahem výše uvedených složek ve formě horkého nápoje. Zde bývá obsažena složka proti teplotě, ucpanému nosu, příp. proti kašli. Tyto přípravky by se již neměly kombinovat s ničím dalším kvůli možnosti předávkování. U pacientů s vysokým tlakem, glaukomem a u jaterních onemocnění není vhodné tyto přípravky užívat. 

          V případě, že patříte do rizikové skupiny pacientů, může Váš lékař zvážit předepsání antivirotik. Ty se však musí začít podávat co nejdříve od začátku onemocnění.

          Kromě léčby jednotlivých příznaků onemocnění je důležitý odpočinek a dostatek spánku. Nezapomeňte na pravidelnou hydrataci (bylinné čaje, vývary) a správný přísun vitamínů ve formě ovoce (jablka, citrusy, černý rybíz), zeleniny (paprika, červená řepa), příp. doplňků stravy (vitamín C a vitamín D). Vhodné mohou být i inhalace a zvlhčování vzduchu.

 

V případě jakýchkoli závažných příznaků (dušnost, bolest na hrudi, vykašlávání hustého hlenu, vracející se horečka), pokud patříte do rizikové skupiny nebo při nedostatečné odpovědi na samoléčbu je vhodné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pro možnost vzniku komplikací nikdy chřipku nepřecházejte. 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

 

 

Chřipka - jak ji rozeznat a jak ji léčit?

Štítky: