0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

Jarní detox - tipy pro očistu těla

S nadcházejícím jarem často postrádá náš organismus energii, je unavený a potřebuje očistu a povzbuzení po dlouhém zimním období. Je čas na jarní úklid našeho těla.
 

Detoxikace znamená očistu našeho těla od nahromaděných škodlivých metabolických produktů a toxinů.

Už od starověku je známo, jak pozitivně působí detoxikace na náš organismus. Očista hraje důležitou roli dodnes i v ájurvédě a čínské medicíně.  

V detoxikačním procesu hraje důležitou roli několik orgánů - kůže, plíce, játra, žlučník, ledviny a střevo. Každý z nich plní při očišťování těla svou funkci. 

Orgány důležité pro očistu těla

Kůže

Kůže je největším orgánem našeho těla. Kromě toho, že chrání tělo před vnějším prostředím, skrze potní žlázy vylučuje odpadní látky a toxiny. Peelingy, masáže a alkalické koupele mohou pomoci odstranit odumřelé buňky a otevřít póry, a tím umožní i snadnější vylučování toxinů. 

 

Játra

Játra jsou dalším orgánem, který hraje klíčovou roli v procesu detoxikace. Pomáhají totiž přeměňovat toxiny na látky, které jsou poté vyloučeny z těla. Teplé obklady aplikované na břišní oblast mohou stimulovat krevní oběh a tím aktivují játra. Zároveň pomáhají k relaxaci a odpočinku.

 

Ledviny

Ledviny fungují jako filtr krve, neustále se v nich odstraňují odpadní látky, toxiny a přebytečná voda do moči. Během procesu detoxikace, kdy se zvyšuje množství toxinů a odpadních látek v těle, pracují ještě intenzivněji. Proto je klíčový dostatečný pitný režim.

Střeva

Střeva jsou důležité nejen pro správné fungování našeho trávicího systému. Jsou zodpovědná za vstřebávání živin z potravy a odstraňování odpadních látek z těla. Mají také významný vliv na imunitní systém, protože velká část buněk imunitního systému se nachází právě zde. Očista střev je důležitá pro odstranění nahromaděných toxinů, které mohou vést k problémům se zažíváním, snížením odolnosti vůči infekcím. 

 

Tipy pro detox 

  1. Pitný režim  

Jednoduchým opatřením pro očistu těla je dostatečný pitný režim. Pravidelným pitím dochází k podpoře činnosti ledvin a tím i k vyplavování škodlivých látek z těla. Ideální jsou čistá voda, zelený čaj nebo bylinkové čaje podporující funkci ledvin nebo detoxikační čaje

Doporučuje se vypít během dne minimálně 8 sklenic vody a vyhnout se slazeným, bublinkovým nápojům a alkoholu.

 

  1. Strava

Vyhýbejte se polotovarům, upřednostňujte čerstvé potraviny. Zahrňte do své stravy hodně listové zeleniny, ořechů, semínek a zdravých tuků jako avokádo a olivový olej.

Zkuste nahradit jedno jídlo zeleninovou šťávou. Je plná živin, minerálů, vitamínů a enzymů, které podporují detox.

 

  1. Bylinky 

Kopřiva, pampeliška, ostropestřec - to jsou hlavní byliny ovlivňující ledviny, zažívání a játra. 

Příroda se probouzí, za chvíli můžete vyrazit na mladé kopřivy nebo pampelišku. U kopřiv se sbírají listy, případně nekvetoucí nať do výšky cca 30 cm. Bylina se dá použít na přípravu čaje, příp. Do salátů nebo jako bylinná očistná koupel. U pampelišky se sbírá list, květ nebo kořen (před rozkvětem). List se používá hlavně do salátů, z květu si můžete vyrobit pampeliškový med či sirup, kořen je známý jako součást domácí cikorky. 

Příp. si vyberte od nás z lékárny formu čaje, tinktur nebo kapslí podle toho, jak vám to vyhovuje.

 

  1. Pohyb  

Každodenní pohyb na čerstvém vzduchu udělá své. Nejen že stimuluje metabolismus a krevní oběh orgánů, ale díky absorpci světla snižuje stres a přináší dobrou náladu. 

Kromě cvičení si udělejte čas i odpočinek a meditaci, což pomáhá snižovat hladinu stresu a podporuje detoxikační procesy v těle.  1. Acidobazická rovnováha  

Naše strava je díky živočišným bílkovinám a vysokému obsahu sacharidů kyselá. Alkalické minerální soli pomáhají neutralizovat nadbytek kyseliny. 

 

  1. Spánek 

Spánek dělá zázraky. Posiluje a regeneruje tělo.  

Každé tělo je jedinečné. Přizpůsobte si tyto tipy svým možnostem a svému tělu. Jarní očista by měla být příležitostí k posílení vašeho těla a nabrání nové energie pro nadcházející sezónu. Buďte v souladu se svým tělem!

 

 

Zdroj fotografií: Vista Create

Jarní detox - tipy pro očistu těla

Štítky: