0

ESHOP

REZERVACE RECEPTŮ

NOVINKY

Menu

8 tipů, jak si na podzim udržet energii

Nastupující podzim, zkracující se dny a nevlídné počasí. To jsou hlavní hybatelé, kteří mají vliv nejen na naši náladu, ale i kondici. Jak nepropadnout podzimním chmurům a depresi a udržovat svůj organismus v plné síle? Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak bojovat s podzimní únavou, jak neztratit energii a jak se chránit se před bacily.

 

Příroda venku se začíná vybarvovat do podzimních barev a pomalu se chystat k zimnímu spánku, my však musíme zůstat výkonní a fit i v této roční době. Jak předejít všem nepříjemným nástrahám, které si pro nás podzim nachystal, a co pomáhá na podzimní únavu?

Dopřejte tělu dostatek pohybu

Není nic neobvyklého, když se vašemu tělu chce poslední dobou čím dál míň dělat. Zážitky z prázdninových cest se schovávají čím dál hlouběji v mysli a tělo vysílá signály celkové únavy. Zaručeným lékem na tento stav je nastartovat se k fyzické aktivitě. Nemusíte hned uběhnout maraton – stačí, když začnete s malými procházkami v přírodě, nebo třeba se cvičením jógy. Rozproudí vám to krev a vyplaví endorfiny.

Odpočívejte a udělejte si na sebe čas

Když se zrovna necítíte ve své kůži, dopřejte si odpočinek. I ten je totiž důležitou součástí regenerace organismu a má vliv na naši celkovou pohodu. Vyhraďte si také čas, který budete věnovat jen sami sobě. Dělejte, co vás baví a přináší vám radost, zajděte si na masáž, meditujte nebo si zalezte pod deku a přečtěte knížku, kterou už delší dobu odkládáte.

Kvalitní a zdravý spánek je nutnost

Vyspat se „do růžova“ je základem úspěšného dne. Určitě znáte ten pocit, kdy se probudíte rozlámaní a unavení ještě víc než den předešlý. Dopřejte si osm hodin spánku a před usnutím se vyhněte rušivým elementům, jako je například bílé světlo z obrazovek mobilů a počítačů. Dobře se vyspat totiž znamená také udržovat tělo a imunitní systém v dobré kondici.

Ranní ptáče dál doskáče

S tím, jak na podzim ubývá slunečního svitu, souvisí naše produktivita. Ta je zpravidla nejvyšší ráno, kdy je tělo odpočaté a mysl svěží. Čím dřív tedy vstanete, tím dřív se i vaše tělo probudí a začne produkovat kortizol, který udržuje organismus v rovnováze, a serotonin –hormon štěstí. Stihnete toho během dne mnohem víc a večer vám ještě zbyde čas na sebe nebo své blízké.

Stravujte se zdravě

Abyste se vyhnuli únavě, omezte příjem nevhodných a těžkých pokrmů. Základem je vydatná snídaně, která by měla být zvlášť na podzim a v zimě bohatá na vlákninu a bílkoviny. Ve vašem jídelníčku byste si neměli odepřít ani ryby, oříšky nebo avokádo kvůli obsahu nenasycených omega 3 a omega 6 mastných kyselin.

Dodržujte pitný režim

Ruku v ruce se zdravou a vyváženou stravou jde i dodržování pitného režimu, které pomáhá bojovat s únavou. Dospělý člověk by měl průměrně vypít dva litry tekutin denně – v závislosti na jeho vytížení. Vypijte tedy alespoň sklenici vody ke každému jídlu.

Vitamíny jako prevence onemocnění

Nezapomínejte na přísun vitamínů. Pravidelně konzumujte ovoce a zeleninu a obecně potraviny, které obsahují vitamín A, C, E, zinek a selen. Uděláte velký krok k posílení imunity. V hledáčku mějte i vitamín D, který přirozeně vstřebáváme ze slunečních paprsků, a kterých je v tomto období pomálu. Doplnit ho můžete opět rybami nebo oříšky.

Obklopujte se tím dobrým

Běháte, spíte dobře, jíte zdravě, ale vaše nálada se nelepší? Ať je váš životní styl sebezdravější, myslete i na celkovou psychickou pohodu. Zkuste se zamyslet, jestli vám energii neubírají zbytečné předměty, kterými se doma obklopujete, ale nijak nepřispívají k vaší radosti ze života. Udělejte čistku. Podobné to může být i s lidmi ve vašem okolí. Věnujte svůj volný čas jen tomu, komu rozumíte a s kým je vám dobře.

 

 

 Zdroj fotografií: Vista Create

8 tipů, jak si na podzim udržet energii

Štítky: